Polska

Wyjątkowy wyścig, wyjątkowy rekord!

Szymon Gagatek 2015-11-15 18:41

Piotr Siemiński i Jan Kałusowski w wyjątkowy sposób upamiętnili dziś we Wrocławiu, na XXVI Memoriale Marka Petrusewicza, postać pierwszego polskiego rekordzisty świata w pływaniu. W finałowym wyścigu na dystansie 100 m stylem klasycznym obaj popłynęli szybciej od dotychczasowego najlepszego wyniku w historii naszego kraju wśród piętnastolatków!

Zacięta rywalizacja obu naszych utalentowanych żabkarzy o prymat w roczniku 2000 trwa już ponad dwa lata. Po raz pierwszy na jednych zawodach obaj spotkali się w 2013 roku. Na Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostwach 13-latków lepiej spisywał się Kałusowski, ale z czasem do głosu zaczął dochodzić również zawodnik Żoliborza Warszawa. Na dystansie 100 m stylem klasycznym rywalizowali ze sobą do dziś trzynaście razy. Siemiński lepsze rezultaty uzyskiwał zaledwie czterokrotnie (i tylko raz na krótkim basenie), jednak to on lepiej rozpoczął sezon zimowy.

Trzy tygodnie temu w Krakowie podopieczny Macieja Białka popisał się świetnym występem. Cztery długości basenu pokonał w 1:02.22, odbierając Kałusowskiemu rekord Polski 15-latków. Reprezentant Trójki Łódź posiadał go od marca, gdy na rocznikowych mistrzostwach kraju w Ostrowcu Świętokrzyskim wyprzedził swojego kolegę o zaledwie osiemnaście setnych sekundy.

We Wrocławiu obaj mieli się ze sobą zmierzyć w walce o zwycięstwo w najważniejszej konkurencji memoriału, jedynej rozgrywanej w formule eliminacji i finału. To właśnie na dystansie 100 m stylem klasycznym 18 października 1953 roku Marek Petrusewicz ustanawiał pierwszy polski rekord globu (1:10.9 na długim basenie). W sobotę zarówno Siemiński, jak i Kałusowski, bez trudu przebrnęli do wyścigu finałowego, zajmując dwie pierwsze lokaty. Dziś stanęli obok siebie na słupkach startowych, by następnie wskoczyć do wody i dać widzom prawdziwy pokaz swoich umiejętności.

Od samego startu lepiej spisywał się reprezentant Żoliborza, który nie czekał z atakiem na najlepszy wynik w historii naszego kraju w swojej kategorii wiekowej. Pierwsze pięćdziesiąt metrów Siemiński pokonał w 28.96 s - zaledwie o trzy setne sekundy wolniej od rekordu Polski 15-latków na tym dystansie, należącego od siedmiu lat do Mikołaja Machnika! W drugiej części dystansu minimalnie szybszy był Kałusowski, ale to nie wystarczyło by sięgnąć po zwycięstwo. Obaj zostali jednak pierwszymi polskimi pływakami, którzy w tak młodym wieku złamali barierę minuty i dwóch sekund! Siemiński uzyskał czas 1:01.61, a jego reprezentacyjny kolega finiszował trzydzieści osiem setnych sekundy za nim.

==================

W rywalizacji kobiet najlepiej spisywała się rówieśniczka naszych żabkarzy, Weronika Górecka. Zawodniczka wrocławskiej Juvenii wygrała aż cztery konkurencje indywidualne: 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 50 i 100 m stylem motylkowym, a wraz z koleżankami triumfowała również w wyścigu sztafetowym 4x100 m stylem dowolnym. Największą ilością zwycięstw wśród mężczyzn mógł się z kolei pochwalić piętnastoletni Jakub Balcerak z Trójki Łódź, który zajął pierwsze miejsce na 50 i 100 m stylem dowolnym, 100 m stylem grzbietowym i w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym.

We Wrocławiu pojawili się tez niepełnosprawni pływacy, na czele z gwiazdami polskiej reprezentacji, zdobywcami wielu medali na najważniejszych imprezach międzynarodowych: Oliwią Jabłońską, Joanną Mendak, Pauliną Woźniak, Patrykiem Biskupem czy Wojciechem Makowskim. Świetną formę na swoim koronnym dystansie 100 m stylem motylkowym zaprezentowała Jabłońska. Zawodniczka Startu Wrocław uzyskała czas 1:09.41 - lepszy od rekordu Europy w tej konkurencji! Wynik ten nie będzie mógł być jednak zapewne uznany przez IPC, gdyż to nie Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski był organizatorem tych zawodów. W rywalizacji mężczyzn dominował Makowski. Medalista tegorocznych mistrzostw świata w Glasgow był najlepszy wśród niepełnosprawnych w aż czterech konkurencjach, świetnie radząc sobie zwłaszcza na 100 m stylem grzbietowym, gdzie zanotował wynik 1:14.75.

KOMPLET WYNIKÓW