Świat

Londyn 2016: Mamy pierwsze medale!

Szymon Gagatek 2016-05-21 19:54

Szóstego dnia mistrzostw Europy w Londynie doczekaliśmy się pierwszych medali! Na podium swoich koronnych konkurencji stanęli dziś nasi najlepsi pływacy: Radosław Kawęcki i Konrad Czerniak. Podopieczny Pawła Słomińskiego triumfował na 200 m stylem grzbietowym, natomiast zawodnik trenowany przez Bartosza Kizierowskiego zdobył srebro na 100 m stylem motylkowym.

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

Dla Kawęckiego był to już trzeci z rzędu triumf na czempionacie Starego Kontynentu na długim basenie. Najwyższy stopień podium zawodnik AZS AWF Warszawa zajmował na tej imprezie również w 2012 roku w Debreczynie (1:55.28) i dwa lata później w Berlinie (1:56.02). Tym razem uzyskał czas 1:55.98 i niezagrożony dotarł do mety na pierwszym miejscu, przewodząc stawce od samego początku wyścigu. Srebro zdobył Yakov Toumarkin z Izraela, a brązowy krążek trafił do mistrza Europy juniorów z Poznania, reprezentującego Litwę Danasa Rapsysa. 

Z medalu mógł się dziś cieszyć również Czerniak. Reprezentant AZS AWF Katowice, trenujący na co dzień w Hiszpanii, pokonał dwie długości basenu stylem motylkowym w nadzwyczajnie dobrym stylu jak na etap przygotowań do Igrzysk w Rio, na którym aktualnie się znajduje. Rezultat 51.22 s jest drugim w jego karierze, gorszym tylko od osiągnięcia z 2011 roku, gdy w Szanghaju zdobywał tytuł wicemistrza świata, przegrywając jedynie z Michaelem Phelpsem. W Londynie również znalazł się jeden szybszy zawodnik - konkretnie będący się w świetnej formie Laszlo Cseh. Węgier zanotował wynik 50.86 i odebrał naszemu pływakowi rekord zawodów.

Na szóstej lokacie uplasował się drugi z Biało-czerwonych, Paweł Korzeniowski. Oświęcimianinowi udało się złamać barierę pięćdziesięciu dwóch sekund (51.98 s). Tak naprawdę do miejsca na podium zabrakło mu niewiele, bo zaledwie dwudziestu ośmiu setnych sekundy. - Na pewno mogło być troszkę szybciej, ten medal był do "wyciągnięcia", ale niestety jest tylko szósta pozycja - mówił tuż po wyścigu podopieczny Roberta Białeckiego.

Podium 200 m stylem grzbietowym mężczyzn:
1. Radosław Kawęcki (Polska)   1:55.98
2. Yakov Toumarkin (Izrael)   1:56.97
3. Danas Rapsys (Litwa)   1:57.22

Podium 100 m stylem motylkowym mężczyzn:
1. Laszlo Cseh (Węgry)   50.86 [rekord mistrzostw]
2. Konrad Czerniak (Polska)   51.22
3. Mehdy Metella (Francja)   51.70