Świat

NCAA: Kolejne zwycięstwa Polaków

Szymon Gagatek 2014-10-12 21:41

Jerzy Twarowski i Barbara Wasilewska dopiero rozpoczynają przygodę z pływaniem za oceanem. W sobotę oboje wzięli udział w wewnątrzuczelnianych zawodach pokazowych swoich uczelni. Wasilewska już na początku sezonu pokazała, że powinna być wiodącą zawodniczką długodystansową w drużynie z północnego Teksasu. Dobrze spisywali się też pozostali Polacy.

Iowa Intrasquad | WYNIKI
*Jerzy Twarowski (University of Iowa)

Pływacka ekipa Uniwersytetu Iowa została podzielona na dwie drużyny: "Czarną" i "Złotą" (właśnie takie barwy mają Hawkeyes). Twarowski trafił do tej pierwszej, która, jak się później okazało, po niesamowicie emocjonującej walce, zwyciężyła w całym spotkaniu. Pokazowa impreza miała oczywiście luźny charakter - do tego stopnia, że w nietypowej roli zaprezentowali się na niej skoczkowie do wody, którzy rywalizowali pomiędzy sobą... na dystansie 50 jardów stylem dowolnym.

Twarowski rozpoczął zawody od udziału w rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym. Popłynął na trzeciej zmianie (22.51 s) i pomógł swojej drużynie odnieść zwycięstwo. Indywidualnie wystartował tylko raz, zajmując trzecie miejsce na 100 jardów stylem motylkowym (49.97 s) i zdobywając jeden punkt dla swojego teamu. W ostatecznym rozrachunku okazało się, że każde "oczko" było w tym starciu na wagę triumfu. Losy pojedynku rozstrzygnął bowiem ostatni wyścig, sztafeta mężczyzn 4x50 jardów stylem dowolnym. Polak wystąpił w sztafecie "B" swojej ekipy, która zajęła trzecie miejsce. Najlepsza okazała się jednak sztafeta "A" Czarnych, co pozwoliło jej zdobyć siedem punktów i o jedno oczko wyprzedzić Złotych.

North Texas Intrasquad | WYNIKI
*Barbara Wasilewska (University of North Texas)

Wasilewska w pokazowych zawodach wewnątrzuczelnianych Uniwersytetu Północnego Teksasu nie uzyskiwała może imponujących rezultatów, ale odniosła dwa zwycięstwa i łącznie zdobyła dla swojej ekipy 20 punktów. Polka, startująca w drużynie "Zielonych" (która ostatecznie wygrała rywalizację z "Białymi" 157-135), była najlepsza na 500 i 1000 jardów stylem dowolnym. Na krótszym dystansie uzyskała czas 5:17.12, na dłuższym 10:35.73. Do tego zawodniczka trenująca do niedawna w Omedze Kleszczów dołożyła czwarte miejsce na 100 jardów stylem... grzbietowym. Co ciekawe, tym stylem na oficjalnych zawodach Polka płynęła ostatni raz niemal sześć lat temu, mając zaledwie czternaście lat!

Oakland University vs. University of Wisconsin-Green Bay | WYNIKI
*Aleksander Danielewski (Oakland University)

Po piątkowym zwycięstwie nad Uniwersytetem Wisconsin, tym razem zawodnicy Golden Grizzlies pokonali 169-127 pływacką drużynę z Green Bay. Kolejny dobry występ zaliczył Aleksander Danielewski, który indywidualnie w stylu grzbietowym wystąpił tylko na dystansie 200 jardów. Odniósł zwycięstwo, uzyskując czas 1:50.44 i wyprzedzając o 0.46 s swojego klubowego kolegę, Jordena Merrileesa. Zamiast startu na 100 jardów grzbietem, popłynął natomiast na tym samym dystansie stylem... klasycznym - zaledwie po raz drugi w swojej już ponad rocznej przygodzie z Uniwersytetem Oakland. Zajął czwarte miejsce, z nowym rekordem życiowym, 1:00.80. Nietypowy występ zaliczył również w sztafecie 4x100 jardów stylem zmiennym. Zamiast otwierać wyścig, kończył go stylem dowolnym (47.22 s).

Duke vs. University of Pittsburgh | WYNIKI
*Kinga Cichowska (University of Pittsburgh)

Domową porażką 138 do 166 z Uniwersytetem Duke rozpoczęły akademicki sezon zawodniczki Uniwersytetu w Pittsburghu. W ekipie gospodarzy bardzo dobrze zaprezentowała się Kinga Cichowska. Pływaczki z Pittsburgha triumfowały łącznie w sześciu konkurencjach indywidualnych, a dwa z tych zwycięstw wywalczyła właśnie nasza zawodniczka, która była najlepsza na 100 i 200 jardów stylem klasycznym (kolejno 1:03.38 i 2:17.26). Do tego Polka dołożyła czwarte miejsce na dystansie 200 jardów stylem zmiennym (2:08.70). Występy te mogą jak najbardziej napawać optymizmem przed dalszą częścią sezonu. Dla porównania rok temu wrocławianka w pierwszym spotkaniu sezonu 2013/2014 z Saint Bonaventure w tych samych konkurencjach uzyskiwała rezultaty: 1:07.24; 2:22.77 i 2:11.03.

West Virginia Games | WYNIKI
*Jakub Świerczyński (Wheeling Jesuit University)
*Jakub Skrzypczak (Wheeling Jesuit University

W otwierających sezon zawodach West Virginia Games wystąpiło dwóch Polaków pływających w barwach Wheeling Jesuit University: Jakub Świerczyński i Jakub Skrzypczak. Pierwszy aż trzykrotnie kończył rywalizację na drugiej pozycji: na 100 i 200 jardów stylem klasycznym (58.39 s i 2:07.95), a także na 200 jardów stylem zmiennym (1:56.07). Z kolei Skrzypczak drugą lokatę zajmował na 400 jardów stylem zmiennym (4:12.89) i 100 jardów stylem grzbietowym (53.20 s). Trzeci był na dwukrotnie dłuższym dystansie (1:55.53).

Fresno State Bull Dog Invitational | WYNIKI
*Joanna Antoniuk (Air Force)