SwimApp – Asystent Treningu, czyli wszystko w jednym miejscu

Szymon Gagatek 2020-12-08 14:33

W ostatnich tygodniach na polskim rynku pływackim pojawiła się nowość – SwimApp. To platforma internetowa, która ułatwia zgromadzenie w jednym miejscu i sprawne zorganizowanie wielu aspektów związanych z funkcjonowaniem drużyny pływackiej: harmonogramu pracy, dziennika treningowego, analiz prowadzonych zajęć, finansów czy komunikowania się z zespołem. 

Rejestracja do programu jest wyjątkowo prosta. Wystarczy podać swój adres e-mail oraz hasło, a następnie aktywować konto po kliknięciu w wysłany na skrzynkę pocztową link. Później należy wybrać sprawowaną rolę. 

Opcja „Klub” daje 5 darmowych kont dla klubowych szkoleniowców. Dzięki SwimApp trenerzy dostają szereg narzędzi do prowadzenia drużyny. Mogą utworzyć bazę danych z potrzebnymi kontaktami, opracować harmonogram pracy klubu lub szkółki, sprawdzać obecność na zajęciach i komunikować się z zawodnikami czy dbać o klubowy budżet. 

Ciekawą opcją wydaje się odnotowywanie wszystkich treningów, które jest znacznie łatwiejsze dzięki bazie ponad 900 zadań. Można je dodać jednym kliknięciem i błyskawicznie wszystko uzupełnić. Możliwe jest również dodawanie do bazy nieograniczonej ilości własnych zadań. Dzięki filtrowaniu trenerzy w łatwy sposób mogą wyszukać szereg zadań, które odpowiadają ich wymaganiom. Do każdego z nich można dołączyć etykietę, która określi np. cel zadania (moc, szybkość, wytrzymałość tlenowa, siła maksymalna, siła moc, itd.). System zaprogramowany jest tak, aby dołączać zadania nie tylko przeznaczone do wody. Z łatwością można dodać ćwiczenia wykonywane na lądzie (bieganie, gra w koszykówkę, skoki, wyciskanie na ławce, zarzuty, rwanie, ćwiczenie na gumach, brzuszki, itp.). Drugą interesującą funkcjonalnością jest prowadzenie analiz treningów z wybranych okresów. System wyłapuje przepłynięte kilometry, intensywność, style czy nawet pływanie dokładanką, propellerem, rękami, nogami, w łapkach, płetwach, pod wodą, na prawym boku, lewym, itd. Trzecią godną uwagi funkcją jest szereg wbudowanych testów, które pozwolą na określenie poziomu wytrenowania zawodnika.

- To również platforma dla zawodników i rodziców. Widzą oni treningi, obecności i oceny wpisywane przez trenerów. Pływacy mają możliwość wpisywania swoich notatek do treningów (czasy, uwagi itp.), określenia samopoczucia czy poziomu intensywności zajęć. Z kolei rodzice na swoich panelach mogą na bieżąco śledzić obecność pociech na treningach, wykonane przez nich zadania i stopień ich realizacji – opowiada medalistka mistrzostw świata i Europy Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która była jedną z pierwszych osób testujących aplikację. 

Zawodnik i rodzic do systemu przystępuje, po zaproszeniu przez klub lub trenera.

Wydaje się więc, że swoją funkcję SwimApp spełnia najlepiej, gdy na platformie zarejestrowany jest cały klub. Wtedy komunikacja pomiędzy poszczególnymi jego członkami czy bieżące śledzenie wszystkich zmian są dużo łatwiejsze. 

- To świetne narzędzie, które ułatwia pracę. Tak naprawdę wszystko można mieć w jednym miejscu i na bieżąco kontrolować. Czegoś takiego jeszcze nie było – dodaje Urbańczyk.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej – odwiedźcie stronę www.swimapp.pl. Znajdziecie tam między innymi szczegóły dotyczące funkcjonalności programu, a w razie pytań udostępniony został też formularz kontaktowy. Możliwości oferowane przez SwimApp można przetestować za darmo przez pierwsze 14 dni.