Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 28.09

Szymon Gagatek 2017-09-28 13:57

Ranomi Kromowidjojo wraca do ścigania w Pucharze Świata po zabiegu; Wang Lizuhao gwiazdą V Igrzysk Azjatyckich w Sportach Halowych i Sztukach Walki; nietypowy rekord świata australijskiej sztafety; Jessica Hary i Dominik Meichtry już wkrótce zostaną rodzicami - to skrót informacji, które znajdziecie w kolejnym Pływackim Przeglądzie Wydarzeń.

Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnych zawodów z cyklu Pucharu Świata w pływaniu na krótkim basenie. W najbliższą sobotę i niedzielę najlepsi pływacy globu zmierzą się ze sobą w Hongkongu. Jedną z gwiazd imprezy będzie bez wątpienia Ranomi Kromowidjojo. W trakcie tegorocznej edycji Holenderka zdążyła już między innymi ustanowić rekord świata na 50 m stylem dowolnym, zostając pierwszą kobietą, która złamała w tej konkurencji barierę 23 sekund. Tuż po zakończeniu pierwszego klastra PŚ znakomita sprinterka poddała się zabiegowi usunięcia migdałków, który na 12 dni całkowicie wykluczył ją z treningów. Jej dyspozycja będzie więc sporą niewiadomą. - Każdego roku chorowałam na zapalenie gardła, które kosztowało mnie około 4 tygodni treningów. Zawsze w nieoczekiwanym momencie. Mam nadzieję, że teraz nie będę już musiała na nie narzekać - stwierdziła w wypowiedzi dla portalu SwimSwam.

=====================

W ostatnich dniach w Aszchabadzie odbyły się V Igrzyska Azjatyckie w Sportach Halowych i Sztukach Walki, w których rywalizowali także pływacy. Na krótkim basenie w stolicy Turkmenistanu pod nieobecność Japończyków główne role odegrali reprezentanci Chin, zdobywając 29 medali (w tym 11 złotych). Jedną z największych gwiazd zawodów okazał się Wang Lizuhao. Młody żabkarz z Państwa Środka ustanowił dwa rekordy swojego kraju. Pierwszy na 100 m stylem klasycznym, pokonując w finale cztery długości basenu w 57.02. Tym samym prawie o pół sekundy poprawił osiągnięcie Yana Zibei z ubiegłorocznych mistrzostw świata w Windsorze. Dwa dni później cieszył się z kolejnego rekordu, tym razem na dystansie sprinterskim, na którym uzyskał czas 26.65. Komplet wyników z czterodniowej rywalizacji można znaleźć POD TYM LINKIEM.

=====================

Australijscy pływacy trafią do Księgi Rekordów Guinnessa. Sztafeta 100x400 m stylem dowolnym ustanowiła bowiem nowy rekord świata w tej nietypowej konkurencji, pokonując cały dystans w 8:18:36.71. Poprzednie najlepsze osiągnięcie w historii należało od 2010 roku do niemieckiego klubu SSV ULM 1846 i było gorsze o ponad godzinę (9 h 22 min 35 s). Duży wkład w końcowy sukces miały gwiazdy pływania na Antypodach: David McKeon, Brittany Elmslie oraz kończący cały wyścig Jack Cartwright, a także wielkie talenty jak Kaylee McKeown, Minna Atherton i Ariarne Titmus. Do drużyny mógł dołączyć każdy, wpłacając opłatę startową w wysokości 10 dolarów australijskich. Całość kwoty uzbieranej w trakcie wydarzenia trafi na konto Fundacji Eloise Gannon, walczącej z nagłymi przypadkami śmierci w skutek zatrzymania krążenia wśród młodych osób. 

=====================

Już wkrótce powiększy się kolejna pływacka rodzina. Jessica Hardy i Dominik Meichtry spodziewają się na wiosnę narodzenia dziewczynki. Amerykańska żabkarka i szwajcarski kraulista ogłosili światu tę informację za pośrednictwem zdjęcia zamieszczonego na portalach społecznościowych (ZOBACZ). Wrzesień okazał się także miesiącem, w którym wielu zawodników zawarło związki małżeńskie. Reprezentujący USA Cody Miller pobrał się ze swoją długoletnią partnerką Ali Dewitt, której oświadczył się w 2015 roku na gali Golden Goggles, natomiast w Rosji Weronika Popowa wyszła za innego pływaka, Wiaczesława Andrusenkę, a Aleksandr Suchorukow ożenił się z mistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro w gimnastyce artystycznej Margaritą Mamun.