Świat

Polscy żołnierze ruszają do walki!

Szymon Gagatek 2015-10-06 15:54

Już dziś w nocy sześcioosobowa reprezentacja polskich pływaków rozpocznie zmagania na VI Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, które kilka dni temu zainaugurowano w Korei Południowej. Dla Biało-czerwonych będą to ostatnie w tym roku zawody na 50-metrowym basenie. W Gimcheon pojawi się również kilka gwiazd światowego pływania.

Wojskowe igrzyska odbywają się regularnie co cztery lata od 1995 roku, ale dopiero w szóstej edycji tej imprezy po raz pierwszy zaprezentują się pływacy z naszego kraju. W składzie ekipy prowadzonej przez trenera Adama Rzeczkowskiego znaleźli się zawodnicy ze ścisłej krajowej czołówki, na czele z finalistką tegorocznych mistrzostw świata w Kazaniu, Anną Dowgiert. Zawodniczka Śląska Wrocław jest jedyną kobietą w naszej reprezentacji, męską część kadry stanowią Tomasz Polewka, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa, Karol Zaczyński i Kacper Klich (wszyscy w stopniu szeregowego).

Do rywalizacji przystąpią zawodnicy z dziewiętnastu krajów, a najliczniejszą, 20-osobową ekipę wystawią Brazylijczycy. Na listach zgłoszeń nie brakuje wielu znakomitych pływaków, którzy odgrywali już w tym sezonie ważne rolę na najważniejszych imprezach międzynarodowych. Największą gwiazdą imprezy miał zostać Florent Manaudou, ale francuski mistrz olimpijski na dystansie 50 m stylem dowolnym musiał wycofać się ze startu z powodu kontuzji nadgarstka, której doznał podczas jednego z treningów na siłowni w Marsylii. W Gimcheon pojawi się natomiast inny znakomity sprinter, aktualny mistrz świata na 100 m stylem dowolnym, Ning Zetao z Chin. Bardzo mocne reprezentacje do Korei wysłali gospodarze przyszłorocznych igrzysk olimpijskich (z mistrzem Igrzysk Panamerykańskich Leonardo de Deusem czy gwiazdą Uniwersjady w Gwangju Henrique Martinsem na czele), Niemcy (w składzie naszych zachodnich sąsiadów znaleźli się między innymi Yannick Lebherz, Henrik Feldwehr i Daniela Schreiber), Włosi (z Piero Codią, Arianną Barbieri i Alessią Polieri) i Rosjanie (na liście zgłoszeń można znaleźć nazwiska takich pływaków jak Evgeny Lagunov, Evgeny Koptelov, Nikolay Skvortsov czy Viktoriia Andreeva).

Zmagania odbędą się na pływalni w Gimcheon (mieście oddalonym o mniej więcej 60 kilometrów od głównego ośrodka igrzysk, Mungyeong) i potrwają cztery dni. O godzinie 9:00 miejscowego czasu (2:00 w Polsce) rozgrywane będą sesje kwalifikacyjne, a o 18:00 rozpoczynać się będą wyścigi finałowe.

Skład reprezentacji Polski:
*Anna Dowgiert (50 m stylem dowolnym; 50 i 100 m stylem motylkowym)
*Kacper Klich (400 m stylem dowolnym)
*Mikołaj Machnik (50, 100 i 200 m stylem klasycznym)
*Tomasz Polewka (50, 100 i 200 m stylem grzbietowym)
*Michał Poprawa (50, 100 i 200 m stylem motylkowym; 200 m stylem zmiennym)
*Karol Zaczyński (400 m stylem dowolnym; 200 i 400 m stylem zmiennym)

OFICJALNA STRONA ZAWODÓW