Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 9.02

Szymon Gagatek 2017-02-09 00:04

Polka w obsadzie sędziowskiej mistrzostw świata juniorów w Indianapolis; amerykańska federacja traci sponsora - tegoroczne Duel in the Pool zagrożone?; rekordowe zainteresowanie mistrzostwami świata Masters w Budapeszcie; przyszłość Ruty Meilutyte wciąż niepewna - przed Wami kolejna odsłona Pływackiego Przeglądu Wydarzeń z całego świata!

Sędzia międzynarodowy Mirosława Legutko znalazła się w obsadzie arbitrów oddelegowanych przez Międzynarodową Federację Pływacką na tegoroczne mistrzostwa świata juniorów. Polka jest w gronie zaledwie siedmiu osób z Europy wybranych do sprawowania opieki nad sprawnym przebiegiem najważniejszej imprezy pływackiej 2017 roku z udziałem młodych zawodników. Rolę starterów w Indianapolis będą pełnić doświadczona Kazumi Eguchi z Japonii (mająca na swoim koncie między innymi pracę na mistrzostwach świata w Barcelonie i igrzyskach w Londynie) oraz reprezentujący gospodarzy Jef Raker. Rywalizacja na czempionacie globu odbędzie się w dniach 23-28 sierpnia. Pełną listę sędziów wybranych przez FINA możecie znaleźć TUTAJ.

========================

Mutual of Omaha - amerykańskie towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, świadczące także usługi finansowe - rozstaje się ze sponsorowaniem pływania w Stanach Zjednoczonych. Umowa pomiędzy federacją i przedsiębiorstwem, które przez piętnaście lat wspomagało USA Swimming, wygasła pod koniec ubiegłego roku i nieoczekiwanie nie została renegocjowana. Takie rozwiązanie może postawić pod znakiem zapytania przeprowadzenie tegorocznej edycji Duel in the Pool. Organizacja z Omaha finansowała do tej pory zawody, które co dwa lata odbywały się na zmianę w Europie oraz USA i w tym roku ponownie miały zawitać na Stary Kontynent. Wielce prawdopodobne, że w konsekwencji miasto w stanie Nebraska, gdzie znajduje się siedziba firmy, straci też szansę na ubieganie się o goszczenie u siebie kolejnych kwalifikacji olimpijskich. Amerykanie walczyli tam o przepustki na igrzyska w 2008, 2012 i 2016 roku.

========================

Nie minęło dziesięć dni od rozpoczęcia procesu rejestracji osób mających zamiar wziąć udział w mistrzostwach świata Masters w Budapeszcie, a już teraz organizatorzy mogą pochwalić się rekordowym zainteresowaniem. Chęć startu w stolicy Węgier wyraziło do tej pory ponad 3 tysiące zawodników, a więc tylu, ilu w sumie pojawiło się na starcie poprzedniego czempionatu globu w Kazaniu! Co prawda do rekordu z ubiegłorocznych mistrzostw Europy (15 tysięcy zgłoszeń) wciąż daleko, ale zapisy mają trwać aż do 29 czerwca (o ile nie wyczerpie się pula wolnych miejsc). Informacje odnośnie opłat startowych, miejsca rozgrywania zawodów itp. można znaleźć w specjalnym biuletynie dostępnym TUTAJ. Wprowadzono też minima we wszystkich konkurencjach i kategoriach wiekowych rozgrywanych na basenie [ZOBACZ]. Rejestracji można dokonać POD TYM LINKIEM, natomiast oficjalną stronę imprezy znajdziecie TUTAJ.

========================

Mistrzyni olimpijska z Londynu na dystansie 100 m stylem klasycznym, Ruta Meilutyte, nie podjęła jeszcze decyzji, gdzie ma zamiar przygotowywać się do kolejnych igrzysk. Po niepowodzeniu w Rio de Janeiro i zakończeniu współpracy z Jonem Ruddem, który został szefem szkolenia irlandzkiego związku, wróciła na Litwę i wciąż rozważa rozmaite opcje. Póki co, trenuje w Kownie pod okiem Pauliusa Andrijauskasa - olimpijczyka z Aten, specjalizującego się w stylu motylkowym. Wydaje się jednak wielce prawdopodobne, że już wkrótce ogłosi, że ponownie opuści ojczyznę. W jej kraju wiele mówi się o możliwości przenosin Meilutyte do Colorado Springs w USA, gdzie pracuje jeden z najlepszych pływackich ekspertów z Litwy, Genadijus Sokolovas - mający za sobą współpracę z amerykańską kadrą na igrzyskach w Atenach i Pekinie, gdy największe sukcesy święcił Michael Phelps. Nowy przewodniczący litweskiego związku, Emilis Vaitkaitis, w rozmowie z portalem delfi.it stwierdził jednak, że w tym momencie jedna z najlepszych żabrarek świata może brać pod uwagę nawet osiem możliwości, także w Europie i Australii, a swój wybór ma ogłosić już w tym miesiącu.