Polska

MP 15-latków: Rekordowo na dystansie! Warszawa wygrywa!

Joanna Kwatera 2017-07-17 01:41

Ostatni dzień rywalizacji w Letnich Mistrzostwach Polski 15-latków w Lublinie zaowocował w kilka niespodzianek i nowy rekord Polski juniorów Huberta Bruzdewicza. Najlepszym zespołem tego czempionatu zostali w Aqua Lublin pływacy G-8 Bielany Warszawa.

Do ostatniej konkurencji indywidualnej ostatniego dnia zawodów plan założony przez Filipa Orlicza został wypełniony w stu procentach. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa w piątek i w sobotę triumfował w konkurencjach 50, 200 i 400m stylem dowolnym, a dziś dołożył jeszcze zwycięstwo na dystansie 100m. Dwie długości basenu pokonał zdecydowanie najszybciej z całej stawki, notując wynik 52.56. Kiedy do pełni szczęścia pozostała mu już tylko rywalizacja na dystansie 1500m, okazało się, że w tym wymagającym wyścigu napotkał na swojej drodze godnego rywala, który skutecznie starał się mu zepsuć szyki. Pływak Kormorana Olsztyn Hubert Bruzdewicz do tysiąc cztery setnego metra trzymał się tuż za Orliczem, ale na ostatnich dwóch długościach pływalni wykazał się niesamowitym finiszem i dotarł do mety wyraźnie łamiąc barierę szesnastu minut, co oznaczało nowy rekord Polski 15-latków, lepszy od poprzedniego dokładnie o cztery sekundy! Czas 15:56.15 to również najbardziej wartościowy rezultat tych mistrzostw wśród chłopców. Warszawianin kończył wyścig już bez wiary w zwycięstwo, dopływając do ściany finiszowej aż ponad dziewięć sekund za Bruzdewiczem, choć wynik jaki uzyskał jest jego nowym rekordem życiowym (16:05.62). O trzecie miejsce natomiast przez cały dystans walkę toczyli z sobą Tomasz Jackowski (Śląsk Wrocław) i Adrian Jaśkiewicz (Muszelka Warszawa), ale w końcówce trochę szybszy okazał się ten pierwszy, choć do zwycięzcy stracił aż pół minuty.

Jaśkiewicz miał w niedziele jednak okazję cieszyć się medalem lubelskiego czempionatu i to z najcenniejszego kruszcu. Pływak ze stolicy poprawiał w Aqua Lublin swój rekord życiowy już w eliminacjach, a w finale udało mu się pierwszy raz w karierze przepłynąć dystans 200m stylem motylkowym poniżej dwóch minut i sześciu sekund – 2:05.87 i dzięki temu zwycięstwu przerwał dominację w stylu motylkowym Mikołaja Kozieła (Unia Oświęcim), który wygrał dwa krótsze dystanse, a dziś musiał zadowolić się drugą lokatą. Wśród dziewcząt o wygraną w tej konkurencji rywalizowały dwie pływaczki: Zuzanna Trambowicz (MKS SP-63 Bydgoszcz) i Tatiana Dąbrowska (UKS 190 Łódź). I gdy wydawało się, że wicemistrzyni Polski seniorów z Lublina gładko zmierza do mety po zwycięstwo, mocny finisz włączyła Łodzianka, która wypływała w tym starcie swój nowy rekord życiowy. Prawie sekundę szybciej wyścig ukończyła jednak Trambowicz, zdobywając drugie złoto w stylu motylkowym w tej imprezie. Dąbrowska natomiast po raz trzeci ściągała z szyi srebrny krążek.

Pływackiego hat-tricka w stylu grzbietowym zaliczyła w Lublinie Zuzanna Herasimowicz. Dzisiejszy triumf na dystansie 100m tym stylem to już czwarte złoto zawodniczki Dwójki Moreny Gdańsk w tych mistrzostwach, a osiągnęła go notując zdecydowanie najlepszy rezultat na dwóch długościach pływalni - 1:04.41. Wśród chłopców podobnie, jak w zeszłym roku, tylko dwóch finalistów pokonało dystans 100m stylem grzbietowym poniżej jednej minuty. Co więcej Maciej Raban (IKS Konstancin) i Krzysztof Radziszewski (BUKS Warszawa) dokonali tej sztuki w Aqua Lublin po raz pierwszy w życiu, a zrobili to dziś dwa razy. Lepszym czasem wykazał się jednak Raban, osiągając wynik 58.36 i prawie o sekundę wyprzedził na mecie Warszawianina (59.23).

Znów pełne emocji widowisko stworzyli w Lublinie żabkarze. Liwia Chmiel (Trójka Środa Wlkp.), Aleksandra Kramer (TP Zielona Góra) i Aleksandra Banaczkowska (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) przez cały wyścig płynęły niemal równo, a minimalnie szybciej na mecie znalazła się pierwsza z nich. Skład podium był identyczny jak wczoraj na dystansie dwa razy dłuższym, a wynik Chmiel 1:13.13 to jej nowy rekord życiowy. Podobnie jak w sobotę na 200m dziś na dystansie o połowę krótszym dzięki doskonałej końcówce najlepszym żabkarzem okazał się Jakub Szczepanowski (Słowianka Gorzów Wlkp.), który wynikiem 1:06.18 znacznie poprawił swój najlepszy rezultat w tej konkurencji i wyprzedził na mecie najszybszego sprintera wśród żabkarzy Jakuba Celińskiego (Huragan Międzyrzec Podlaski).

Ponadto do grona zwycięzców dołączyli w niedziele jeszcze: Hanna Zawadzka (Rekin Świebodzice), najlepsza na 100m stylem dowolnym (59.00 RŻ) oraz Ewa Jaszczuk (Kormoran Olsztyn), która znacznie poprawiła rekord życiowy w konkurencji 800m stylem dowolnym czasem 9:06.08.

Na zakończenie rywalizacji w tym czempionacie zwycięski dublet zaliczyli w zmaganiach sztafetowych zawodnicy Victorii Racibórz, którzy wygrali pojedynki zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców. Magdalena Modrzejewska, Julia Bura, Anna Karczmarzyk i Katarzyna Zarembik dotarły do mety przed zespołami MKP Szczecin i Unią Oświęcim, notując wynik 4:29.95.Zdecydowanie trudniejsze zadanie miała drużyna męska, która o zwycięstwo musiała rywalizować do ostatnich metrów z rywalami z Oświęcimia. Na pierwszej zmianie Mateusz Zając znakomitym początkiem dał sygnał do walki kolegom z drużyny, a Jakub Wituszyński i Miłosz Mencel starali się utrzymać zespół na wysokim miejscu. Niebagatelne znaczenie miał jednak występ Jarosława Lesika na ostatnim odcinku w stylu dowolnym, który musiał nadrabiać straty do Unii Oświęcim, znajdującej się na czele wyścigu po świetnie pokonanym dystansie w stylu motylkowym przez Mikołaja Kozieła na trzeciej zmianie. Lesik wzniósł się na wyżyny swoich możliwości i szczęśliwie dotarł do mety dwie setne sekundy przed zawodnikami z Małopolski (4:07.93 – 4:07.95). Na trzeciej lokacie uplasowali się pływacy G-8 Bielany Warszawa.

Najwyżej punktowane rezultaty tych mistrzostw osiągnęli: Zuzanna Herasimowicz (200m stylem grzbietowym – 751 pkt) i Hubert Bruzdewicz (1500m stylem dowolnym – 755 pkt).

Najlepszą drużyną w klasyfikacji medalowej i punktowej zostali z ogromną przewagą zawodnicy G-8 Bielany Warszawa, którzy zdobyli 324 pkt i dziesięć medali, w tym siedem złotych. Największy wkład w ten sukces miał oczywiście Filip Orlicz, czterokrotnie stając na najwyższym stopniu podium indywidualnie i raz z kolegami ze sztafety 4x100m stylem dowolnym. Dwa krążki z najcenniejszego kruszcu wywalczyła też sztafeta dziewcząt w konkurencjach 4x100 i 4x200m stylem dowolnym, pierwszy z nich dodatkowo okraszając rekordowym osiągnięciem w historii krajowych startów juniorek 15-letnich. Drugą lokatę w statystyce medalowej zajęła ekipa Dwójki Moreny Gdańsk, dzięki znakomitej postawie Zuzanny Herasimowicz i Aleksandra Jareckiego – siedem medali, a na trzecim miejscu w tabeli znaleźli się pływacy Victorii Racibórz – również z siedmioma krążkami. W rankingu punktowym zmiana nastąpiła jedynie na drugiej pozycji, gdyż tam na drugim miejscu uplasowali się reprezentanci Unii Oświęcim.