Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 20.10

Szymon Gagatek 2017-10-20 09:22

Brytyjczycy nie wystartują na mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych w Meksyku; czołowa szwajcarska pływaczka postanowiła zakończyć karierę; uruchomiono petycję w sprawie nazwania pływalni olimpijskiej na igrzyska w Paryżu w 2024 roku; Brazylijczycy ponownie najlepsi w Raia Rapida - przedstawiamy Wam kolejny Pływacki Przegląd Wydarzeń!

Zamieszanie związane ze zmianą daty rozgrywania mistrzostw świata w pływaniu osób niepełnosprawnych doprowadziło Brytyjczyków do podjęcia decyzji o wycofaniu się z udziału w tej imprezie. Zawody pierwotnie miały się odbyć w Meksyku w dniach 30 września - 6 października, ale zostały przełożone na przełom listopada i grudnia (27 XI - 7 XII) po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło kraj w Ameryce Środkowej. W specjalnym oświadczeniu wydanym przez British Para Swimming można przeczytać między innymi, że najważniejszym powodem rezygnacji ze startu w MŚ jest chęć zadbania o bezpieczeństwo zawodników i sztabu szkoleniowego. Pływacki związek na Wyspach nie chciał też poprzez ewentualne przygotowania wpływać na proces edukacji swoich reprezentantów, którzy rozpoczęli już naukę w szkołach i na uniwersytetach. 

====================

Jedna z najlepszych pływaczek reprezentujacych Szwajcarię, Martina van Berkel, ogłosiła ostatnio zakończenie kariery. Dwudziestoośmiolatka postanowiła rozstać się z pływaniem po swoim największym sukcesie międzynarodowym, jakim było dla niej zdobycie srebrnego medalu Uniwersjady w Tajpej na dystansie 200 m stylem motylkowym. To właśnie w tej konkurencji van Berkel przez lata najczęściej prezentowała się na światowych pływalniach. Jej rekord życiowy (2:07.90) pochodzi z igrzysk w Rio de Janeiro, gdzie dotarła do półfinałów, by ostatecznie zakończyć rywalizację na 12. pozycji. - Przestaję pływać, ponieważ wiem, że teraz jest do tego właściwy moment - oświadczyła 63-krotna mistrzyni swojego kraju.  

====================

Francuzi wciąż bardzo mocno pamiętają o Camille Muffat - znakomitej pływaczce, mistrzyni olimpijskiej, która 9 marca 2015 roku zginęła w tragicznych okolicznościach wypadku helikoptera w Argentynie. Na początku października Laurent Lahontan z "Laurent Swimming" uruchomił na portalu change.org petycję skierowaną do Prezydenta Emmanuela Macrona. Dotyczy ona nazwania imieniem Muffat pływalni olimpijskiej w Paryżu, gdzie toczyć się będzie rywalizacja o medale na igrzyskach w 2024 roku. Inicjatywa zyskała nad Sekwaną olbrzymie zainteresowanie, cieszy się dużym rozgłosem także w mediach. Swoje podpisy pod nią złożyło już prawie 25 tysięcy osób, wśród których znalazł się między innymi były minister sportu, Valerie Fourneyron.

====================

Reprezentacja Brazylii po raz czwarty z rzędu triumfowała w prestiżowych sprinterskich zawodach Raia Rapida rozgrywanych w Rio de Janeiro. Gospodarze w pokonanym polu pozostawili tym razem Amerykanów, Włochów i Argentyńczyków, wygrywając niemal wszystkie konkurencje. Jedyny sukces reprezentacji USA zapewniła Kendyl Stewart, która była najszybsza na dystansie 50 m stylem motylkowym. Wisienką na torcie okazał się dla Brazylijczyków sukces w wieńczącej zawody sztafecie mieszanej 4x50 m stylem zmiennym. Po bardzo emocjonującym wyścigu, na ostatniej zmianie Bruno Fratus odrobił wszystkie straty do Amerykanów i wyprzedził mistrza olimpijskiego Anthony'ego Ervina, zapewniając swojej drużynie okazałe trofeum.

Zwycięzcy rywalizacji w poszczególnych konkurencjach:
50 m stylem grzbietowym kobiet: Etiene Medeiros (Brazylia)   28.00
50 m stylem klasycznym mężczyzn: Joao Gomes Jr. (Brazylia)   27.25
50 m stylem motylkowym kobiet: Kendyl Stewart (USA)   26.28
50 m stylem dowolnym mężczyzn: Bruno Fratus (Brazylia)   22.36
4x50 m stylem zmiennym mix: Brazylia   1:45.38

FINAŁ sztafety mieszanej 4x50 m stylem zmiennym oraz inne wyścigi z RAIA RAPIDA