Polska

Polak trafi pod skrzydła Bowmana!

Szymon Gagatek 2017-01-10 23:38

Bob Bowman to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych trenerów na świecie. Pod opiekę wychowawcy i współtwórcy sukcesów Michaela Phelpsa już wkrótce trafi pierwszy pływak z naszego kraju! W sezonie 2017/2018 do drużyny Arizona State University, gdzie Amerykanin sprawuje funkcję głównego szkoleniowca, trafi zawodnik AZS UŁ PŁ Łódź, Michał Brzuś.

Urodzony w 1997 roku Brzuś ogłosił zamiar dołączenia do Sun Devils na swoim profilu na Instagramie. Utalentowany zamościanin powinien być sporym wzmocnieniem sprinterskiej grupy znakomicie rozwijającej się pod okiem Bowmana ekipy z Tempe. Ostatnio pokazał się z bardzo dobrej strony na zimowych mistrzostwach Polski. W olsztyńskiej Aquasferze meldował się w finale trzech konkurencji indywidualnych: 50 i 100 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym. Najbliżej zdobycia medalu był w rywalizacji kraulistów na najkrótszym dystansie, w której zajął czwarte miejsce. Do trzeciego na mecie Kacpra Majchrzaka stracił zaledwie trzy setne sekundy. Do tego zdobył trzy krążki w zmaganiach sztafet, w tym ten z najcenniejszego kruszcu za zwycięstwo w mikście na 4x50 m stylem dowolnym.


Na swoim koncie ma również wiele sukcesów juniorskich. W 2013 roku reprezentował nasz kraj na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie, a dwa lata później został brązowym medalistą Igrzysk Europejskich w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym (w Baku wystąpił na ostatniej zmianie w wyścigu eliminacyjnym). Teraz czekają go nowe wyzwania. Arizona State University należy do jednej z najmocniejszych konferencji w lidze NCAA - Pacific-12, w której rywalizują również inne drużyny z Polakami w składach: Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (gdzie od kilku miesięcy studiuje rówieśnik zamościanina, Paweł Sendyk) oraz Uniwersytet Południowej Kalifornii (Paweł Furtek i Michał Domagała).

Brzuś zostanie pierwszym Polakiem mającym okazję współpracować z Bowmanem. A być może także z samym Michaelem Phelpsem. Najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii po zakończeniu kariery postanowił bowiem pomagać swojemu trenerowi, pełniąc w trwającym roku akademickim rolę asystenta. To jednak nie wszystko. W sztabie szkoleniowym Sun Devils znajduje się również złota medalistka igrzysk w Sydney na 200 m stylem motylkowym Misty Hyman. 

W przeszłości barwy uczelni reprezentowali między innymi mistrzyni olimpijska z 2000 roku na 200 m stylem klasycznym Agnes Kovacs z Węgier czy trzykrotny mistrz świata na krótkim basenie Francisco Sanchez z Wenezueli. Z kolei w ostatnich miesiącach to właśnie na Mona Plummer Aquatic Center do igrzysk w Rio de Janeiro szykował się Phelps. Na koncie Arizona State University jest osiem tytułów mistrzowskich, pochodzą one jednak z odległej przeszłości. Wszystkie w latach 60. i 70 wywalczyły pływaczki.

Tekst: Paulina Lach, Szymon Gagatek