Polska

MP 16-latków: Melodia zwycięstwa faworytów

Joanna Kwatera 2017-07-14 23:19

W Wodnej Nucie rozpoczęła się dziś rywalizacja 16-latków, którzy walczą o tytuły mistrzów Polski w pływaniu w swojej kategorii wiekowej. Mimo, że festiwal piosenki został przełożony na wrzesień to już dziś w Opolu rozbrzmiewała melodia zwycięstwa, w której główne akordy grali faworyci.

Bardzo ciekawy pojedynek rozegrały już w pierwszej konkurencji dzisiejszego dnia finalistki 50m stylem dowolnym. Wśród sprinterek kibice mogli oglądać dwie zawodniczki, które udanie reprezentowały nasz kraj podczas MEJ w Netanji i to właśnie one wiodły prym w tej potyczce. Najszybsza okazała się siódma juniorka w Europie Kornelia Fiedkiewicz (Juvenia Wrocław), która przepłynęła ten dystans zaledwie cztery setne sekundy wolniej niż wynosi jej rekord życiowy, ustanowiony właśnie w Izraelu – 25.82. Drugiej na mecie Karolinie Jurczyk (MKS 9 Dzierżoniów) nie udało się po raz drugi w karierze złamać bariery dwudziestu sześciu sekund, ale wynik 26.32 wystarczył, aby stanąć dziś na drugim stopniu podium, choć tylko 0,11 sekundy straciła do niej trzecia na finiszu Zofia Woźniak (UKS 307 Warszawa Mokotów).

Niewiele słabiej od rekordu życiowego jedną długość basenu stylem dowolnym przepłynął też Jan Karolczak, który tym startem rozpoczął swój marsz po medale od zwycięstwa. Kolejny w tym roku wynik poniżej dwudziestu czterech sekund – 23.92 (drugi w karierze) zagwarantował mu pewną wygraną przed Szymonem Lipińskim (MTP Kormoran Olsztyn) i Albertem Warzochą (UKS Cityzen Poznań). Zawodnik G-8 Bielany Warszawa po raz kolejny stanął dziś jeszcze na podium po występie na 200m stylem grzbietowym, ale tym razem na jego najniższym stopniu, bo w tym wyścigu trafił na silny opór kolegów z Mielca i Olsztyna. Najszybszy w eliminacjach był Jakub Mościcki (MTP Kormoran Olsztyn), ale w finale jeszcze szybszy okazał się Mikołaj Malec (MKS Ikar Mielec), który czasem 2:04.90 o ponad półtorej sekundy poprawił swój rekord życiowy.

Nadal niepokonany status w konkurencji 100m stylem motylkowym utrzymuje Marcin Goraj, który triumfował dziś na tym dystansie. Reprezentant SMS Galicji Kraków, który w Opolu nie startuje jeszcze w optymalnej formie, mimo to w pierwszym swoim  starcie zdołał poprawić "życiówkę” do wyniku 55.60, będąc jedynym uczestnikiem finału, który pokonał dwie długości pływalni poniżej pięćdziesięciu sześciu sekund. Za nim do mety dotarli Adrian Krzywnicki (MPKS Orka Ciechanów) i Wiktor Muszyński (UKS Cityzen Poznań).

Dwukrotnie na podium wchodziła dziś również Lidia Halicka. Po nie do końca udanym występie w konkurencji 400m stylem zmiennym w Netanji, zawodniczka WKS Śląsk Wrocław zaliczyła w Opolu zdecydowane zwycięstwo nad konkurentkami pokonując dystans jako jedyna w czasie sporo poniżej pięciu minut. Rezultat 4:55.93 to czwarty wynik w jej życiu. Brązowa medalistka mistrzostw Polski seniorów uzyskała przewagę niemal siedmiu sekund nad drugą w tym wyścigu Agnieszką Rutkowską (TP Skalar Słupsk). Halicka poprawiła też swoje najlepsze życiowe osiągnięcie w konkurencji sprinterskiej stylem klasycznym, w której nieczęsto można ją oglądać, ale czas 33.84 wystarczył, aby cieszyć się ze srebrnego medalu opolskich mistrzostw. Najlepszą żabkarką została pierwszego dnia zawodów Wiktoria Skowrońska (MKP Słowianka Gorzów Wielkopolski), a zwycięstwo dał jej nowy rekord życiowy – 32.69.

W wyścigu na 200m stylem dowolnym była najpoważniejszą kandydatką do wygranej i nie zawiodła. Dominika Kossakowska (Sikret Gliwice) dopłynęła do mety w czasie 2:04.22 i o ponad dwie sekundy wyprzedziła najgroźniejsze rywalki Julię Zaborowicz (KS Górnik Sosnowiec) i Aleksandrę Węgrzynowską (WKS Śląsk Wrocław). Bardziej zacięty pojedynek kibice mogli oglądać w wyścigu chłopców, gdzie również triumfował faworyt – Kacper Piotrowski (WKS Śląsk Wrocław), choć ścigał go wytrwale przez cały dystans Szymon Jaworski (UKS Salmo Żory), a różnica jaka dzieliła ich na finiszu wyniosła niewiele ponad pół sekundy (1:54.35 i 1:54.93).

Ponadto do grona złotych medalistów pierwszego dnia dołączyli dziś jeszcze: Jakub Sobiecki (G-8 Bielany Warszawa), który jako jedyny pokonał pierwszy raz w karierze dystans jednej długości pływalni stylem klasycznym poniżej trzydziestu sekund (29.77), Barbara Mazurkiewicz (IKS Konstancin), wygrywając w konkurencji 100m stylem motylkowym (1:02.40), Alicja Ulicka (UKS Nawa Skierniewice), najlepsza na dystansie 200m stylem grzbietowym (2:17.00 RŻ) i Albert Warzocha, który okazał się niepokonany w konkurencji 400m stylem zmiennym (4:32.53 RŻ).

Na zakończenie piątkowych zmagań rozegrano jeszcze rywalizację sztafetową w konkurencji 4x200m stylem dowolnym, a w niej najlepsze okazały się dziewczęta z zespołu MUKS Piętnastka Bydgoszcz, a równych sobie nie miały dziś Kinga Paradowska, Karolina Wolska, Agnieszka Włodarczyk i Aleksandra Dudek (8:51.78), które dość znacznie wyprzedziły drużyny WKS Śląsk Wrocław i SMS Galicję Kraków. Wśród chłopców ze sporą przewagą triumfowali zawodnicy WKS Śląsk Wrocław: Igor Rytter, Radosław Girul, Cezary Józków i Kacper Piotrowski (7:53.57), którzy zostawili w tyle drugich na mecie UKS Cityzen Poznań i zdobywców trzeciej lokaty zawodników Delfina Gdynia.