Świat

NCAA: Debiut i ostatni start. Nogaj i Naziębło powalczą w Columbus!

Szymon Gagatek 2018-03-03 00:06

Dwie Polki zostały zaproszone do udziału w kobiecych mistrzostwach I Dywizji NCAA, które odbędą się się w Columbus w dniach 14-17 marca. Swój ostatni występ w imprezie tej rangi zaliczy Klaudia Naziębło, natomiast już na pierwszym roku studiów prawo startu w ligowym czempionacie zapewniła sobie Paulina Nogaj.

Naziębło ma za sobą niezły sezon zasadniczy, w trakcie którego poprawiła rekordy życiowe na 50 jardów stylem grzbietowym (24.03) i 100 jardów stylem motylkowym (53.10). Bezpośrednią kwalifikację na mistrzostwa wywalczyła jednak na dwukrotnie dłuższych dystansach. Na 100 m stylem grzbietowym wynik 52.29 dał jej 29. miejsce na liście najszybszych pływaczek sezonu, natomiast na 200 m stylem motylkowym (1:55.01) była 22. Oba te osiągnięcia zanotowała podczas Atlantic Coast Conference, zajmując odpowiednio 5. i 2. lokatę. W Columbus czekają ją pracowite dni. Oprócz trzech startów indywidualnych, będzie też stanowiła o sile sztafet Virginia Tech. 

Z kolei Nogaj przebojem wdarła się do grona najlepszych zawodniczek w Stanach Zjednoczonych już podczas pierwszego roku studiów na Uniwersyteci Akron. Na grudniowych zawodach Zippy Invitational na dystansie 100 m stylem motylkowym uzyskała czas 52.32 - najlepszy w historii polskiego pływania na jardach (!). To pozwoliło jej zająć 36. pozycję na liście najszybszych delfinistek uczących się za oceanem i otrzymać zaproszenie na mistrzostwa NCAA. Start w tej konkurencji nie będzie jej jedynym w trakcie zawodów w Columbus. Oprócz tego powinniśmy ją zobaczyć także na 200 m stylem motylkowym i zmiennym. 

Pozostałym Polkom startującym na co dzień w I Dywizji do kwalifikacji na ligowe mistrzostwa trochę zabrakło. Najbliżej tego sukcesu była Zofia Niemczak na 200 jardów stylem motylkowym. Córka naszego znakomitego maratończyka, wieloletniego rekordzisty Polski w tej lekkoatletycznej konkurencji, Antoniego Niemczaka, na swoim pierwszym roku studiów na Fresno State University uzyskała czas 1:57.73 na najdłuższym dystansie wśród delfinistek. By znaleźć się w gronie zaproszonych trzeba było pływać o niespełna dwie sekundy szybciej (1:55.99).

Tak jak w 2017 roku, tym razem również zdecydowanymi faworytkami rywalizacji będą zawodniczki Uniwersytetu Stanforda. Drużyna naszpikowana gwiazdami (z Katie Ledecky, Simone Manuel czy Ellą Eastin w składzie) powinna bez większych problemów uporać się z resztą stawki. W poszczególnych konkurencjach podopieczne Grega Meehana będą musiały się jednak mocno napracować, by powstrzymać takie postaci jak Mallory Comerford, Kathleen Baker, Lilly King oraz świetnie spisującą się w obecnym sezonie Kanadyjkę Sidney Pickrem.

OFICJALNA LISTA ZAPROSZEŃ W POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJACH

Polki zaproszone do udziału w mistrzostwach NCAA:
Klaudia Naziębło [Virginia Tech] - 100 jardów stylem grzbietowym; 100 i 200 jardów stylem motylkowym
Paulina Nogaj [Akron] - 100 i 200 jardów stylem motylkowym; 200 jardów stylem zmiennym