Polska

The World Games 2017: Tchórz medalistką!cztery polskie medale!

Joanna Kwatera 2017-07-23 20:23

Znakomicie zaprezentowali się polscy pływacy w rozgrywanych we Wrocławiu The World Games 2017, gdzie brali udział w konkurencjach ratowniczych. Na pływalni Orbita wyłowili aż cztery medale, z których indywidualnym srebrem pochwalić się może Alicja Tchórz, a kolejne dwa srebrne i jeden brązowy zdobyły polskie sztafety. Na szybkiej wrocławskiej pływalni padło wiele rekordowych rezultatów.

Dziesięcioosobowa ekipa naszego kraju w piątek i w sobotę walczyła o medale w największym święcie sportów nieolimpijskich – The World Games, których gospodarzem jest w tym roku Polska. Na „własnym podwórku” postanowiła tez wystąpić trenująca na co dzień w klubie Juvenia Wrocław dwukrotna olimpijka Alicja Tchórz. W przeddzień startu pływackich mistrzostw świata w Budapeszcie rekordzistka Polski w stylu grzbietowym bardzo chciała z jak najlepszej strony zaprezentować się w konkurencjach 200m z przeszkodami oraz 100m ratowanie manekina w płetwach i to jej się znakomicie udało. Już w eliminacjach biła rekordy Polski seniorów w obu startach, notując czas 2:09.16 w pierwszej z nich, gdzie do finału weszła z drugim wynikiem tuż za Włoszką Silvią Meschiari oraz 54.29 w drugiej, osiągając czwarty czas rano. Jak się później okazało Włoszka stała się najgroźniejszą konkurentką dla Tchórz w walce o złoto w konkurencji 200m z przeszkodami i jedyną, która utrzymywała tempo wrocławskiej pływaczki. Tchórz prowadziła w tym wyścigu do ostatniego nawrotu, ale na ostatniej prostej zaatakowała Meschiari i to ona dopłynęła do mety pierwsza z czasem 2:05.89, wyprzedzając Polkę zaledwie o 0,52 sekundy. Tchórz ponownie poprawiła rekord Polski, a od soboty wynosi on 2:06.41. Dzięki tej wspaniałej postawie już w pierwszym z finałów Polacy mogli radować się ze srebrnego medalu. W finale tej konkurencji wystąpiła jeszcze Dominika Kossakowska, która zajęła miejsce ósme.

Czterdzieści minut później Tchórz wystartowała jeszcze w finale drugiej konkurencji, gdzie utrzymała czwartą pozycję, śrubując rekord kraju jeszcze o dwadzieścia dziewięć setnych sekundy (54.00). W ratowaniu manekina w płetwach na dystansie 100m najlepsza okazała się Australijka Pamela Hendry, której zwycięstwo dał rezultat 52.72, gorszy jedynie jedną setną sekundy od rekordu World Games, ustanowionego we Wrocławiu w wyścigach eliminacyjnych przez Francuzkę Justine Weyders.

Alicja Tchórz była także mocnym punktem sztafety 4x50m z przeszkodami, która wywalczyła ostatecznie piątą lokatę, a skład uzupełniły jeszcze Julia Wróbel, Anna Nocoń i Dominka Kossakowska, kończąc ten wyścig z wynikiem 1:53.17, niespełna trzy sekundy za najlepszymi w finale Francuzkami (1:50.42 rekord World Games). Szybsze od Polek okazały się jeszcze Australijki, Chinki i Włoszki.

Pierwszego dnia zmagań na pływalni Orbita sporo radości dostarczyła kibicom z Polski sztafeta męska, która w tej samej konkurencji stanęła na drugim stopniu podium, a srebrne medale z szyi ściągali Cezary Kępa, Wojciech Kotowski, Bartosz Makowski i Adam Dubiel. Ósma drużyna świata z Eindhoven przepłynęła dystans 4x50m z przeszkodami prawie pięć sekund szybciej niż na zeszłorocznym czempionacie globu, notując rezultat 1:36.91. Co więcej Polacy popłynęli szybciej od dotychczasowego rekordu świata w tej konkurencji, ale jeszcze lepszy wynik zanotowali pierwsi na mecie Japończycy, wpisując w rekordowe tabele czas 1:36.62.

W finale ostatniej piątkowej konkurencji „Super ratownik 200m” zaprezentował się jeszcze Dubiel, który ukończył te zmagania na piątej lokacie (2:11.54). Po złoty medal sięgnął natomiast Włoch Daniele Sanna, który wynikiem 2:05.79 ustanowił rekord World Games.

W sobotę wicemistrzowie świata w konkurencji 4x25m holowanie manekina Bartosz Stanielewicz, Kępa, Kotowski i Dubiel już w eliminacjach pokazali, że popołudniu będą liczyć się w walce o najwyższe laury i z drugim czasem 1:06.54 awansowali do finałowej potyczki. W zmaganiach o medale polska sztafeta poprawiła jeszcze swój czas o setną sekundy, ale to nie wystarczyło aby pokonać rekordzistów świata Niemców, którzy we Wrocławiu jeszcze wyśrubowali najlepsze osiągnięcie w historii o 0,69 sekundy – 1:04.04. Polacy po raz kolejny stanęli na drugim stopniu podium w tych zawodach.

W ostatniej konkurencji ratowniczej The World Games 2017 - sztafecie ratowniczej zmiennej 4x50m znów polscy zawodnicy notowali bardzo dobre występy, a sporo szczęścia miały nasze zawodniczki, które dotarły do mety na czwartej pozycji, ale okazało się, że nieprzepisowo dystans pokonywały Francuzki i reprezentantki „Trójkolorowych” zostały zdyskwalifikowane. Na najniższym stopniu podium stanęły więc Karolina Faszczewska, Kossakowska, Nocoń i Tchórz, a brązowy medal dał im wynik 1:42.60. W tej konkurencji najlepsze okazały się Niemki. Niewiele do brązu zabrakło ekipie męskiej. Dubiel, Kępa, Kotowski i Makowski z czasem 1:29.13, dali się tylko wyprzedzić Włochom, którzy pobili rekord World Games, Australijczykom i Niemcom.

Siódmą lokatę zajęła w finale sztafeta 4x25m holowanie manekina Faszczewskia, Nocoń, Tchórz, Wróbel z czasem 1:28.22. Wygrały Belgijki z nowym rekordem świata 1:19.69.

Swój rekord świata i Europy w konkurencji ratowanie manekina 50m wyśrubował jeszcze we Wrocławiu Niemiec Danny Wieck, notując kolejny raz czas poniżej dwudziestu ośmiu sekund – 27.27, który uzyskał już w wyścigach eliminacyjnych. Siódmą lokatę na tym dystansie wywalczył Kotowski (30.26). Nowym rekordem globu popisała się jeszcze w konkurencji 100m holowanie manekina Francuzka Justine Weyders, która była jeszcze szybsza niż w kwietniu tego roku, gdzie wpisała się na listę rekordzistów świata, a od World Games we Wrocławiu jej najlepsze osiągnięcie w historii wynosi 57.18. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn kibice również doczekali się rekordu globu, który pobił Jacopo Musso (49.02).

Nowe rekordy World Games poprawiali jeszcze:

-Jacopo Musso (Włochy) – konkurencja 100m ratowanie manekina w płetwach – 45.40

-Silvia Meschiari (Włochy) – konkurencja Super ratownik 200m – 2:22.57

-Huimin Wu (Chiny) – konkurencja ratowanie manekina 50m -34.97

 

KOMPLET WYNIKÓW