Polska

MP 15-latków: G-8 Bielany Warszawa trzykrotnie w złocie

Joanna Kwatera 2017-07-15 01:26

Lublin powitał dziś 15-letnich pływaków, którzy zainaugurowali swoje zmagania w ramach Letnich Mistrzostw Polski w pływaniu w swojej kategorii wiekowej. Udanie swoje starty rozpoczęli zawodnicy G-8 Bielany Warszawa, którzy trzykrotnie w piątek stawali na najwyższym stopniu podium, a ich liderem był rzecz jasna Filip Orlicz.

Właścicielem dwóch złotych medali został dzisiaj Filip Orlicz, a piątkowym występem wypełnił prawie połowę założonych celów na te zawody. Pływak ze stolicy planuje zostać najlepszym kraulistą tych mistrzostw na wszystkich pięciu dystansach, a w piątkowe popołudnie tytuły wywalczył w konkurencjach 50 i 200m stylem dowolnym. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa szczególnie dobrze zaprezentował się w sprincie, gdzie po raz pierwszy w życiu pokonał jedną długość basenu w czasie poniżej dwudziestu czterech sekund, a rezultat 23.97 jest zaledwie trzynaście setnych sekundy słabszy niż rekord Polski 15-latków Filipa Bujoczka. Jedną sekundę i jedną setną wolniej od swojego rekordu życiowego Orlicz przepłynął dystans 200m tym stylem, osiągając wynik 1:55.34 i choć rywalizacja była zacięta to do mety dotarł prawie sekundę szybciej niż Aleksander Jarecki (Dwójka Morena Gdańsk) i Tomasz Jackowski (Śląsk Wrocław). Orlicz był także mocnym punktem sztafety 4x200m stylem dowolnym, gdzie wypływał czas tylko pół sekundy słabszy niż w konkurencji indywidualnej, ale jego znakomita postawa nie wystarczyła by zwyciężyć w tej potyczce. Wraz z kolegami: Kacprem Kowalczykiem, Dominikiem Gotowskim i Jakubem Cheredisem uplasowali się na drugiej pozycji, dając się wyprzedzić tylko, aczkolwiek znacznie, reprezentantom Śląska Wrocław, u których zwycięską drużynę stworzyli: Jakub Cielecki, Filip Ferenc, Michał Doroba i wspomniany wyżej Jackowski, uzyskując rezultat 8:07.73.

Chwilę przed kolegami z zespołu do boju sztafetowego wystartowały dziewczęta i to one zdobyły dla klubu z Bielan trzeci tego dnia złoty krążek. Nikola Jabłonowska, Klara Bujak, Paulina Duda i Alicja Pakuła okazały się bezkonkurencyjne na tym dystansie, kończąc rywalizację z czasem 8:49.45. Daleko za nimi do mety dotarły drugie - koleżanki z BUKSu Warszawa i trzecie pływaczki MKP Szczecin.

Najwyżej punktowany wynik piątkowych zmagań zanotowała Zuzanna Herasimowicz (Dwójka Morena Gdańsk), która triumfowała w konkurencji 200m stylem grzbietowym. Siódma zawodniczka mistrzostw Polski seniorów zostawiła rywalki daleko w tyle, ustanawiając rekord życiowy czasem 2:16.48 (751 pkt). W piątek w Aqua Lublin wygrywały też pozostałe przygotowujące się do startu w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Gyor zawodniczki. Aleksandra Kramer (TP Zielona Góra) okazała się najszybszą żabkarką na dystansie sprinterskim, poprawiając swoją „życiówkę” do wyniku 33.38, choć rywalizacja z Liwią Chmiel (Trójka Środa Wlkp) i Oliwią Kaniak (Juvenia Wrocław) była bardzo zacięta. Zuzanna Trambowicz wygrała zmagania w konkurencji 100m stylem motylkowym, a dystans przepłynęła niewiele wolniej od swojego rekordu życiowego - 1:02.91. W konkurencji 400m stylem zmiennym z kolei zwyciężyła Aleksandra Wilczewska (Olimpia Lublin), a wynik 4:57.88 to jej o ponad dwie sekundy lepszy nowy rekord życiowy. Drugie lokaty zarówno w stylu motylkowym jak i zmiennym zaliczyła dziś jeszcze Tatiana Dąbrowska. Zawodniczka UKS 190 Łódź także ustanowiła swoje najlepsze rezultaty w życiu wynikami: 1:04.55 (100m stylem motylkowym) i 5:04.33 (400m stylem zmiennym).

Ponadto w piątek zwyciężali także: Emilia Kowal (Omega Olkusz), która 50m stylem dowolnym jako jedyna pokonała w czasie poniżej dwudziestu siedmiu sekund – 26.98 (RŻ), Jakub Celiński (Huragan Międzyrzec Podlaski) najlepszy w konkurencji 50m stylem klasycznym (30.62 RŻ), Mikołaj Kozieł (Unia Oświęcim), poprawiając swój rekord życiowy o ponad dwie sekundy na dystansie 100m stylem motylkowym (56.83), Katarzyna Zarembik (Viktoria Racibórz), najszybsza na 200m stylem dowolnym (2:08.88 RŻ), Maciej Raban (IKS Konstancin), który po bardzo zaciętej walce z Franciszkiem Bliżniewskim (UKS SP 149 Łódź) zwyciężył w konkurencji 200m stylem grzbietowym (2:07.85 RŻ) i Nikodem Sobek (Olimpijczyk 23 Lublin), zdecydowanie najszybszy na 400m stylem zmiennym (4:38.80 RŻ).