Świat

Świtkowski kolejnym Polakiem z minimum!

Szymon Gagatek 2016-04-07 13:22

Jan Świtkowski został drugim Polakiem, po Konradzie Czerniaku, któremu udało się wypełnić minimum na tegoroczne Igrzyska w Rio de Janeiro! Nasz reprezentant dokonał tego na kanadyjskich kwalifikacjach olimpijskich w Toronto, wygrywając finał B swojej koronnej konkurencji, 200 m stylem motylkowym, w której jest aktualnym brązowym medalistą czempionatu globu.

Lublinianin już w eliminacjach był bardzo blisko wywalczenia czasu wymaganego przez Polski Związek Pływacki. Cztery długości basenu pokonał zdecydowanie najszybciej w stawce, w 1:57.01. Do minimum zabrakło mu jednak zaledwie czterech setnych sekundy. W sesji popołudniowej o niepowodzeniu nie mogło już być mowy. Finał B podopieczny Gregga Troy'a wygrał z rezultatem 1:56.25. To aktualnie szósty wynik na świecie. Szybsi w 2016 roku byli tylko trzej Japończycy: Daiya Seto, Masato Sakai i Nao Horomura, a także Li Zhuhao z Chin oraz Tamas Kenderesi z Węgier. - Wynik jest niezły, chociaż widać, że brakuje mi opływania na długim basenie. Ale jestem zadowolony, specjalnie po tak długim odpuszczeniu - mówił Świtkowski po wyścigu.

Czysto teoretycznie Świtkowski nie może być jeszcze pewny pierwszej w swojej karierze nominacji na igrzyska. Trudno sobie jednak wyobrazić, że w Szczecinie - gdzie student Uniwersytetu Florydy zapewne również wystartuje - znajdą się dwaj inni pływacy, którzy będą w stanie popłynąć szybciej.

Drugi dzień kwalifikacji olimpijskich w Toronto przyniósł kolejne świetne wyniki nowej, niezwykle mocnej generacji kanadyjskich pływaków. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym kobiet triumfowała Kylie Masse. Dwudziestolatka w środę dwukrotnie poprawiała rekord swojego kraju (59.17 s w eliminacjach oraz 59.06 s w finale). Złamać jedną minutę i wypełnić minimum udało się również o cztery lata starszej Dominique Bouchard (59.96 s). W tej samej konkurencji wśród mężczyzn zaprezentował się rano Marcin Tarczyński, który uzyskał osiemnasty czas eliminacji (57.05 s). Do kadry Kraju Klonowego Liścia na igrzyska dołączył natomiast Javier Acevedo. Osiemnastolatek w popołudniowym wyścigu zanotował czas 53.67 s i ustanowił nowy rekord świata juniorów!

Formą błysnęły również jego rówieśniczki. W finale 400 m stylem zmiennym, po bardzo zaciętej walce zwyciężyła Sydney Pickrem (4:38.34), wyprzedzając o szesnaście setnych sekundy Emily Overholt. Brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata, którą przez wiele lat do dorosłej kariery przygotowywał polski trener Janusz Kaczmarek, pomimo zaledwie srebra, nie miała powodów do smutku. Tak jak Pickrem, zapewniła sobie bowiem miejsce w samolocie do Rio. Sierpniowy start w Brazylii będzie oczywiście dla obu debiutem na najważniejszej sportowej imprezie czterolecia.

Bohaterem środowego popołudnia został jednak Amerykanin, Ryan Murphy. Podopieczny Davida Durdena w finale B 100 m stylem grzbietowym pokonał dwie długości basenu w 52.57 s! To zdecydowanie najlepszy wynik w tym roku na świecie, który potwierdza tylko, że to właśnie zawodnik Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley powinien być głównym kandydatem do olimpijskiego złota, ale także do poprawienia rekordu świata swojego rodaka, Aarona Peirsola (51.94 s). Rezultat ten, ustanowiony jeszcze w stroju poliuretanowym, pozostaje nienaruszony już od prawie siedmiu lat.

Indywidualne kwalifikacje olimpijskie:
*Brittany MacLean (400 m stylem dowolnym)
*Kylie Masse (100 m stylem grzbietowym)
*Dominique Bouchard (100 m stylem grzbietowym)
*Penny Oleksiak (100 m stylem motylkowym)
*Noemie Thomas (100 m stylem motylkowym)
*Sydney Pickrem (400 m stylem zmiennym)
*Emily Overholt (400 m stylem zmiennym)

*Javier Acevedo (100 m stylem grzbietowym)

Zwycięzcy kanadyjskich kwalifikacji olimpijskich, dzień II:
200 m stylem motylkowym mężczyzn:
Mack Darragh   1:58.22
finał B: Jan Świtkowski (Polska)   1:56.25 

100 m stylem grzbietowym kobiet:
Kylie Masse   59.06 [rekord Kanady]

100 m stylem grzbietowym mężczyzn:
Javier Acevedo   53.67
finał B: Ryan Murphy (USA)   52.57 

400 m stylem zmiennym kobiet:
Sydney Pickrem   4:38.34
finał B: Elizabeth Beisel (USA)   4:35.59