Polska

VI Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - Dzień 2.

Szymon Gagatek 2015-09-25 18:00

Po raz drugi w historii krakowskiej Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania część dzisiejszych zajęć miała charakter praktyczny. Wszyscy zainteresowani udali się rano na pływalnię Akademii Górniczo-Hutniczej, by później powrócić do budynku Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, gdzie kontynuowano wykłady.

Drugi dzień konferencji trenerów rozpoczął się od pokazów praktycznych na obiekcie krakowskiej AGH. Dzień zainaugurował pokaz nowego systemu skonstruowanego przez firmę Synergy Technologies sp.z o.o., który pomaga zawodnikom w pokonaniu zadanego dystansu w określonym czasie, dzięki światełku na dnie, które wyznacza tempo pływania zawodnika. Następnie swój temat zaprezentował dziś na przykładzie praktycznym trener Andrzej Szarzyński. Do wody wskoczyli czołowi zawodnicy, trenujący w klubie AZS AGH Kraków (m.in. Maciej Hołub, Krystian Bałabuch, Maciej Sobczyk czy Paulina Uryga) oraz dwie młode pływaczki Glosatora Kraków. Zaprezentowali oni ćwiczenia praktyczne do stylu klasycznego, takie jak budowania chwytu na rękach. Omówione zostały elementy tego stylu, a mianowicie ułożenie dłoni w wodzie, ułożenie głowy, kopniecie nogami oraz wyznaczanie rytmu pływania stylem klasycznym.

Po przerwie obiadowej przedstawicielka firmy Variopool Polska, Anna Wojdała, zaprezentowała korzyści wynikające z zainstalowania ruchomego dna basenu. Następnie swój wykład przeprowadziła wyjątkowa postać polskiego pływania, Alicja Pęczak-Graczyk. Wybitna żabkarka opowiedziała o wyznaczaniu wielkości obciążeń treningowych w BPS dla pływaczki na poziomie mistrzowskim, w oparciu na swoich długoletnich doświadczeniach ze startów na najważniejszych imprezach międzynarodowych.

Kolejnym prelegentem był dr Jakub Karpiński z katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, który na wielu przykładach zademonstrował specyfikę juniorskiego treningu na lądzie. Pomocne okazały się między innymi materiały, które powstały w trakcie przygotowań naszej kadry do startu na Igrzyskach Europejskich. Przed kolejnym wykładem mieliśmy okazję podziękować Polskiemu Związkowi Pływackiemu oraz firmie H2O Shop za wsparcie i objęcie patronatem naszego plebiscytu "Bohaterowie 2014 roku".

Następnie poruszony został temat rywalizacji na wodach otwartych. Jacek Puciło i Tomasz Pąchalski podsumowali kończący się sezon pływania długodystansowego. Szkoleniowiec AZS UWM Olsztyn opisał starty Polaków na Uniwersjadzie w Gwangju, natomiast trener Parku Wodnego Tarnowskie Góry zrelacjonował przygotowania do mistrzostw Europy juniorów i mistrzostw świata oraz przebieg cyklu Grand Prix Polski. Nie mogło zabraknąć również słów uznania dla wyczynu Sebastiana Karasia, który kilka dni temu pokonał Kanał La Manche. Jego wyczyn zgromadzeni na sali nagrodzili gromkimi brawami.

Na zakończenie dnia dyskusję o poprawie szkolenia dziewcząt i osiąganych przez nich rezultatów, z naciskiem na pływanie długodystansowe, zapoczątkował wykład Piotra Albińskiego. Wymiana poglądów trwała przez następne godziny podczas tradycyjnego panelu dyskusyjnego.

GALERIA ZDJĘĆ