Polska

Peda i Kłos ponownie wygrywają w Tarnowskich Górach, efektowne dublety Kossakowskiej i Elgalala

Szymon Gagatek 2015-10-19 20:17

Niemal 350 pływaków stanęło na starcie rywalizacji podczas sobotniego IV Ogólnopolskiego Mitingu Pływackiego, zorganizowanego przez Park Wodny w Tarnowskich Górach. Całodniowe zmagania dostarczyły niemałych emocji. Niesamowicie zacięta była zwłaszcza rywalizacja o nagrody główne w wyścigach na dystansie 200 m stylem dowolnym i zmiennym.

Obie konkurencje były jedynymi, które rozgrywano w formacie eliminacje+finał. Za znalezienie się na podium tej rywalizacji były również przewidziane dodatkowe nagrody finansowe. To wystarczyło, by zmotywować najlepszych zawodników do wielkiego wysiłku. Wśród 13- i 14-latków brylowali Dominika Kossakowska z SiKReTu Gliwice oraz Sami Elgalal z UKS SP 149 Łódź, którzy zwyciężali zarówno w stylu dowolnym, jak i zmiennym. Młodziutka Kossakowska w rywalizacji kraulistek popisała się dodatkowo najbardziej wartościowym wynikiem całych zawodów wśród pań (2:06.00 - 679 pkt FINA), poprawiając rekord mitingu w swojej kategorii wiekowej. Rezultat ten był lepszy również od najlepszego czasu w historii imprezy wśród seniorek.

Z kolei Elgalal zaimponował świetnym przygotowaniem do walki na dystansie ośmiu długości basenu. W obu wyścigach finałowych rewelacyjnie finiszował, wyprzedzając swoich rywali na ostatnich metrach. Najpierw po raz pierwszy w życiu złamał barierę dwóch minut na 200 m stylem dowolnym (1:59.54), by wyprzedzić dwukrotnego brązowego medalistę mistrzostw Polski 14-latków w tej konkurencji, Szymona Jaworskiego. W drugim bloku zawodów ponownie fantastycznie pokonał ostatnie metry w rywalizacji zmiennistów, uzyskał czas 2:13.80 i okazał się lepszy o zaledwie jedenaście setnych sekundy od Kamila Sachy.

Wśród seniorów ubiegłorocznej wygranej na 200 m stylem dowolnym nie udało się powtórzyć Rafałowi Bugdolowi. Reprezentant AZS AWF Katowice przegrał po bardzo wyrównanym i zaciętym wyścigu ze swoim klubowym kolegą, Wojciechem Głykiem (1:50.51 - 1:51.02). Wśród kobiet triumfowała faworytka, kolejna zawodniczka katowickiej AWF, szesnastoletnia Dominika Lichwa (2:07.36). Niespodzianek nie było w stylu zmiennym - sukcesy z poprzedniej edycji mitingu powtórzyli Paulina Peda (2:25.21) oraz Grzegorz Kłos (2:04.06).

Kossakowska, Peda i Elgalal zgarnęli również okazałe puchary za zwycięstwo w klasyfikacji punktowej zawodów. Wśród najstarszych mężczyzn najlepszy okazał się natomiast Patryk Droś z klubu CSiR Dąbrowa Górnicza, z kolei wśród najmłodszych triumfowali Amelia Malina z Górnika Sosnowiec oraz reprezentant gospodarzy, Jakub Karpiński.

Podczas zawodów obecny był również gość specjalny, Paweł Korzeniowski. Mistrz świata, uczestnik trzech igrzysk olimpijskich i multimedalista najważniejszych pływackich imprez poświęcił swój czas między innymi na rozdawanie autografów, wspólne zdjęcia z młodymi zawodnikami oraz dekorowanie triumfatorów poszczególnych konkurencji.

Na zakończenie mitingu na najlepszą drużynę w klasyfikacji punktowej czekała jeszcze jedna niespodzianka - okazały tort. Trafił on do zawodników gospodarzy, którzy ostatecznie wyprzedzili Piątkę Chorzów i Aligatora Gorzyce. Kolejne wielkie atrakcje w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach już za rok!

KOMPLET WYNIKÓW

WIDEO Z ZAWODÓW

Najlepsi zawodnicy mitingu w 2015 roku w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Kobiety:
10-12 lat: Amelia Malina (Górnik Sosnowiec)
13-14 lat: Dominika Kossakowska (SiKReT Gliwice)
15 lat i starsze: Paulina Peda (AZS AWF Katowice)
Mężczyźni:
10-12 lat: Jakub Karpiński (Park Wodny Tarnowskie Góry)
13-14 lat: Sami Elgalal (UKS 149 Łódź)
15 lat i starsi: Patryk Droś (CSiR Dąbrowa Górnicza)