Polska

VIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień II

Szymon Gagatek 2017-09-22 21:18

Obecnie trwają dyskusje panelowe, ale piątkowy dzień na VIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania znów obfitował w wiele cennych informacji dotyczących techniki pływania, tym razem w praktyce, a także w analizy i ocenę startu kadry narodowej juniorów i seniorów w najważniejszych imprezach międzynarodowych tego sezonu.

Drugi dzień konferencji rozpoczęły pokazy na pływalni. Paweł Wołkow zaprezentował dziś w praktyce ćwiczenia jakie należy wykonywać  aby osiągnąć efektywną technikę w stylu dowolnym i grzbietowym, a zajęcia z budowania chwytu, poprawnego leżenia na wodzie, pracy ramion i nóg prezentowali w wodzie Weronika Gotowska (kraul) i Mateusz Wysoczyński (grzbiet). Zaraz po nim mikrofon przejął Piotr Woźnicki, który zajął się omawianiem poprawnej techniki w stylu motylkowym, a ćwiczenia przez niego podane demonstrował m.in. Michał Poprawa.

Po przerwie obiadowej po raz kolejny głos zabrał trener reprezentacji kadry narodowej juniorów, ale tym razem skupił się on na analizie i ocenie startów młodych pływaków w międzynarodowych imprezach juniorskich tego sezonu  – mistrzostwach świata w Indianapolis, mistrzostwach Europy w Netanji i EYOFie w Gyor, przedstawiając szczegółowe dane dotyczące prognozowanych wynikowych oraz ich realizacji. Przedstawił też progres sportowy biorących w nich udział zawodników, a także podkreślił, że proces szkoleniowy nie powinien być ukierunkowany na osiąganie maksymalnych wyników właśnie w okresie juniorskim oraz że nie zawsze słabsze starty w wieku juniorskim przekładają się na brak powodzenia w zawodach seniorskich. Występy kadry seniorów omówił natomiast prezes PZP Paweł Słomiński, który szukał też przyczyn słabszych startów zawodników stanowiących filar naszej reprezentacji. Najistotniejszą zmianą w kalendarzu na rok 2018 będzie nowy termin zimowych mistrzostw Polski juniorów 14, 15 i 16letnich, które rozegrane zostaną w grudniu tuż przed czempionatem kraju seniorów, w marcu natomiast w ich miejsce odbywać się będą klubowe drużynowe mistrzostwa Polski juniorów. Kolejną nowinką będzie również system rozgrywania seniorskich mistrzostw Polski na krótkim obiekcie, gdzie rywalizacja toczyć się będzie w schemacie: eliminacje i finały.

Powszechna nauka pływania w naszym kraju jest jednym z programów Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowanym poprzez ogólnopolski projekt „Umiem pływać”. 20 godzinny kurs, będący wstępnym etapem nauki sportowych technik pływania skierowany jest od 2015 roku do uczniów szkół podstawowych z klas I-III. Dane pokazują, że z roku na rok przybywa beneficjentów tego programu, a nakłady finansowe na powszechny dostęp do zajęć nauki pływania rosną. Chyba nikt nie ma wątpliwości jak istotną sprawą jest nabywanie umiejętności i wiedzy mającej na celu poprawę bezpieczeństwa nad wodą. Innymi korzyściami projektu powszechnej nauki pływania są promocja sportu pływackiego, wskazywanie młodzieży form aktywnego spędzania czasu wolnego, a co za tym idzie również wstępna diagnoza talentów pływackich i powstawanie nowych klubów i stowarzyszeń sportowych zajmujących się szkoleniem w pływaniu sportowym. Członek Komisji ds. Upowszechniania Nauki Pływania przy Polskim Związku Pływackim Maciej Bukowski przedstawił też podział partycypacji w kosztach realizacji tego projektu na ministerstwo, samorządy województw oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Na zakończenie piątkowych obrad głos zabrał prezes MOZP Kazimierz Woźnicki, który omówił zgromadzonym Ogólnopolski Program Szkolenia Pływackiego w etapie ukierunkowanym i specjalistycznym z podziałem na wiek grup treningowych 9-13, 14-16 oraz 17-19 lat, szczegółowe cele szkolenia obejmujące treści szkolenia i wymagania szczegółowe, a także periodyzację cyklu treningowego.

Teraz uczestnicy szkolenia udali się na dyskusje panelowe, gdzie już w mniej oficjalnej atmosferze mogą wymienić się doświadczeniami, wiedzą czy spostrzeżeniami dotyczącymi pracy szkoleniowej, a zgromadzonych gości studencki klub Żaczek.

GALERIA ZDJĘĆ: AKNET PRess