Świat

Rio 2016: Finał wciąż niedostępny

Szymon Gagatek 2016-08-12 06:38

W historii igrzysk olimpijskich polscy pływacy wystąpili łącznie w trzydziestu trzech wyścigach finałowych. Od rozpoczęcia zmagań w Rio de Janeiro licznik ten nie drgnął jeszcze ani razu. W czwartek swojej szansy na znalezienie się w gronie najlepszych ośmiu delfinistów na dystansie 100 metrów nie wykorzystał Konrad Czerniak. Zawodnik AZS AWF Katowice zakończył rywalizację na dziesiątej pozycji.

Puławianin wystąpił w pierwszym wyścigu półfinałowym i dwie długości basenu pokonał w 51.80 s - o zaledwie jedną setną sekundy szybciej niż w eliminacjach. W bezpośredniej walce lepsi od niego byli jednak tylko Laszlo Cseh (51.57 s) i Michael Phelps (51.58 s), wydawało się więc, że jest spora szansa na upragniony awans. Niestety, drugi wyścig okazał się zdecydowanie szybszy. Aż siedmiu delfinistów uzyskało w nim lepsze wyniki, przez co zepchnęli oni naszego reprezentanta na dziesiatą lokatę. Ósmy w klasyfikacji końcowej Mehdy Metella z Francji wyprzedził Polaka tylko o siedem setnych sekundy.

Zdecydowanie najlepszym rezultatem w półfinałach popisał się Joseph Schooling. Singapurczyk, trenujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych, jako jedyny złamał barierę pięćdziesięciu jeden sekund (50.83 s). Równo sześć dziesiątych sekundy za nim do mety dopłynał Chad le Clos z RPA, a trzeci byl utalentowany Chińczyk, rekordzista globu juniorów Li Zhuhao (51.51 s).

Paradoksalnie, odpadnięcie podopiecznego Bartosza Kizierowskiego z dalszych zmagań indywidualnych prawdopodobnie wzmocni naszą sztafetę 4x100 m stylem zmiennym, automatycznie zwiększając jej szanse na znalezienie się w ósemce. Gdyby bowiem nasz multimedalista mistrzostw świata w czwartkowych półfinałach 100 m stylem motylkowym poradził sobie lepiej, zapewne nie pojawiłby się na starcie pierwszego etapu rywalizacji drużynowej, chcąc jak najmocniej wypocząć przed walką o medale. Skoro jednak tak się nie stało, otworzyła się furtka do zestawienia zespołu, w którym już w eliminacjach znaleźliby się Radosław Kawęcki, Marcin Stolarski, Czerniak i Kacper Majchrzak.

Skład finału:
Joseph Schooling (Singapur), Chad le Clos (RPA), Li Zhuhao (Chiny), Laszlo Cseh (Węgry), Michael Phelps (USA), Tom Shields (USA), Aleksandr Sadownikow (Rosja), Mehdy Metella (Francja)