Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 17.11

Szymon Gagatek 2015-11-17 01:39

Kolejny kraj blisko wycofania z organizacji mistrzostw świata; czempionat globu w 2020 roku pod gołym niebem; ujawniono wysokość premii dla najlepszych na tegorocznych mistrzostwach Europy na krótkiej pływalni; Francuzi pamiętają o Camille Muffatt - o wszystkich tych wydarzeniach przeczytacie w naszym najnowszym przeglądzie tego, co dzieje się w pływackim świecie!

Organizacja mistrzostw świata w pływaniu przerośnie możliwości finansowe kolejnego państwa? Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że z roli gospodarza czempionatu globu w 2019 roku wycofa się Gwangju. Wszystko z powodu znacznego wzrostu kosztów przygotowania i przeprowadzenia imprezy (ze 100 do niemal 160 milionów dolarów). Nad kandydaturą wciąż unosi się też swąd afery z fałszowaniem podpisów premiera i ministra sportu Korei Południowej nad dokumentami przesłanymi do FINA w procesie aplikacyjnym, dotyczącymi wsparcia finansowego rządu dla organizatorów. Tego przestępstwa mieli się dopuścić dwaj urzędnicy państwowi, skazaniu później za swoje działania na pół roku więzienia.

===========================

Już rok później czekają nas z kolei mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie. Odbędą się one w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi. Metropolia ta nie posiada tak nowoczesnej pływalni, jak słynny Hamdan Sports Complex w Dubaju, dlatego też organizatorzy postanowili, że w ramach cięcia kosztów nie będą budować nowego obiektu, a stworzą jedynie tymczasową konstrukcję. Oznacza to, że w 2020 roku zimowy czempionat globu odbędzie się pod gołym niebem! Wydaje się jednak, że o niską temperaturę powietrza nie trzeba się będzie obawiać. Na przełomie grudnia i stycznia średnia temperatura na Bliskim Wschodzie w ciągu dnia wynosi bowiem niespełna 28 stopni Celsjusza.

===========================

Europejska Federacja Pływacka ogłosiła wysokość nagród dla najlepszych pływaków czempionatu Starego Kontynentu na krótkim basenie w Netanji (2-6 grudnia). Specjalne gratyfikacje finansowe będą przeznaczone dla najlepszych dwunastu zawodników i zawodniczek w każdej konkurencji indywidualnej. Za mistrzostwo Europy będzie można zgarnąć 20 tysięcy €, za srebrny medal 18 tysięcy, natomiast za brąz do wygrania będzie 15 tysięcy (4. - 12 000 €; 5. - 10 000 €, 6. - 8 000 €; 7. - 7 000 €; 8. - 6 000 €; 9. - 5 000 €; 10. - 4 000 €; 11. - 3 000 €; 12. - 2 000 €). Łączna pula nagród wyniesie aż pół miliona Euro! LEN wychodzi też z pomocną dłonią do sztabów szkoleniowych wszystkich krajów i we współpracy z firmą Spiideo będzie w Izraelu oferował trenerom natychmiastowy dostęp do nagrań poszczególnych wyścigów, mogących posłużyć do analizy startów poszczególnych zawodników (więcej szczegółów TUTAJ).

===========================

Francuskie środowisko pływackie w każdy możliwy sposób stara się upamiętnić postać tragicznie zmarłej na początku tego roku Camille Muffat. Mistrzyni olimpijska, która w październiku skończyłaby zaledwie 26 lat, zginęła 9 marca w Argentynie, w wyniku kolizji dwóch helikopterów, podczas nagrywania programu rozrywkowego dla francuskiej telewizji. Kilka tygodni temu w rodzinnym mieście Muffat, Nicei, nazwano jej imieniem nową pływalnię olimpijską, a teraz z ciekawą inicjatywą wyszły również władze francuskiej federacji, które postanowiły, że od przyszłego roku najważniejszy cykl zawodów nad Sekwaną będzie nosił nazwę "FFN Golden Tour Camille-Muffat".

Kalendarz FFN Golden Tour Camille-Muffat w 2016 roku:
*Nicea   22-24 stycznia
*Amiens   5-7 lutego
*Marsylia   3-6 marca