Świat

Puchar Świata wraca do tradycji... I do Berlina!

Szymon Gagatek 2015-12-09 10:56

W sezonie 2016 Puchar Świata ponownie będzie odbywał się na krótkim, 25-metrowym basenie - poinformowała Międzynarodowa Federacja Pływacka. Tym razem FINA planuje rozegrać najwększy pływacki cykl zawodów w dziewięciu miastach - również w nieobecnej w kalendarzu w ostatnich dwóch latach stolicy naszych Niemiec, Berlinie!

Nasi zachodni sąsiedzi wypadli z roli organizatora Pucharu Świata w 2014 roku, gdy odbywały się u nich letnie mistrzostwa Europy i nie wrócili do kalendarza również w kolejnym sezonie. Były to pierwsze dwa lata w historii, gdy żadne niemieckie miasto nie było gospodarzem zawodów z tego cyklu. Przyszłoroczne zmagania zostały zaplanowane na 30 i 31 sierpnia, jako drugie w kolejności. Data ta może jednak jeszcze ulec zmianie.

Pozostałe osiem metropolii to organizatorzy tegorocznego cyklu. W ich przypadku jedyna zmiana nastąpiła w kolejności, w której będą oni u siebie przyjmować najlepszych pływaków globu. Tym razem rywalizacja o nagrodę główną, czyli o czek o wartości 100 tysięcy dolarów, zakończy się bowiem 30 października w Hongkongu, który wbrew plotkom utrzymał swoją pozycję w kalendarzu Pucharu Świata i trafił do trzeciego klastra, wraz z Tokio i Singapurem. W drugim znalazły się natomiast Pekin, Dubaj i Doha.

W tegorocznej edycji zawodów wystartował tylko jeden Polak. Po mistrzostwach świata w Kazaniu, w Moskwie i Chartres zaprezentował się Konrad Czerniak. Najwyższą lokatę zajął w podparyskiej miejscowości, kończąc zmagania na 50 m stylem motylkowym na czwartej pozycji. W klasyfikacji generalnej cyklu wśród pań najlepsza po raz czwarty z rzędu okazała się Katinka Hosszu z Węgier, natomiast wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Południowoafrykańczyk, Cameron van der Burgh.

Kalendarz Pucharu Świata 2016:
Klaster 1:
*Chartres (26-27 sierpnia)
*Berlin (30-31 sierpnia [data do potwierdzenia])
*Moskwa (3-4 września)

Klaster 2:
*Pekin (30 września - 1 października)
*Dubaj (4-5 października)
*Doha (8-9 października)

Klaster 3:
*Singapur (21-22 października)
*Tokio (25-26 października)
*Hongkong (29-30 października)