Polska

Grand Prix - Puchar Polski w Łodzi - faworyci na czele

Joanna Kwatera 2015-11-08 00:29

Po niezwykle „szybkich” zawodach, które odbyły się dwa tygodnie temu w Krakowie zawodnicy przenieśli się do Łodzi, gdzie dziś i jutro rywalizują w kolejnych pływackich zmaganiach z cyklu Grand Prix Polski. Zaglądamy więc na pływalnię Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Łódzkiego, a jeśli Łódź to jako pierwsze nazwisko nasuwa się na myśl Aleksandra Urbańczyk – i nie bez kozery…

Trzy najlepiej punktowane rezultaty dzisiejszego dnia zmagań uzyskała właśnie reprezentantka gospodarzy Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ. PŁ. Łódź). Główna faworytka do piątego z rzędu zwycięstwa zawodów z cyklu Grand Prix w Łodzi zaprezentowała się przed własną publicznością z dobrej strony, uzyskując w trzech na cztery starty ponad ośmiuset punktowe rezultaty. Urbańczyk wystartowała dziś w konkurencjach 100m stylem dowolnym, 50m stylem klasycznym, 50m stylem motylkowym oraz 100m stylem zmiennym. Najwięcej, bo aż 828 pkt za wynik 1:00.38 uzyskała w ostatniej z nich, a rezultat 54.43 na dystansie 100m stylem dowolnym (trzeci najlepszy wynik w karierze) dał jej 823 pkt. W nietypowej dla siebie konkurencji 50m popularną „żabką” Łodzianka stoczyła zacięty bój ze świeżo upieczoną rekordzistką Polski na tym dystansie Dominiką Sztanderą (Juvenia Wrocław), której uległa nieznacznie, bo o 29 setnych sekundy (31.64). To był jej jedyny start, w którym złamała swoją passę ośmiuset-punktowych rezultatów.

Zaciętą rywalizację stoczyły z sobą po raz kolejny  kraulistki. Najbardziej wyrównany pojedynek można było obserwować na dystansie 200m tym stylem. Niemal identyczne rezultaty uzyskały cztery zawodniczki: Monika Czerniak, Paula Żukowska, Joanna Zachoszcz i Alicja Tchórz, a różnica między pierwszą a czwartą wyniosła jedynie 57 setnych sekundy. Pływaczki te szły „łeb w łeb” przez całą długość dystansu, a najszybszym finiszem wykazała się Monika Czerniak (MTP Kormoran Olsztyn), uzyskując rezultat 2:02.12. Na dystansie dwukrotnie dłuższym triumfowała natomiast Paula Żukowska (Juvenia Wrocław) z czasem 4:12.92, wyprzedzając na mecie Czerniak i Zachoszcz. Na koniec dzisiejszej rywalizacji rozegrano jeszcze wyścig na 800m tym stylem, a tu najlepsza okazała się Joanna Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn) z rezultatem 8:38.18, tak więc trzy zawodniczki rozdzieliły pomiędzy siebie zwycięstwa po równo. Odnotować należy fakt, iż na trzeciej lokacie w tej konkurencji zameldowała się juniorka Paulina Piechota (UKS 190 Łódź), która minimalnie wyprzedziła na mecie czwartą dziś Paulę Żukowską.

Trzy zwycięstwa zgarnęła dziś też Alicja Tchórz (Juwenia Wrocław), która okazała się najlepsza na dystansach:  100 i 200m stylem grzbietowym oraz 200m stylem zmiennym. Dominika Sztandera natomiast triumfowała dziś dwukrotnie: w konkurencjach 50 i 100m stylem klasycznym.

Wśród mężczyzn i tym razem dobrą formę zaprezentowali Wojciech Wojdak i Kacper Majchrzak. Zawodnik Unii Oświęcim zdecydowanie najszybciej pokonał dystans 400m stylem dowolnym (3:46.37), a osiągnięty wynik dał mu 824 pkt i najwyżej dziś punktowany rezultat w klasyfikacji mężczyzn. Trzy zwycięstwa odniósł dziś Kacper Majchrzak, który triumfował w konkurencjach 100 i 200m stylem dowolnym oraz 50m stylem motylkowym. Najwięcej punktów, bo aż 818 zawodnik Warty Poznań uzyskał na dystansie 200m stylem dowolnym, a wynik 1:46.23 to czwarty najlepszy rezultat w jego karierze w tej konkurencji. 

Swoją zwycięską passę kontynuuje również Bartłomiej Roguski. Żabkarz z Żoliborza Warszawa wygrał dziś zdecydowanie zarówno 50 jak i 100m stylem klasycznym. Pod nieobecność Radosława Kawęckiego w konkurencjach grzbietowych samodzielnie na łódzkiej pływalni króluje Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice), który najszybciej pokonał dziś dystanse 100 i 200m tym stylem.

Jutro o godz. 9.00 ostatni blok łódzkich zawodów. Zapraszamy do śledzenia relacji zarówno na pływalni w Łodzi jak i na naszym portalu!