Świat

NCAA: Świtkowski i Werner z biletami do Atlanty!

Szymon Gagatek 2015-11-23 22:39

Dwóch Polaków z Uniwersytetu Florydy, Jan Świtkowski i Paweł Werner, pewnym krokiem zmierza w stronę Atlanty, w której w marcu przyszłego roku odbędą się mistrzostwa NCAA. Nasi reprezentanci tym razem zaprezentowali znakomitą formę na zawodach Buckeye Invitational, uzyskując minima, które gwarantują start na ligowym czempionacie!

Buckeye Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Jan Świtkowski (University of Florida)
*Paweł Werner (University of Florida)

Zawodnicy Uniwersytetu Florydy okazali się najlepsi podczas trzydniowych zmagań, które odbyły się na pływalni Uniwersytetu Stanowego Ohio. Podopieczni Gregga Troy'a wyprzedzili gospodarzy o zaledwie osiemdziesiąt cztery punkty, a spory wkład w ten sukces mieli Biało-czerwoni. Świtkowski po raz pierwszy po powrocie do Stanów Zjednoczonych wystąpił na jardowej pływalni w stylu motylkowym. Na 100 jardów przegrał jedynie z Caelebem Dresselem. Kolega z drużyny Gators wyprzedził naszego zawodnika wyraźnie, uzyskując niesamowity czas 45.01 s, ale wynik 46.67 s daje Polakowi siódme miejsce w tej konkurencji w aktualnym sezonie ligowym.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie brązowy medalista mistrzostw świata w Kazaniu nie miał już sobie równych, notując rezultat 1:42.08. W ostatnich miesiącach nikt nie pływał tak szybko, a taki czas na ostatnim czempionacie NCAA dawał piąte miejsce! Tym wynikiem Świtkowski wypełnił indywidualne minimum A, gwarantujące występ mistrzostwach w Atlancie i, choć w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego wyraźnie zaznaczał, że wolałby odpuścić ten start, wszystko wskazuje na to, że Gregg Troy może potrzebować jego punktów w walce o jak najwyższą pozycję w klasyfikacji generalnej na zakończenie sezonu.

To jednak nie wszystkie indywidualne popisy lublinianina. Zwycięstwo odniósł również na 500 jardów stylem dowolnym (4:15.43 - drugi wynik w tym sezonie w USA), a w rywalizacji kraulistów na dystansie 200 jardów przegrał jedynie ze swoimi partnerami z drużyny, Pawłem Wernerem i Mitchellem D'Arrigo. Werner pokonał osiem długości basenu w 1:34.19 (lepiej w nowym roku akademickim radzili sobie tylko Trevor Carroll i Matthias Lindenbauer z Uniwersytetu Louisville). Oprócz tego wrocławianin został sklasyfikowany również na innych dystansach w stylu dowolnym. Był trzeci na 500 jardów stylem dowolnym, drugi na 100 jardów i trzynasty na sprinterskim dystansie.

Wernerowi i Świtkowskiemu udało się również kilka razy wypełnić minimum A na mistrzostwa NCAA w rywalizacji drużynowej. Wspólnie dokonali tego na dystansach 4x100 i 4x200 jardów stylem dowolnym, natomiast Świtkowski dołożył do tego także kwalifikacje w obu konkurencjach sztafetowych w stylu zmiennym.

Inne występy Polaków:
Manhattan College vs. Siena College, Long Island University | KOMPLET WYNIKÓW
*Aleksandra Dziewa (Long Island University)

Allegheny College vs. Oberlin College, Malone University | KOMPLET WYNIKÓW
*Marta Jankowska (Malone University)

Brenau Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Adrian Aleksandrowicz (Emmanuel College)

Miner Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Radosław Chupka (University of Missouri - St. Louis)

Case Western Reserve University vs. Gannon University, Grove City College | KOMPLET WYNIKÓW
*Maciej Skrzypczak (Gannon University)