Świat

Windsor 2016: Najmłodszy finalista

Szymon Gagatek 2016-12-06 16:51

Mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie rozpoczęły się dla nas bardzo udanie. Już w inauguracyjnej konkurencji sesji eliminacyjnej, 400 m stylem dowolnym, zaprezentował się Wojciech Wojdak, który z szóstym czasem awansował do wieczornego wyścigu finałowego. Polak będzie najmłodszym uczestnikiem walki o pierwszy komplet medali w Windsor.

Dwudziestolatek z Brzeska wystąpił w ostatniej serii, znając już wyniki większości swoich rywali. Wykorzystał to znakomicie, notując rezultat 3:40.49. Szybciej w swoim życiu pływał tylko trzykrotnie, ale jeszcze nigdy nie uzyskał tak dobrego wyniku w godzinach porannych. To wystarczyło mu do zajęcia szóstego miejsca i pewnego awansu do finału mistrzostw świata. Podopieczny Marcina Kacera stanie w nim na słupku startowym oznaczonym numerem "7". Początek wyścigu o godzinie 00:30. Rywalizacja o podium tej konkurencji otworzy sesję wieczorną czempionatu w Kanadzie (transmisja w TVP Sport).

Najlepszy rano okazał się Aleksandr Krasnych. Rosjanin pokonał cały dystans w 3:38.40 i minimalnie wyprzedził Park Tae-Hwana z Korei Południowej. Azjata ma za sobą bardzo dobre występy na listopadowych mistrzostwach kontynentu i na pewno w finale będzie chciał nawiązać do swoich największych sukcesów. Na 400 m stylem dowolnym był już przecież mistrzem olimpijskim i złotym medalistą mistrzostw świata na długim basenie. Na krótkiej pływalni jeszcze nigdy nie udało mu się jednak stanąć na najwyższym stopniu podium. Groźny będzie też na pewno Jordan Pothain z Francji - jedyny finalista igrzysk w Rio, który znalazł się dziś w najlepszej ósemce.

Dużo słabiej spisał się natomiast brązowy medalista olimpijski w tej konkurencji, Gabriele Detti. Włoch zajął dopiero dwunaste miejsce z czasem 3:42.58. Drugi z reprezentantów Italii, Gregorio Paltrinieri, w ogóle nie stanął na starcie - zapewne po to, by wszystkie siły rzucić na rywalizację na swoim koronnym dystansie 1500 metrów. Poza czołówką znalazł się takze rówieśnik Wojdaka i jego wielki rywal z czasów juniorskich, Henrik Christiansen. Norweg był dziewiąty - do awansu zabrakło mu trzydziestu dwóch setnych sekundy.

Skład finału:
Aleksandr Krasnych (Rosja; 3:38.40) 
Park Tae-Hwan (Korea Płd.; 3:38.47) 
Zane Grothe (USA; 3:38.70)
Peter Bernek (Węgry; 3:39.08)
Jordan Pothain (Francja; 3:39.31)
Wojciech Wojdak (Polska; 3:40.49)
Maarten Brzoskowski (Holandia; 3:40.80)
Stephen Milne (Wielka Brytania; 3:40.87)