Wielomecz Budapeszt: DRUGIE MIEJSCE POLSKIEJ DRUŻYNY

Joanna Kwatera 2016-05-08 20:17

Aż pięciokrotnie triumfowali dziś polscy pływacy podczas drugiego dnia wielomeczu juniorów w Budapeszcie. Polska reprezentacja zajęła w tych zawodach ogółem drugą lokatę i opuszcza stolicę Węgier z 37 medalami i trzema nowymi rekordami kraju.

Serię zwycięstw zapoczątkował świeżo upieczony rekordzista Polski z wczoraj Jakub Smoliński.  Tym razem zawodnik Jedynki Ożarów Mazowiecki okazał się najlepszy w sprincie grzbietowym i jako jedyny w stawce jedną długość basenu tym stylem pokonał poniżej 27 sekund, a czas jaki uzyskał – 26.84, jest o jedną setną sekundy lepszy niż jego rekord życiowy na tym dystansie. Na trzeciej pozycji finiszował w tym wyścigu Jan Karolczak (28.30). Dobry przykład ze starszych kolegów postanowiły wziąć w tej samej konkurencji wśród dziewcząt nasze pływaczki, a wygrała ją Magdalena Modrzejewska, bijąc o pół sekundy swój rekord życiowy (30.77), natomiast trzecia do mety dotarła Aleksandra Knop, również ze znacznie poprawionym rekordem życiowym (31.23). Już w następnej konkurencji swoją wyższość nad resztą rywali po raz trzeci postanowił udowodnić Piotr Siemiński, który zwyciężając na dystansie 200m stylem klasycznym zaliczył „klasycznego had-tricka” na tych zawodach, a czas uzyskany przez naszego reprezentanta 2:20.46 okazał się aż o prawie 4 sekundy lepszy niż wynik drugiego na mecie Węgra Berecza Balazsa. Czwarty indywidualny złoty medal dla Polski wywalczył Bartłomiej Koziejko, który wyszedł na prowadzenie już po pierwszych stu metrach wyścigu i nie oddał przewodnictwa aż do końca. Pływak Kormorana Olsztyn po ośmiu długościach basenu, zanotował rezultat 4:02.61, czym poprawił swoje najlepsze życiowe osiągnięcie w konkurencji 400m stylem dowolnym, uzyskane podczas zmagań w wielomeczu w Limassol niecały miesiąc temu, o ponad 2 sekundy. Tym samym udało mu się zrewanżować Węgrowi Davidowi Huszti za wczorajszą przegraną na dystansie 1500m tym stylem. Kolejny brązowy krążek do swojej kolekcji dorzucił Jan Karolczak, który wynikiem 4:09.11 poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy w tej konkurencji o ponad 3 sekundy.

Srebrny medal do dorobku polskiej reprezentacji dorzucił na rozpoczęcie dzisiejszych zmagań Jakub Kraska. Reprezentant Biało-czerwonych nie poprawił jednak swojego najlepszego wyniku jaki ustanowił w wielomeczu w Limassol w kwietniu tego roku, ale i tak czas 52.65 to drugi najlepszy wynik w jego karierze w konkurencji 100m stylem dowolnym.

Trzecie miejsce na dystansie 100m stylem motylkowym wypływał sobie kolejny rekordzista kraju z wczoraj Marcin Goraj. Zawodnik SMS Galicji Kraków dwie długości basenu pokonał w czasie 57.24, który jest lepszy od jego rekordu życiowego. W tej konkurencji zwyciężył Węgier Kristof Milak, uzyskując bardzo dobry rezultat 55.07.

Ostatni indywidualny medal dla naszej reprezentacji narodowej wywalczyła dziś Aleksandra Knop. Polska pływaczka zakończyła pierwszy w karierze start w konkurencji 800m stylem dowolnym na długim basenie na trzeciej pozycji, uzyskując wynik 9:25.23.

Na koniec trzeciego, kończącego węgierski wielomecz juniorów, bloku pływackich zmagań tradycji stało się za dość – polska sztafeta chłopców w składzie: Jakub Smoliński, Piotr Siemiński, Marcin Goraj i Oskar Jamielita zdobyła - nie inaczej - złoty medal, wygrywając rywalizację tym razem w konkurencji 4x100 stylem zmiennym i notując czas 3:52.92. Swoim świetnym występem polscy zawodnicy dali hasło „do boju” koleżankom z reprezentacji, które nie chciały pozostać gorsze i dzięki ambitnej postawie ukończyły rywalizację sztafetową w tej samej konkurencji na drugim miejscu. Aleksandra Knop, Paulina Pastuszuk, Zuzanna Trambowicz i Aleksandra Górnicka, uzyskując rezultat 4:29.31 dały się wyprzedzić tylko bezkonkurencyjnym Węgierkom, a srebrny medal, który zawisł na ich szyjach był ostatnim zdobytym w tych zawodach przez polską reprezentację.

W klasyfikacji punktowej zawodów ogółem polscy pływacy zajęli drugą lokatę z łączną sumą 405 pkt, a lepsi od Biało-czerwonych okazali się tylko Węgrzy z 467 punktami. Trzecie miejsce zajęli Czesi (330 pkt). Polscy zawodnicy okazali się jednak najlepsi jeśli chodzi o klasyfikację chłopców. Nasza reprezentacja kończy wielomecz w Budapeszcie z 37 medalami (13 złotymi, 7 srebrnymi i 17 brązowymi) i trzema rekordami Polski: 15 i 16-latków oraz 13-latek.