Polska

GP Kozienice: Krótko, szybko i zwycięsko!

Joanna Kwatera 2017-02-19 22:02

Aleksandra Urbańczyk wygrała czwarte z rzędu zawody z cyklu Grand Prix Polski w tym sezonie i z kompletem zwycięstw na krótkim basenie jest liderka rankingu na najlepsza zawodniczkę tej imprezy. Pierwsze zwycięstwo w tej edycji cyklu wśród mężczyzn odniósł w końcu Radosław Kawęcki.

Występy Urbańczyk mogliśmy podziwiać w rywalizacji w Kozienicach zaledwie trzykrotnie, ale doskonale zaplanowane starty pozwoliły jej kolejny raz w tym sezonie wyjechać z nagrodą główna za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów Grand Prix Polski w ręku. Łodzianka zaprezentowała się dzisiaj jedynie w konkurencji 50m stylem motylkowym i zrobiła to znakomicie, wyprzedając resztę stawki o prawie sekundę, a wynik 26.11 to jeden z zaledwie dwóch ponad ośmiuset punktowych rezultatów, uzyskanych przez pływaków w dniu dzisiejszym na pływalni w Kozienicach (814 pkt). Królowa sprintu za wszystkie swoje występy osiągnęła wyniki warte ponad 800 punktów i to wystarczyło jej do uplasowania się na szczycie tabeli, gromadząc w sumie 2459 pkt. Pozostaje rzec – co klasa to klasa!

Najwyżej punktowany rezultat dzisiejszych zmagań przy ul. Legionów zanotowała najlepsza żabkarka tych zawodów Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław). Rekordzistka Polski w tej konkurencji pokonała cztery długości basenu stylem klasycznym z trzecim najlepszym czasem w karierze – 1:06.51 (824 pkt). Później stoczyła jeszcze emocjonujący pojedynek z koleżanką klubową Alicją Tchórz na dystansie 100m stylem zmiennym, kończąc zmagania na drugiej lokacie, a dzięki szybciej pokonanej pierwszej części dystansu o 0,37 sekundy wcześniej na mecie zameldowała się Tchórz. W klasyfikacji generalnej Sztandera straciła do Urbańczyk zaledwie 12 punktów.

Trzecia w rankingu najlepszych pływaczek w Kozienicach była Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), która dziś startowała tylko raz, ale wspomniany wyścig wygrała i w rankingu zanotowała 2401 pkt. Została też zdecydowanie najlepszą zawodniczką w stylu grzbietowym, motylkowym i zmiennym.

W końcu udało się wygrać wyścig w stylu grzbietowym Agacie Naskręt. Po dwóch wczorajszych porażkach z Tchórz i Urbańczyk na krótszych dystansach, dziś zawodniczka Astorii Bydgoszcz okazała się najlepsza na dystansie 200m tym stylem.

Za wczorajszą przegraną zrewanżowała się dziś Justynie Burskiej Paulina Piechota, która w konkurencji 800m stylem dowolnym znakomitym finiszem zdołała pokonać bardzo równo płynącą z nią przez cały wyścig Olsztyniankę o 0,73 sekundy. Zawodniczka UKS 190 Łódź górą była także na dystansie 200m tym stylem, zajmując drugie miejsce w tej rywalizacji przed Burską i za Żukowską, która minimalnie wyprzedziła ją na mecie.

Pierwszego triumfu w zawodach z cyklu Grand Prix Polski doczekał się w tym sezonie Radosław Kawęcki. Mistrz świata ze Stambułu, Doha i Windsor pokonał dziś swój koronny dystans w stylu grzbietowym w czasie 1:54.46, zostawiając konkurentów daleko w tyle! Prawie dziesięć sekund za nim na metę wpadł dopiero Jakub Chmielewski (WKS Śląsk Wrocław). W wyścigu sprinterskim w stylu motylkowym i w konkurencji 100m stylem zmiennym popularny „Kawa” plasował się dzisiaj na drugich lokatach, a wyprzedził go nieznacznie tylko ich triumfator Michał Poprawa. Reprezentant AZS AWF Warszawa zgromadził na swoim koncie w sumie 2434 pkt i z ogromną przewagą punktową nad rywalami został najlepszym pływakiem zawodów w Kozienicach.

Tak wysoko w klasyfikacji generalnej zawodów cyklu Grand Prix Polski jeszcze nie był – po piątym miejscu w Krakowie i ósmym w Poznaniu Kacper Stokowski wdrapał się na drugi szczebel w tabeli klasyfikacji open. Pływak G-8 Bielany Warszawa zanotował w tej imprezie dwa rezultaty, które znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej cennych wyników zawodów w Kozienicach. Po wczorajszym znakomitym występie w konkurencji 100m stylem grzbietowym, dzisiaj zawodnik ze stolicy wypływał drugą lokatę na dystansie 200m stylem dowolnym (1:48.00), a wynik ten znalazł się na dziewiątym miejscu wśród najwyżej punktowanych wśród mężczyzn. Stokowski uzbierał w sumie 2384 pkt i zaledwie o dziesięć „oczek” wyprzedził w klasyfikacji generalnej trzeciego Filipa Zaborowskiego (MKP Sczecin).

Bardzo udanie startował w Kozienicach Mateusz Wysoczyński (AZS AGH Kraków). Kolejny – trzeci już triumf odniósł dzisiaj w pierwszej konkurencji dnia - 200m stylem dowolnym, notując piąty najbardziej wartościowy rezultat imprezy (1:47.27). Na podium wdrapał się również w konkurencji 100m stylem zmiennym, zajmując w tym wyścigu trzecią lokatę. Trzecie zwycięstwo w stylu klasycznym skompletował Bartłomiej Roguski (AZS AWF Warszawa), wygrywając dzisiaj 100m tym stylem.