Świat

Euromeet 2019: Zhuravel wywalczył podium

Joanna Kwatera 2019-01-27 19:30

Ostatni dzień zawodów Euromeet w Luksemburgu to kolejny medal dla Biało-czerwonych, a jego autorem był dziś Nazar Zhuravel, który zajął trzecie miejsce w kategorii młodzików. W niedziele na pływalni D’cogue-Centre National Sportif et Culturel błyszczała Katinka Hosszu, która stanęła na najwyższym stopniu podium aż trzy razy.

Zawodnik Śląska Wrocław znów pokazał się z dobrej strony w stylu klasycznym, a w niedzielny poranek poprawił rekord życiowy na 100m notując 1:06.61. Dzięki temu polski pływak mógł cieszyć się z kolejnego brązowego krążka w Luksemburgu. Wynik ten nie dał niestety Zhuravelowi awansu do popołudniowych wyścigów finałowych i ostatecznie uplasował go na dwudziestej ósmej lokacie. Najszybszym pływakiem na 100m stylem klasycznym okazał się Nicolo Martinenghi. Włoch, jako jedyny przepłynął dystans poniżej minuty, notując solidny czas 59.37, słabszy jedynie o trzydzieści sześć setnych sekundy od jego własnego rekordu kraju. Chęć poprawienia kolejnego rekordu mitingu Ruty Meilutyte, miała dziś też jego koleżanka z reprezentacji Martina Carraro. Włoszka zdeklasowała rywalki, osiągając wynik 1:07.35, a więc tylko dziewięć setnych sekundy słabszy niż uzyskała Litwinka w 2013 roku.

Niewiele, bo tylko sześciu setnych sekundy, do awansu do finału zabrakło brązowemu medaliście mistrzostw Polski juniorów 16-letnich na 200m stylem zmiennym Piotrowi Ździebło. Polak z trzecim w karierze rezultatem 2:13.70 uplasował się na dwudziestej pierwszej pozycji w eliminacjach.

Od zwycięstwa rozpoczęła dzisiejsza sesję finałową Hosszu, której niełatwą konkurencję na 400m stylem dowolnym stworzyła Polly Holden. Młoda Brytyjka przez większą część dystansu znajdowała się nawet minimalnie na czele stawki, ale znacznie lepszy finisz doświadczonej Węgierki pozwolił jej na ostatnich 50 metrach pokonać młodszą koleżankę o czterdzieści dziewięć setnych sekundy (4:13.84 – 4:14.33). Swobodną wygraną Żelazna Dama odniosła na 200m stylem grzbietowym, notując rezultat 2:11.82, po czym musiała szybko zregenerować siły, aby wystartować już w następnej konkurencji 200m stylem zmiennym. Ale i w tym wyścigu Hosszu nie miała większych problemów by zwyciężyć, choć na prowadzenie wyszła dopiero po odcinku pływanym stylem klasycznym. Następnie zwiększyła jeszcze swoją przewagę nad Marią Ugolkovą i wpadła na metę niemal dwie sekundy przed rywalką ze Szwajcarii, by triumfować z piątym najlepiej punktowanym czasem zawodów wśród kobiet 2:11.99.

Najbardziej wartościowy rezultat mitingu w Luksemburgu uzyskała dziś na 100m stylem dowolnym Sarah Sjoestroem. Rekordzistka świata wynikiem 53.29 niemal wyrównała swoje najlepsze osiągnięcie w historii ścigania w Luksemburgu z 2017 roku, do którego brakło jej jedynie ośmiu setnych sekundy. Wynik ten dał jej 913 pkt.

Pływackiego hat-tricka w stylu grzbietowym zaliczył w ten weekend Robert Glinta. Rumunowi co prawda nie udało się dziś złamać granicy dwóch minut, ale i tak wynik 2:01.80 dał mu spokojnie zwycięstwo na dystansie 200m.

Po raz kolejny porażki w Luksemburgu doznał Kliment Kolesnikov i znów w konkurencji stylem dowolnym. Zwycięzca eliminacji na 100m tym stylem dotarł do mety na drugiej lokacie za Sergii Shevtsov’em, choć obu dzieliło na mecie jedynie dziewięć setnych sekundy (49.39 – 49.48). Odrobinę ułatwił im zadanie jednak Ben Proud, który nie stawił się w popołudniowej rywalizacji.

Na najwyższym stopniu podium stanęli dziś jeszcze Mykhaylo Romanchuk, który zwyciężył na 400m stylem dowolnym (3:50.76) i Alberto Razzetti, który niespodziewanie pokonał David’a Verraszto na 200m stylem zmiennym (2:01.89).

KOMPLET WYNIKÓW