Fantastyczna Meilutyte z rekordem Europy!

Szymon Gagatek 2013-06-09 01:09

Niesamowicie rozpoczęły się zmagania w tegorocznym cyklu zawodów Mare Nostrum. Podczas pierwszego dnia rywalizacji w Monte Carlo rekord Europy na dystansie 100 m stylem klasycznym pobiła Litwinka Ruta Meilutyte!

Mistrzyni Olimpijska z Londynu uzyskała dziś w finale tej konkurencji czas 1:05.20 i poprawiła osiągnięcie, które od niemal roku należało właśnie do niej. Wtedy to, podczas półfinałowego wyścigu na Igrzyskach, dwie długości basenu pokonała w 1:05.21. Dziś Litwinka nie miała sobie równych, wyprzedając Japonkę Kanako Watanabe o 2.72 s! Na trzecim miejscu uplasowała się Valentina Artemyeva z Rosji (1:08.56). Czas Meilutyte jest również zdecydowanie najlepszym wynikiem w tym roku na świecie. Trenująca na co dzień w Wielkiej Brytanii zawodniczka wygrała dziś także rywalizację na 50 m żabką, z rezultatem 30.63 s.

To drugi rekord Europy na 50-metrowym basenie w tym roku. Wcześniej, podczas Danish Open, najlepszy czas w historii Starego Kontynentu na dwukrotnie dłuższym dystansie, również w stylu klasycznym, ustanowiła Rikke Moeller Pedersen (2:20.53).

W Monte Carlo padło też w sobotę wiele innych znakomitych wyników. Bardzo ciekawie zapowiadał się finał rywalizacji pań na 50 m stylem dowolnym. Ostatecznie najlepsza w pierwszej części pojedynku Sarah Sjoestrem-Ranomi Kromowidjojo-Britta Steffen okazała się Szwedka, która triumfowała z czasem 24.77 s, o dwanaście setnych sekundy wyprzedzając Mistrzynię Olimpijską, Kromowidjojo. W niedzielę rozegrana dostanie dalsza część tej konkurencji (półfinały i finał). Sjoestrem stoczyła też piękny pojedynek z Jeanette Ottesen na dystansie 100 m stylem motylkowym. Panie na finiszu dotknęły ściany równocześnie, obie uzyskując wynik 57.63 s.

Kolejny raz znakomite przygotowanie do sezonu potwierdziła Camille Muffat, która wygrała na dystansie 200 m stylem dowolnym. Osiągnęła rezultat 1:56.00 - w tym roku pływała już szybciej (1:55.48 podczas Mistrzostw Francji), ale do tej pory nikt inny nie był jeszcze w stanie złamać granicy minuty i 56 sekund. Błysnęła również Daryna Zevina z Ukrainy, zwyciężając finał 200 m stylem grzbietowym z szóstym w tym roku czasem na świecie - 2:09.05.