Świat

NCAA: Pracowity poranek Wilk

Szymon Gagatek 2015-03-19 22:16

Kobieca część mistrzostw I Dywizji NCAA rozpoczęta! Na obiekcie Uniwersytetu Północnej Karoliny w Greensboro zakończyła się już sesja kwalifikacyjna pierwszego dnia najważniejszych akademickich zawodów pływackich w Stanach Zjednoczonych. Na starcie pojawiły się wszystkie Polki startujące na ligowym czempionacie, a Katarzyna Wilk miała okazję zaprezentować się aż trzykrotnie.

Indywidualnie zawodniczka Uniwersytetu Południowej Kalifornii popłynęła w kwalifikacjach 50 jardów stylem dowolnym. Zajęła w nich dwudzieste czwarte miejsce i pożegnała się z rywalizacją, uzyskując czas 22.26 s. Lepszy rezultat zanotowała w swojej karierze tylko raz, podczas ubiegłorocznego pojedynku z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles (22.24 s)!

Kilkadziesiąt minut przed zmaganiami sprinterek Wilk wzięła udział w wyścigu sztafetowym na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym. W ekipie Trojans wystąpiła na pierwszej zmianie i dwie długości basenu pokonała w 22.65 s. Podopieczne Dave'a Salo uplasowały się na dziesiątej pozycji, co oznacza, że w sesji popołudniowej będą walczyć w finale B. W niewiarygodnym tempie w drużynie Louisville swoje pięćdziesiąt jardów przepłynęła najpoważniejsza kandydatka do tytułu mistrzowskiego na 100 jardów stylem motylkowym, Kelsi Worrell (21.04 s)!

Do pierwszej ósemki, z ostatniego miejsca dającego awans, Uniwersytet Południowej Kalifornii dostał się natomiast w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym. W ostatniej pływackiej konkurencji kwalifikacji Polka wystartowała na czwartym odcinku i była jedną z dziewięciu zawodniczek, której udało się w stylu dowolnym złamać barierę 48 sekund (47.97 s). Także na tym dystansie zaprezentowały się Polki z Virginia Tech: Klaudia Naziębło i Weronika Paluszek. Naziębło popłynęła w stylu grzbietowym (52.93 s), natomiast Paluszek wskoczyła do wody tuż po niej i w stylu klasycznym uzyskała czas 1:00.33. Ostatecznie drużyna H2Okies zajęła dwudziestą piątą lokatę.

Mistrzostwa w Greensboro zapowiadają się jako rewelacyjny pojedynek o tytuł mistrzowski w klasyfikacji punktowej pomiędzy Uniwersytetem Kalifornijskim (z Missy Franklin, dla której są to ostatnie zawody akademickie w życiu) oraz obrończyniami tytułu z Uniwersytetu Georgia. Sesja poranna pokazała, że "Bulldogs" wcale nie muszą stać na straconej pozycji w starciu z zawodniczkami z Berkeley i wprowadziły chociażby aż cztery swoje zawodniczki do finału A na dystansie 500 jardów stylem dowolnym. To właśnie w tej konkurencji padł jedyny jak na razie rekord NCAA. Ustanowiła go Leah Smith z Uniwersytetu Wirginii (4:30.37). Na 200 jardów stylem zmiennym najszybsza była Franklin (1:53.62), natomiast do finału 50 jardów stylem dowolnym z najlepszym wynikiem weszła Simone Manuel ze Stanford (21.54 s).

TRANSMISJA (dzisiejsze finały i pozostałe sesje kwalifikacyjne)

KOMPLET WYNIKÓW