Polska

IV Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania – Dzień I

Szymon Gagatek 2013-09-27 02:14

W czwartek oficjalnie rozpoczęła się w Krakowie IV Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania. Już pierwszego dnia poruszono kilka istotnych kwestii, dotyczących przede wszystkim kadry naszego kraju w różnych kategoriach wiekowych. Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się też wykład zaproszonego specjalnie na tę okazję znakomitego amerykańskiego trenera, Ernesta Maglischo.

Gości konferencji przywitali Prezes Polskiego Związku Pływackiego Andrzej Kowalski, a także Prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego i V-ce Prezes ds. szkoleniowych PZP Kazimierz Woźnicki. Pierwszy blok wykładów rozpoczął się od wystąpienia szefa Wydziału Szkolenia krajowej federacji Jana Wiederka, który w skrócie podsumował występ seniorskiej kadry naszego kraju na Mistrzostwach Świata w Barcelonie. Zwrócił uwagę na realizację założeń w zakresie zdobytych medali, a także wyraził nadzieję, że z przyszłorocznego czempionatu Starego Kontynentu będziemy w stanie wrócić z przynajmniej sześcioma medalami. Szansę na takie osiągnięcie poparł ciekawym zestawieniem wyników naszych zawodników osiąganych w stolicy Katalonii na tle innych europejskich pływaków.

Później do głosu doszli trenerzy, których podopieczni w Barcelonie zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Robert Białecki zwrócił uwagę na przygotowanie do zawodów i wyniki osiągane przez Pawła Korzeniowskiego na przestrzeni lat 2010-2013, zastanawiając się przy okazji czy jego zawodnik wciąż jest w fazie poprawy rezultatów, czy jest już to czas stabilizacji formy na wysokim poziomie. Z kolei Rafał Perl przedstawił holistyczną koncepcję szkolenia Dawida Szulicha, w której kluczowe role odgrywają ciało, umysł i duch. Zwrócił uwagę na znaczenie w zespole "Szulich Team" Piotra Potentasa (fizjoterapeuty) i Tamary Bieńkowskiej (pełniącej funkcję coacha i motywatora), a występ zakończył efektownym filmem przygotowanym specjalnie na konferencję. Na zakończenie tej części wykładów Bartosz Olejarczyk (trener, a prywatnie mąż Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk) przeanalizował przygotowania swojej podopiecznej do najważniejszych imprez w ostatnim roku, z dokładnie rozpisanymi kolejnymi cyklami treningowymi.

Drugą część porannego bloku wykładów zajęła analiza przygotowań i osiągniętych wyników kadry juniorów. Trener główny drużyny narodowej Piotr Woźnicki, przeprowadził słuchaczy przez wszystkie tegoroczne najważniejsze międzynarodowe imprezy, a więc wielomecze, Mistrzostwa Europy i Świata Juniorów, a także Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF). Przy okazji każdej z nich odniósł się do imprez kwalifikacyjnych, ale również do obozów poprzedzających starty na zawodach, zwracając uwagę chociażby na istotną rolę, jaką odgrywa w takich sytuacjach przebywanie zawodników w grupie swoich rówieśników, tworzenie atmosfery i możliwość współzawodnictwa. Następnie Mirosław Drozd przedstawił najważniejsze dane dotyczące przygotowań i postępu wyników u Pawła Furtka, medalisty MŚJ w Dubaju i MEJ w Poznaniu, a Maria Gawliczek w przebojowym stylu zaprezentowała wszystkim zgromadonym na sali Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dlaczego ma zaszczyt trenować Krzysztofa Tokarskiego.

Drugi blok wykładów rozpoczął się od wystąpienia Piotra Makara z AWF-u w Gdańsku, który przekazał słuchaczom informacje dotyczące testu 4x25m. Wykazał tym samym, jak szeroki zakres i możliwość analizy daje właśnie wskaźnik biomechanicznej kontroli indywidualnego potencjału techniki pływania. Możliwości dokonywania porównań i interpretacji wyników tą metodą mogą robić wrażenie, ale przede wszystkim mają na celu pomoc w optymalizacji programów treningowych.

Następnym prelegentem był gość specjalny konferencji, Ernest Maglischo, który sprawił, że sala wypełniła się po brzegi słuchaczami. Były amerykański trener, który przez lata odnosił wielkie sukcesy w szkoleniu akademickim, omówił w czwartek dwa tematy. Najpierw skupił się na kwestii przywodzenia (insweep) i odwodzenia (upsweep) ramienia, zarówno w stylu dowolnym, jak i w stylu klasycznym, motylkowym i grzbietowym, a także wskazaniu jak ten element wykonują lub wykonywali najlepsi zawodnicy na arenie międzynarodowej (m. in. Grant Hackett, czy też Lars Frolander). Drugą część poświęcił na omówienie istotności tempa i odpowiedniego rytmu pływania, które wpływa na poprawę wyników zawodnika (na przykładzie swojego podopiecznego, Francisco Sancheza z Wenezueli, który na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie zajął ósme miejsce na dystansie 100 m stylem dowolnym poprawiając życiówkę o sekundę). W międzyczasie została również zaprezentowana efektowna oferta Centralnego Ośrodka Sportu i Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Wałczu.

Cała konferencja, współorganizowana przez AKNET, nie mogłaby odbyć się bez sponsorów, którymi są Swimshop (sponsor główny) i OLIMP Endurance Sport, a także partnerów wydarzenia: firm DYSTEN i TYR.

W piątek kolejny dzień wykładów. Rozpoczną się one od wystąpienia Pawła Słomińskiego, dotyczącego programów realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w przyszłym roku. Sporo czasu zostanie poświęcone na program szkolenia najmłodszych, a aż trzy prelekcje w bloku popołudniowym wygłosi Ernest Maglischo. Szczegółowy program można znaleźć POD TYM LINKIEM.