Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 18.05

Szymon Gagatek 2018-05-18 10:30

Brytyjscy pływacy nie wystąpią na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich; Alexander Popov może objąć władzę w Rosyjskim Komitecie Olimpijskim; kolejni zawodnicy kończą sportowe kariery; wiemy, jak będzie wyglądać maskotka mistrzostw świata na krókim basenie w Hangzhou - przedstawiamy Wam kolejny Pływacki Przegląd Wydarzeń!

Zawodnicy z Wielkiej Brytanii nie wystąpią na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w tym roku w Buenos Aires. Władze British Swimming podjęły taką decyzję z uwagi na niedogodny w ich opinii termin rozgrywania imprezy (6-18 października). "Przygotowania do uzyskania dobrych wyników na igrzyskach w Tokio w 2020 roku oznaczają, że krajowy związek w pełni koncentruje się na zawodach w sezonie letnim w 2019 roku i zapewnieniu pływakom odpowiednich możliwości w odpowiednim czasie" - czytamy w specjalnie wydanym oświadczeniu. W trakcie zmagań w Argentynie najlepsi młodzi Wyspiarze wcale nie będą mieli jednak wolnego. Udadzą się wtedy na zgrupowanie wysokogórskie w Flagstaff w Arizonie. 

========================

Jeden z najlepszych sprinterów w historii, Aleksander Popow, ma szansę na objęcie funkcji Prezesa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Jego kandydatura została zgłoszona przez krajowy związek strzelecki. Władze federacji w oświadczeniu stwierdziły, że Popow jest człowiekem, który będzie w stanie rozwiązywać problemy nie tylko na szczeblu krajowym, ale także międzynarodowym, by przywrócić Rosji należne jej miejsce w rodzinie olimpijskiej. Wybory do Komitetu odbędą się już 29 maja, a najpoważniejszym rywalem mistrza olimpijskiego na 50 i 100 m stylem dowolnym z Barcelony i Atlanty będzie Stanisław Pozdniakow, znakomity szablista, również mający w swojej kolekcji cztery złote medale olimpijskie.

========================

Grono pływackich emerytów powiększyło się w ostatnich tygodniach o kilka nowych osób. Wśród tych, którzy postanowili zakończyć kariery znalazła się między innymi brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro na dystansie 200 m stylem grzbietowym, Hilary Caldwell. Kanadyjka w swoim dorobku miała także krążki zdobyte na mistrzostwac świata, Igrzyskach Panamerykańskich czy Igrzyskach Wspólnoty Narodów. Z dalszych startów zrezygnował też australijski grzbiecista, Robert Hurley - specjalista od startów na krótkim basenie, którego największym sukcesem był tytuł mistrza globu na 50 m stylem grzbietowym wywalczony w Stambule w 2012 roku. Oprócz nich stroje startowe zawiesili na kołku także Dan Wallace z Wielkiej Brytanii oraz Guy Barnea z Izreala, o którym więcej przeczytacie TUTAJ.

========================

Wiemy już jak będą wyglądać maskotki mistrzostw świata w sportach wodnych w Gwangju w 2019 roku, znamy także postać, mającą zostać symbolem tegorocznego czempionatu globu na krótkim basenie w Hangzhou, który odbędzie się w dniach 7-11 grudnia. To meduza Jelly, którą możecie zobaczyć TUTAJ. Na oficjalnej stronie Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) czytamy między innymi, że jest to "przyjazna, ale odważna postać, która swobodnie porusza się w wodzie odkrywając nowe obszary". Sposób pływania meduzy przedstawia balans i szyk i swoimi ruchami przypomina żabkarzy. Ma symbolizować akceptację i wiarę oraz odnosić się do Hangzhou. Chińskie miasto także perfekcyjnie łączy się z naturą i otaczającym środowiskiem.