Polska

Łódź 2018: Podwójnie "złota" juniorka

Dagmara Macner 2018-05-25 23:04

Młodziutka, zaledwie 15 – letnia zawodniczka reprezentująca barwy klubu UKS 190 Łódź, Aleksandra Knop dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium podczas drugiego dnia Mistrzostw Polski. Oprócz pierwszych seniorskich złotych medali, w obu startach wypełniła minimum na Mistrzostwa Europy w Glasgow.

Piątkowe popołudnie rozpoczęło się od finału pań na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. Zdecydowaną faworytkę ciężko było wskazać. Wyścig bardzo mocno rozpoczęła Aleksandra Polańska i na półmetku jej czas był nawet lepszy od dotychczasowego rekordu Polski. Jednak w drugiej części dystansu straty zaczęła odrabiać właśnie Knop i z każdym kolejnym metrem zbliżała się do prowadzącej. Finisz łodzianki nie pozostawił konkurentkom złudzeń i pozwolił na walkę jedynie o srebro. Ostatecznie niewiele zabrakło jej do złamania bariery dwóch minut, bowiem aparatura pomiaru czasu wskazała wynik 2:00.03. Rezultat jest nowym rekordem Polski 15, 16 i 17 – latek i jednocześnie juniorskim minimum na ME w Szkocji. Druga do mety dopłynęła Dominika Kossakowska, która wykorzystała zbyt mocne rozpoczęcie finałowego wyścigu przez Polańską i wynikiem 2:01.55 wypełniła minimum na MEJ w Helsinkach. Sporo sił kosztowało zawodniczkę UKS GOS Raszyn otwarcie wyścigu, ale ostatecznie z wynikiem 2:02.15 dopłynęła do mety jako trzecia.

Równą godzinę po zwycięstwie na 200 kraulem Knop stanęła na słupku kolejnego finału, tym razem na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Stawką wyścigu był mistrzowski tytuł oraz walka o kolejne minima na międzynarodowe imprezy. Pierwsze sto metrów Knop pokonała minimalnie lepiej od swojej głównej rywalki, Pauli Żukowskiej. Po stylu grzbietowym to Żukowska wysunęła się na prowadzenie. Styl klasyczny znów dla reprezentantki AZS AWF Katowice. Stratę niespełna dwóch sekund młodziutka Knop odrobiła już na pierwszej długości pokonanej stylem dowolnym. Ostatnia pięćdziesiątka to już pokaz siły Łodzianki, która ostatecznie wypełnia … seniorskie minimum do Glasgow. Podopieczna Sylwii Kowalskiej wynikiem 4:45.38 poprawiła rekord Polski w swojej kategorii wiekowej. Wymazała również z tabel najstarsze rekordowe osiągniecie, czyli rekord kraju 16-latek, uzyskany w Moskwie w 1980 roku przez Agnieszkę Czopek. Srebro Głównych Mistrzostw Polski odebrała Paula Żukowska, która również wypełniła minimum na sierpniowy czempionat w Szkocji (4:46.76). Brąz dla Zoe Gawrońskiej (4:50.83), a miejsce czwarte i minimum na MEJ wywalczyła Kinga Paradowska (4:53.77).