Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 8.10

Szymon Gagatek 2017-10-08 16:25

Włoscy sprinterzy na dopingu?; Phelps jednym z bohaterów filmu dokumentalnego; a także gwiazdą meczu ligi baseballowej; rosyjska olimpijka wzmocni szeregi uniwersytetu w Louisville – oto garść wydarzeń ze świata, która znalazła się w dzisiejszym Pływackim Przeglądzie Wydarzeń!

Kolejny skandal dopingowy tym razem we Włoszech! Włoska agencja antydopingowa NADO wszczęła postępowanie przeciwko dwukrotnemu mistrzowi świata w konkurencji 100m stylem dowolnym z 2005 i 2007 roku Filippo Magnini’emu oraz jego koledze z drużyny narodowej, członkowi brązowej sztafety 4x100m stylem dowolnym na czempionacie globu w Kazaniu Michele Santucci’emu w kwestii dotyczącej domniemanego „użycia lub próby użycia substancji dopingujących”. Ich sprawa wiąże się z faktem postawienia zarzutów dietetykowi Guido Porcellini’emu, z którym podobno mięli współpracować, a który już został oskarżony o łamanie zasad i czeka obecnie na rozprawę sądową. Sam zainteresowany odniósł się do tych informacji na twitterze pisząc: Uważam, że wszczęcie procesu przez NADO jest należytym aktem w związku z dochodzeniem w sprawie Porcellini’ego. Winnych już ustaliliśmy, a ja nie mam nic wspólnego z tą sprawą- wyjaśniał Magnini.

=============

Najbardziej utytułowany olimpijczyk wszechczasów Michael Phelps wciąż angażuje się w działania mające na celu podniesienie świadomości zdrowia psychicznego. Oprócz członkowstwa w australijskiej firmie Medibio, zajmującej się właśnie zdrowie psychicznym, wraz z koleżanką z drużyny Allison Schmitt zostali honorowymi przewodniczącymi stowarzyszenia do spraw substancji zakazanych i zdrowia psychicznego (SAMHSA) podczas tegorocznego narodowego dnia świadomości zdrowia. Amerykański pływak pojawił się też ostatnio w 56-minutowym dokumentalnym filmie pt. „Niepokój”, który ukazuje wirtualną rzeczywistość badającą niepokój, jego przyczyny, efekty oraz to co można z nim zrobić. Phelps jest jedną ze znaczących postaci, opowiadających o własnych doświadczeniach związanych z lękiem i depresją, a jak sam podkreśla jest to choroba powszechna, wpływająca mocno na stan umysłu i zniechęcająca ludzi do zwrócenia się o pomoc. Na razie film dostępny jest tylko do pokazów w szkołach oraz centrach społecznościowych, ale ponoć wkrótce ma być również dostępny online.

=============

To jednak nie jedyne wydarzenie, w jakim uczestniczył ostatnio Phelps, który po przejściu na sportową emeryturę wciąż pozostaje aktywny w mediach, biorąc udział w różnych wydarzeniach nie związanych z basenem. Na początku roku brał udział w turnieju golfowym Phoenix Open w drużynie gwiazd sportu, w sierpniu został twarzą kampanii marketingowej firmy Nulo Pet, zapewniającej najwyższej klasy odżywianie psom i kotom, a w poniedziałek ma wrzucić pierwszą piłkę w meczu Major League Baseball pomiędzy gospodarzem Arizona Diamondbacks a ich rywalem z dywizji Los Angeles Dodgers. Mecz jednej z ulubionych dyscyplin sportu ikony pływania wszechczasów, ma zostać rozegrany w Chase Field w Phoenix, oddalonym zaledwie o około pół godziny drogi od gospodarstwa Phelps’a w Tempe.

=============

Uniwersytet w Louisville wzmocnił solidnie swoje szeregi przed nowym sezonem akademickiej ligi NCAA, dołączając do klasy „pierwszoroczniaków” dwie Rosjanki. Oprócz byłej rekordzistki świata juniorów Marii Astashkiny, która przeprowadziła się z Rosji, by rozpocząć swój pierwszy rok z drużyną The Cardinals w tym sezonie, na liście tej znalazła się też olimpijka z Rio Arina Openysheva. Specjalistka w stylu dowolnym wzięła już w ten weekend udział w zawodach w Notre Dame pływając w składzie Kardynałów. Openysheva już jako juniorka zdobyła siedem złotych medali podczas Igrzysk Europejskich w Baku oraz została multimedalistką mistrzostw świata juniorów w Singapurze w 2015 roku. W tym sezonie letnim w konkurencji 4x200m stylem dowolnym, wraz z koleżankami z reprezentacji wywalczyła czwartą lokatę mistrzostw świata w Budapeszcie, a miesiąc później sztafeta rosyjska okrasiła udany sezon złotym medalem Uniwersjady w Tajpej. Rosjanka już teraz może pochwalić się wynikami na 100, 200 i 400m stylem dowolnym, które mieszczą się w absolutnym topie wśród pływaków z NCAA. Openysheva będzie też partnerką w zespole, jednej z czołowych obecnie pływaczek reprezentacji USA Mallory Comerford.