Świat

NCAA: Czas na drugą część sezonu!

Szymon Gagatek 2015-01-04 13:52

Najważniejsze imprezy sezonu NCAA zbliżają się wielkimi krokami, już w lutym nadejdzie czas mistrzostw poszczególnych konferencji, a tuż po nich najlepsi udadzą się na ligowy czempionat. W nocy z soboty na niedzielę odbyły się pierwsze zawody akademickich rozgrywek w 2015 roku z udziałem naszych pływaków.

Florida State University vs. University of Florida | WYNIKI
*Paweł Werner (University of Florida)

Uniwersytet Florydy bez większych probelmów uporał się z lokalnym rywalem z Florida State University, wygrywając wyjazdowe spotkanie 173-126. W zwycięskiej drużynie wystąpił Paweł Werner, indywidualnie zajmując dwa trzecie miejsca: na 50 i 100 jardów stylem dowolnym (uzyskując czasy 21.06 s i 45.71 s). Polak lepiej spisywał się w sztafetach. Na ostatniej zmianie w wyścigu 4x100 jardów stylem zmiennym popisał się wynikiem 44.65 s, a jego ekipa zakończyła rywalizację na trzeciej pozycji. Jeszcze lepiej drużyna Gators, z naszym reprezentantem w składzie, poradziła sobie w zmaganiach na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym, notując najlepszy czas. Werner trzeci odcinek pokonał w 20.19 s.

Orange Bowl Classic | WYNIKI
*Joanna Dembska (Saint Leo University)
*Daniel Biś (Saint Leo University)
*Jan Urbaniak (Saint Leo University)

Nowy rok rywalizacji rozpoczęli również nasi studenci z Saint Leo University, którzy mieli okazję powalczyć w zawodach Orange Bowl Classic, zorganizowanych na basenie 25-metrowym. Kolejnym zwycięstwem popisał się Daniel Biś, który całkowicie zdominował wyścig na dystansie 400 m stylem dowolnym, kończąc go z czasem 3:56.86, lepszym od rezultatu drugiego na mecie Jana Urbaniaka o niemal dokładnie siedem sekund. Biś dwukrotnie zajmował też w Key Largo siódme lokaty: na 100 m stylem motylkowym (59.58 s) i 200 m stylem zmiennym (2:11.83). W tej ostatniej konkurencji wystartował pierwszy raz po niemal dokładnie pięciu latach przerwy i ustanowił swój nowy rekord życiowy. Wyżej od swojego kolegi z uczelni na dystansie 200 m stylem zmiennym uplasował się Urbaniak, który był trzeci (2:10.41). Joanna Dembska tym razem kończyła indywidualną rywalizację na osiemnastym (50 m stylem dowolnym) i trzynastym miejscu (100 m stylem dowolnym).

St. Petersburg Classic | WYNIKI
*Jerzy Twarowski (University of Iowa)

Uniwersytet Iowa, z Jerzym Twarowskim w składzie, całkowicie zdominował nietypową rywalizację z Uniwersytetem Stanowym Południowej Dakoty, wygrywając całe spotkanie 126-90. Podczas zawodów rozegrano dziewięć konkurencji sztafetowych, wszystkie padły łupem zespołu Hawkeyes. Twarowski zaprezentował się czterokrotnie, dwa razy zajmując wraz z kolegami ze swojej drużyny pierwsze miejsce: na dystansie 4x100 jardów stylem dowolnym (47.35 s na drugim odcinku) oraz w oryginalnej rywalizacji w wyścigu na 500 jardów stylem dowolnym, gdzie pierwszy zawodnik miał do pokonania 50, drugi 100, trzeci 150, a czwarty 200 jardów. W tej sztafecie Polak wystąpił na ostatniej zmianie i uzyskał czas 1:44.22. Dobry start zaliczył także na dystansie... 3x100 jardów stylem motylkowym, gdzie wskoczył do wody jako pierwszy i wyprowadził swój zespół na prowadzenie (cztery długości basenu pokonując w 49.77 s). Ostatecznie jego drużyna musiała jednak uznać wyższość swoich klubowych kolegów, kończąc rywalizację na drugim miejscu. Sztafeta Uniwersytetu Iowa, z Twarowskim w składzie, uplasowała się również na trzecim miejscu na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym (nasz reprezentant uzyskał najlepszy czas w swojej drużynie: 21.51 s, płynąc na ostatnich pięćdziesięciu jardach).

Southern Methodist University vs. Louisiana State University | WYNIKI
*Bartosz Krzyżaniak (Southern Methodist University)
*Daniel Świetlicki (Louisiana State University)

Na pływalni Southern Methodist University doszło dziś w nocy do polskiej rywalizacji w stylu grzbietowym. Górą w pojedynku Bartosza Krzyżaniaka z Danielem Świetlickim w obu wyścigach był ten pierwszy. Na dystansie 100 jardów znalazł się na drugiej pozycji (50.27 s), wyprzedzając Świetlickiego, który był trzeci, o czterdzieści pięć setnych sekundy. Z kolei na dwukrotnie dłuższym dystansie obaj znaleźli się na dwóch pierwszych miejscach. Krzyżaniak ukończył wyścig z czasem 1:50.31, o siedemnaście setnych lepszym od rezultatu reprezentanta Louisiana State University. Świetlicki dołożył jeszcze do dorobku swojej uczelni dziewięć punktów za zwycięstwo na 200 jardów stylem zmiennym (1:53.71), przyczyniając się do zwycięstwa w wyjazdowym spotkaniu 151-110.

FIU Invitational | WYNIKI
*Paulina Żelazna (Florida International University)

Paulina Żelazna zaliczyła aż sześć startów na organizowanych (i wygranych) przez uczelnię Polki, Florida International University, zawodach zaproszeniowych. Nasza zawodniczka najlepiej spisała się na dystansie 100 jardów stylem dowolnym, plasując się na drugiej pozycji (53.44 s). W pierwszej dziesiątce znalazła się również na 100 jardów stylem motylkowym (dziewiąta lokata, z czasem 1:00.07) oraz w wyścigach sztafetowych 4x50 jardów stylem dowolnym i zmiennym (odpowiednio czwarte i piate miejsce).

University of West Florida vs. Ouachita Baptist | WYNIKI
*Paulina Szydło (University of West Florida)

W pojedynku Uniwersytetu Zachodniej Florydy z Ouachita Baptist wzięła udział Paulina Szydło. Polka indywidualnie wystartowała w dwóch konkurencjach indywidualnych, kończąc wyścig na 100 jardów stylem grzbietowym z czwartym rezultatem (1:05.54) oraz zmagania na 100 jardów stylem klasycznym z drugim wynikiem w stawce (1:09.58). Wraz z koleżankami z Uniwersytetu Zachodniej Florydy była też druga w rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym (27.13 s na odcinku w stylu dowolnym).