XI Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień IV

Joanna Kwatera 2020-09-27 21:11

 

Czwarty dzień XI Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania rozpoczął niezwykle ciekawym wykładem na temat wpływu ćwiczeń pływackich na korektę wad postawy u dzieci i młodzieży Wojciech Kurzydło. Przedstawił on szereg testów, które potrafią wskazać trenerowi deficyty w konkretnych partiach mięśniowych zawodnika i zaznaczył, że należy wykonywać takie zadania na lądzie, aby je poprawić, a co za tym idzie skutkuje w konsekwencji także możliwością poprawy techniki pływackiej. Aby uniknąć kontuzji u każdego pływaka powinien następować prawidłowy timing aktywizacji i rozluźniania kolejnych mięśni. Jeśli tak nie jest należy pracować szczególnie nad tymi elementami. Najlepszy okres na eliminowanie deficytów to wiek 10-15 lat. Okres eliminacji takiego deficytu wynosi około pół roku.

Następnie głos zabrała Anna Żurowska, która bardzo efektywnie przekonywała zebranych na sali, że praca nad świadomością ciała, równowagą i koordynacją jest kluczowa dla poprawy techniki pływania. Pomaga to też zapobieganiu przeciążeń, a co za tym idzie przyszłych kontuzji, a nawet przedwczesnego zakończenia kariery. Najważniejsza jest integracja bodźców, poprawa neurofizjologicznego stanu zawodników. Odchodzi się od ćwiczeń izolowanych. Należy zastosować trening neuromotoryczny. Równowaga potrzebna jest zawodnikom, aby posiąść umiejętność izolacji kończyn.

Na koniec jeszcze raz zaprezentował się, tym razem w wystąpieniu na temat treningu i przygotowania przed zawodami pływaków wysokiej klasy na przykładzie Sarah Sjoestoem  w kierunku Igrzysk Olimpijskich w Rio, gość specjalny tegorocznego szkolenia Andrei Vorontsov. Jego wizja opierała się na trzech filarach: zdrowym rozsądku, nauce i sztuce trenowania. Cały ten proces zawierał współpracę pomiędzy całym sztabem ludzi: biomechanikiem, dietetykiem i psychologiem. Sztukę treningową zdefiniował nie tylko jako wprowadzenie odpowiednich metod treningowych, ale również odpowiedniego kontaktu z zawodnikiem, umiejętności mówienia, ale także słuchania, motywacji, negocjacji, prowokacji, a także charyzmy.

Na koniec, jak podczas każdego z poprzednich dni szkolenia, zebrani przeprowadzili dyskusję z udziałem prelegentów. Następnie prezes MOZP i gospodarz całej konferencji Kazimierz Woźnicki pożegnał zebranych gości oraz zgromadzonych on-line uczestników szkolenia.

A zatem powstaje pytanie czy warto organizować takie konferencje szkoleniowe? Zdecydowanie TAK! Dziękujemy wszystiim organizatorom i prelegentom za tę ogromną porcję wiedzy i możliwość wymiany pogądów na temat ukochanej dyscypliny jaką jest pływanie!