Polska

GPP Opole - Pieśń poranna w Wodnej Nucie

Joanna Kwatera 2016-04-16 16:27

 

Od konkurencji 100m stylem dowolnym rozpoczęły się zmagania w zawodach Grand Prix - Pucharu Polski w Opolu. W mocno obsadzonej stawce kolejny raz swoją dominację na długim basenie udowodniła Anna Dowgiert (WKS Śląsk Wrocław), która uzyskała drugi najlepszy rezultat w swojej karierze, notując wynik 55.86 (szybciej pływała tylko na  mistrzostwach Polski w Szczecinie w maju 2015 roku). O tym, że forma Wrocławianki idzie w górę przed kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich świadczyć może fakt, że jako jedyna uzyskała rezultat poniżej 56 sekund. Na drugiej pozycji uplasowała się Aleksandra Urbańczyk – Olejarczyk (56.82). Wśród mężczyzn wyrównaną walkę stoczyli z sobą Kacper Majchrzak i Paweł Korzeniowski, którzy jako jedyni dwie długości basenu stylem dowolnym pokonali poniżej 50 sekund. Już do ściany nawrotowej szybciej dopłynął zawodnik Warty Poznań i mimo, że następną „50tkę” pokonał wolniej o jedną setną sekundy od Korzeniowskiego to na metę wpadł jako pierwszy, osiągając czas 49.88 (831 pkt) i pokonując Warszawianina o 0,09 sekundy (49.97).

Kolejny rezultat ponad ośmiuset punktowy (803 pkt) uzyskała w następnej konkurencji – 50m stylem klasycznym Dominika Sztandera. Wynik 31.68 to trzeci rezultat w jej karierze, choć w tym roku zawodniczka Juvenii Wrocław pływała już szybciej podczas Swim Open w Sztokholmie (31,41).  Równo ośmiuset punktowym rezultatem popisał się również Damian Chrzanowski, wygrywając dzisiejszą rywalizację delfinistów na dystansie 200m. Zawodnik MZOS Płock uzyskał nieco słabszy rezultat niż dwa tygodnie temu podczas wielomeczu w Sofii (gdzie złamał barierę dwóch minut), ale wynik 2:00.10 jest i tak jego drugim wynikiem w tej konkurencji w karierze. Za nim uplasowali się Michał Poprawa (AZS AWF Katowice) i Marcin Opalski (MUKP Warszawianka).

Najwyżej punktowany wynik (852 pkt) uzyskała dziś Alicja Tchórz. Reprezentantka Polski w konkurencji 100m stylem grzbietowym nie dała nawet cienia szans rywalkom, pokonując dystans w czasie 1:01.30. Ostatnio szybciej zawodniczka Juvenii Wrocław pływała na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Kazaniu, gdzie ustanowiła rekord Polski w tej konkurencji 1:00.61. Żeby jednak uzyskać przepustkę do Rio na tym dystansie Tchórz będzie musiała urwać z dzisiejszego wyniku jeszcze sekundę i pięć setnych, a co za tym idzie poprawić rekord kraju. Pływaczka klubu z Wrocławia wygrała również w następnej konkurencji 200m stylem zmiennym (2:16.66), wyprzedzając drugą na mecie Paulinę Nogaj (MKS Wodnik Radom) aż o 5 sekund!(2:21.67).

Do niespodzianki doszło w konkurencji 100m stylem grzbietowym mężczyzn, gdzie widzowie niecierpliwie czekali na pojedynek Radosława Kawęckiego i Tomasza Polewki. Zawodnik AZS AWF Katowice rozpoczął na tyle szybko pierwszą część dystansu, że pomimo ostrej pogoni w drugiej części Kawęcki nie był w stanie dopaść rywala przed metą. Wygrał Polewka, który jako jedyny uzyskał wynik poniżej 56 sekund, notując rezultat 55.64 (813 pkt). Kawęcki stracił do niego 0,41 sekundy, uzyskując identyczny wynik jak cztery tygodnie temu podczas Grand Prix w Lublinie (56.05). Tuż za nim do mety dotarł Kacper Stokowski, a rezultat jaki wypływał w Wodnej Nucie – 56.33 - jest tylko 0,17 sekundy gorszy od jego rekordu życiowego w tej konkurencji (drugi wynik w karierze).

Wyniki ponad ośmiuset punktowe uzyskiwały również kraulistki w konkurencji 400m stylem dowolnym. Zacięty bój o zwycięstwo na tym dystansie stoczyły Paula Żukowska i Justyna Burska. Zawodniczka Juvenii Wrocław przewodziła stawce aż do 350 metra, a później utrzymująca się tuż za nią Justyna Burska (AZS UWM Olsztyn) włączyła „szósty bieg” i dzięki doskonałemu finiszowi zdołała wyprzedzić Żukowską o 0,41 sekundy. Na metę wpadły prawie równocześnie, notując wyniki 4:16.02 i 4:16:43. Wśród mężczyzn na tym samym dystansie również mogliśmy oglądać zaciętą rywalizację pomiędzy Wojciechem Wojdakiem (UKP Unia Oświęcim) i Filipem Zaborowskim (MKP Szczecin). Zawodnicy płynęli „łeb w łeb”, z tym że od startu do mety minimalną przewagę utrzymywał Wojdak i to on dotknął finiszowej ściany jako pierwszy uzyskując czas 3:53.35 (838 pkt). Zaborowski przypłynął 0,52 sekundy za nim, natomiast trzeci na mecie Karol Zaczyński (WKS Śląsk Wrocław)stracił do tej dwójki około 5 sekund.

W konkurencji 50m stylem klasycznym mężczyzn zwyciężył Dawidz Szulich (UKS Delfin Legionowo) – 28.49, na dystansie 200m stylem motylkowym kobiet – Paula Żukowska (Juvenia Wrocław) – 2:17.93, a w konkurencji 200m stylem zmiennym mężczyzn – Karol Zaczyński (WKS Śląsk Wrocław) – 2:05.59.

Popołudniu od godziny 17.00 kolejna dawka emocji – zapraszamy!