Świat

TYR PSS: Amerykanie vs Chińczycy

Joanna Kwatera 2018-01-12 09:21

W Austin wystartowała kolejna edycja zawodów z cyklu TYR Pro Swim Series i choć to dopiero początek sezonu kibice byli świadkami kilku naprawdę niezłych występów. W czwartek rywalizacja stała na dobrym poziomie, a prym wiedli olimpijczycy oraz medaliści ubiegłorocznych mistrzostw świata w Budapeszcie. Wygrywali jednak nie tylko Amerykanie.

Dwukrotny mistrz świata Chase Kalisz pewnie zwyciężył w czwartek w konkurencji 400m stylem zmiennym, dopływając do mety aż dziewięć sekund przed rywalami, a zwycięstwo dał mu czas 4:10.80. Kilkadziesiąt minut później Amerykanin wywalczył jeszcze trzecią lokatę na dystansie 200m stylem klasycznym, uzyskując wynik 2:11.21. „Jestem bardzo zadowolony z tych czasów. To prawdopodobnie najszybsze jakie osiągałem w tej fazie sezonu.”- podsumował swoje starty Kalisz.

Bardzo ciekawą rywalizację zaprezentowali w nocy również grzbieciści, a o końcowy triumf ścigali się do ostatnich metrów srebrny i brązowy medalista z Budapesztu Ryan Murphy i Jacob Pebley. Ostatecznie po mocnym finiszu górą był mistrz olimpijski, który dotknął ściany 0,29 sekundy przed kolegą z reprezentacji, notując rezultat 1:56.11.

W czwartek wygrywali też inni olimpijczycy. Zdecydowanie najlepsza na 400m stylem zmiennym okazała się Melanie Margalis (4:37.43), a 100m stylem motylkowym najszybciej pokonał Jack Conger (51.80). Wśród reprezentantów Stanów Zjednoczonych triumfowali jeszcze Zane Grothe na dystansie 200m stylem dowolnym (1:48.18) i Amanda Kendall na 100m stylem motylkowym (58.29).

Na pływalni Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center zwycięstwa w czwartek odnosili także obcokrajowcy, a aż trzy z nich były dziełem Chińczyków. Najmłodszy skład stanął na podium po wyścigu na najdłuższym dystansie stylem grzbietowym kobiet, a pierwsza na mecie zameldowała się 14-letnia Peng Zuwei, która wyprzedziła mistrzynię świata juniorów z Indianapolis Regan Smith i Kanadyjkę Taylor Ruck. Wszystkie trzy dzieliła na finiszu niecała sekunda (2:08.17 – 2:08.64 – 2:08.90). 200m stylem dowolnym najszybciej pokonała Li Bingjie, notując 1:56.96, a wśród żabkarzy na 200m czas nieco ponad sekundę słabszy od rekordu Pro Swim Series uzyskał Yan Zibei – 2:10.33. W rywalizacji kobiet wszystkie konkurentki wyraźnie pokonała Brytyjka Chloe Tutton (2:23.92).

W nowej konkurencji włączonej od tego roku do programu cyklu Pro Swim Series 4x100m stylem zmiennym mix, w której skład wchodzili członkowie kadry narodowej Stanów Zjednoczonych, wzięły udział cztery sztafety prowadzone przez byłe wielkie gwiazdy pływania amerykańskiego: Jasona Lezaka, Lennego Krayzelburg’a, Kaitlin Sandeno i Natalie Coughlin. W tej widowiskowej potyczce szczególnie dzięki znakomitej postawie męskiej części drużyny zwyciężył zespół Lezak’a w składzie: Lisa Bratton, Josh Prenot, Regan Smith, Justin Ress z czasem 3:49.85.

KOMPLET WYNIKÓW