Pierwsze minima kwalifikacyjne wypełnione!

Szymon Gagatek 2013-06-13 12:33

W olsztyńskiej Aquasferze rozpoczęło się czterodniowe święto pływania – Mistrzostwa Polski seniorów, które są jednocześnie kwalifikacjami na Mistrzostwa Świata w Barcelonie. Już poranna sesja kwalifikacyjna pokazała, że wieczorem czekają nas wielkie emocje. Pierwszym zawodnikiem, który na tych zawodach uzyskał minimum na zawody w stolicy Katalonii został Radosław Kawęcki!

Kawęcki wygrał ostatnią serię rywalizacji w swojej koronnej konkurencji, 200 m stylem grzbietowym, z ogromną przewagą i pokazał, że nie ważne, czy to wczesny ranek, czy też wieczór – jest w doskonałej dyspozycji. Czas z jakim wszedł do finału jest zdecydowanie lepszy od minimum wyznaczonego przez Polski Związek Pływacki (1:58.48).

Całkiem szybko rozpoczął walkę na dystansie 200 m stylem motylkowym Michał Poprawa. Zawodnik AZS-u AWF-u Katowice jako jedyny rano złamał granicę dwóch minut (1:58.97) i zasygnalizował, że będzie liczył się w pojedynku o wyjazd do Barcelony. Finał w tej konkurencji zapowiada się niezwykle emocjonująco. Chrapkę na bilet do stolicy Katalonii ma przynajmniej trzech zawodników, oprócz Poprawy jest to oczywiście Paweł Korzeniowski, który rano nie szarżował i zajął trzecie miejsce (2:02.60) i lepszy od niego o cztery setne sekundy Marcin Cieślak.

Na dystansie 50 m stylem dowolnym najlepsza okazała się Aleksandra Urbańczyk. Faworytka tej konkurencji uzyskała czas 25.49 s, gorszy o zaledwie piętnaście setnych sekundy od minimum na Mistrzostwa Świata, ale lepszy od czasu wymaganego na Uniwersjadę w Kazaniu. W wyścigu finałowym powinna dopełnić formalności, natomiast walczyć z nią będą chciały Anna Dowgiert i Katarzyna Wilk, które w kwalifikacjach także były w stanie złamać granicę dwudziestu sześciu sekund. Wśród mężczyzn triumfował Konrad Czerniak (22.53 s), któremu do czasu na Mistrzostwa Świata zabrakło dwóch dziesiątych sekundy.

Kwalifikacje 200 m stylem grzbietowym pań wygrała Klaudia Naziębło (2:16.97), przed Alicją Tchórz i Agatą Magner, która wypełniła minimum na Mistrzostwa Europy juniorów w Poznaniu. Największą niespodzianką był jednak świetny występ zaledwie czternastoletniej Gabrieli Bernat, która wystąpi w finale z czwartym czasem (2:18.15).

Minima na międzynarodowe imprezy:

200 m stylem motylkowym mężczyzn:
Jerzy Twarowski (Jordan Kraków)          2:02.36 -> ME Juniorów
Dominik Ciężkowski (Jordan Kraków)       2:02.64 -> ME Juniorów
Maciej Kuświk (Śląsk Wrocław)            2:02.84 -> ME Juniorów
Tomasz Kurtok (Victoria Racibórz)        2:02.89 -> ME Juniorów
Szymon Golczyk (Korner Zielona Góra)     2:03.92 -> ME Juniorów

50 m stylem dowolnym kobiet:
Aleksandra Urbańczyk (AZS UŁPŁ Łódź)       25.49 -> Uniwersjada
Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław)       26.50 -> ME Juniorów

50 m stylem dowolnym mężczyzn:
Jan Hołub (Avia Świdnik)     23.19 -> ME Juniorów
Sebastian Szczepański (Korner Zielona Góra)   23.24 -> ME Juniorów

200 m stylem grzbietowym kobiet:
Agata Magner (Jordan Kraków)             2:17.65 -> ME Juniorów

200 m stylem grzbietowym mężczyzn:
Radosław Kawęcki (Korner Zielona Góra)   1:57.71 -> MŚ Seniorów