Świat

Londyn 2016: Tym razem finał!

Szymon Gagatek 2016-05-17 14:08

Choć Wojciech Wojdak w ostatnich miesiącach na dobre oswoił się z rywalizacją na wielkich międzynarodowych imprezach, to start w Londynie jest jego absolutnym debiutem na mistrzostwach Europy na długiej pływalni. Wczoraj był blisko awansu do finału 400 m stylem dowolnym, dziś na najdłuższym kraulowym dystansie już niczego nie zabrakło mu do wejścia do najlepszej ósemki!

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

Podopieczny Przemysława Ptaszyńskiego uzyskał w swoim wyścigu eliminacyjnym czas 15:06.56, gorszy tylko o trochę ponad sekundę od życiówki. Dało mu to ósme miejsce i awans do finału. Co jednak być może najważniejsze, taki rezultat oznaczał również wypełnienie minimum olimpijskiego. Rekord życiowy po niemal dwóch latach poprawił natomiast Filip Zaborowski. Zawodnik MKP Szczecin zanotował czas 15:20.68 i został sklasyfikowany na dwudziestej czwartej pozycji.

W eliminacjach najlepiej poradził sobie oczywiście Gregorio Paltrinieri z Włoch. Mistrz świata i rekordzista Europy zanotował fantastyczny wynik (14:46.81), który pozwolił mu wyraźnie wyprzedzić swojego rodaka, najlepszego na 400 m stylem dowolnym Gabriele'a Dettiego (14:58.56). Barierę piętnastu minut złamali również Jan Micka z Czech i Mykhaylo Romanchuk z Ukrainy, doskonale znani Wojdakowi z czasów juniorskiego pływania na najważniejszych imprezach międzynarodowych.

Skład finału:
Gregorio Paltrinieri, Gabriele Detti (obaj Włochy), Jan Micka (Czechy) Mykhaylo Romanchuk (Ukraina), Henrik Christiansen (Norwegia), Sergiy Frolov (Ukraina), Gergely Gyurta (Węgry), Wojciech Wojdak (Polska)

Dla Wojdaka dzisiejsze minimum jest już drugim wywalczonym w Londynie. W stu procentach wypełniony został zatem plan walki o olimpijskie przepustki. Zawodnikowi Unii Oświęcim pozostaje teraz jedynie czekać na to, co wydarzy się na przyszłotygodniowych mistrzostwach Polski w Szczecinie, ale trudno sobie wyobrazić, by miał on komukolwiek pozwolić odebrać sobie miejsce w samolocie do Brazylii. Do tej pory więcej niż jedną indywidualną kwalifikacją na Igrzyska w Rio mógł się pochwalić tylko i wyłącznie Konrad Czerniak.

Polacy z minimami olimpijskimi:
*Konrad Czerniak (50 i 100 m stylem dowolnym; 100 m stylem motylkowym)
*Kacper Majchrzak (200 m stylem dowolnym)
*Filip Zaborowski (400 m stylem dowolnym)
*Wojciech Wojdak (400 i 1500 m stylem dowolnym)
*Jan Świtkowski (200 m stylem motylkowym)

Na swój występ w finale Wojdak będzie musiał trochę poczekać. Medale w tej konkurencji zostaną bowiem rozdane w środę, na otwarcie sesji popołudniowej. Natomiast jeszcze dziś na pływalni w Londynie zaprezentuje się troje naszych reprezentantów: Anna Dowgiert, Alicja Tchórz i Kacper Majchrzak. 

Starty Polaków, dzień II - sesja finałowa:
19:21 - 50 m stylem motylkowym kobiet - FINAŁ
   Anna Dowgiert (tor 1) 

20:08 - 200 m stylem grzbietowym kobiet - FINAŁ [minimum olimpijskie: 2:10.60]
   Alicja Tchórz (tor 1) 

20:23 - 200 m stylem dowolnym mężczyzn - półfinały [minimum olimpijskie: 1:47.97]
   Kacper Majchrzak (1. półfinał, tor 3)