Świat

Windsor 2016: Drugi finał Wojdaka!

Joanna Kwatera 2016-12-10 23:22

Będzie kolejny finał z udziałem polskiego zawodnika na mistrzostwach świata w Windsor! Wojciech Wojdak z czwartym czasem zakończył eliminacje na najdłuższym dystansie stylem dowolnym, uzyskując czas 14:31.06 (szybciej zawodnik z Brzeska pływał tylko w listopadzie podczas Grand Prix Polski w Poznaniu). A zatem do rywalizacji finałowej w tej konkurencji, która odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek, Polak przystąpi na torze numer sześć. Najszybszy rano był mistrz olimpijski i obrońca tytułu mistrzowskiego z Doha Gregorio Paltrinieri. Włoch jest zdecydowanym faworytem tej konkurencji, a potwierdził to wygrywając poranne eliminacje z przewagą aż niespełna sześciu sekund na drugim Koreańczykiem Park Taehwan’em. Rekordzista świata uzyskał w nich rezultat 14:24.39. Do finału z siódmym czasem awansował też brązowy medalista w tej konkurencji z Rio Włoch Gabriele Detti.

Kilka niespodzianek przyniosły eliminacje w konkurencji 100m stylem dowolnym mężczyzn. Rano najszybciej ten dystans przepłynął Blake Pieroni z USA, notując czas 46.76. Granicę czterdziestu siedmiu sekund udało się jeszcze złamać drugiemu – Kanadyjczykowi Yuri Kisil’owi (46.79). Do półfinału awansowali też triumfator rywalizacji na dystansach 200 i 400m tym stylem Park Taehwan oraz wczorajszy brązowy medalista na dystansie sprinterskim w stylu dowolnym Litwin Simonas Bilis. Rozczarował swoją formą natomiast lider światowych list w obecnym sezonie na tym dystansie Vladimir Morozov, który z wynikiem 47.82 był dopiero osiemnasty. Eliminacji nie przebrnął też drugi najszybszy stumetrowiec w tym sezonie Chad le Clos (RPA), który uplasował się dopiero na trzydziestej lokacie, a także dwudziesty siódmy dziś vicemistrz olimpijski z Rio Pieter Timmers.

Szanse na wywalczenie szóstego złotego medalu mistrzostw świata w Windsor będzie miała dziś w nocy Katinka Hosszu, która w porannych eliminacjach 200m stylem zmiennym nie oszczędzała sił, docierając do mety w czasie 2:05.33. Za nią uplasowały się dwie Amerykanki, medalistki na dystansie o połowę dłuższym Madisyn Cox i Ella Eastin, ale żadna z nich nie popłynęła już poniżej granicy dwóch minut i sześciu sekund. W finale zobaczymy też wczorajszą srebrną medalistkę na dystansie o połowę krótszym tym stylem Emily Seebohm z Australii.

Najszybszy w porannych eliminacjach w konkurencji 400m stylem zmiennym był Brytyjczyk Max Litchfield (4:03.56). Do finałowej ósemki spokojnie awansowali także faworyci: z szóstym czasem - obrońca tytułu z Doha, lider list światowych Japończyk Daiya Seto oraz Węgier David Verraszto, który był rano drugi.

Rano rozegrane zostały także eliminacje na dwóch dystansach sprinterskich. Najpierw o wejście do półfinałów walczyli mężczyźni w konkurencji 50m stylem klasycznym, a najlepszym czasem popisał się Rosjanin Kirill Prigoda – 26.23. Do finału awansowali także dwaj Brazylijczycy – obrońca tytułu Felipe Franca Silva i jeden z liderów list światowych w tym sezonie Felipe Lima. Wieczorem w tej konkurencji ściągać się będą także rekordzista świata Cameron van der Burgh (RPA) i wczorajszy triumfator na dystansie 100m stylem zmiennym Amerykanin Michael Andrew.  Później walkę o półfinał rozegrały pływaczki startujące na dystansie 50m stylem dowolnym. Eliminacje bez problemów przebrnęły liderki światowego rankingu: Jeanette Ottesen, Ranomi Kromowidjojo i Menghui Zhu, a najszybsza okazała się Dunka (24.03).

Z najlepszym czasem eliminacji zameldują się w finale sztafety: Stanów Zjednoczonych - w konkurencji 4x200m stylem dowolnym kobiet oraz Rosji na dystansie 4x50m stylem zmiennym mężczyzn.