Polska

Szczecin 2016: Światowy wynik Polewki!

Szymon Gagatek 2016-05-29 19:10

Trzeci dzień krajowego czempionatu w Szczecinie przyniósł nam jeden rekord Polski wśród seniorów. Kibice zgromadzeni w niedzielne popołudnie we Floating Arenie byli świadkami rewelacyjnego występu Tomasza Polewki. Zawodnik AZS AWF Katowice na dystansie 50 m stylem grzbietowym uzyskał rezultat, który jeszcze nie tak dawno temu w Londynie dałby mu tytuł mistrza Europy!

Podopieczny Roberta Wilka popisał się wynikiem 24.72 s. To czwarty w tym roku czas na świecie, lepszy od osiągnięcia Camille'a Lacourta z finałowego wyścigu czempionatu Starego Kontynentu w stolicy Wielkiej Brytanii sprzed kilku dni. Co więcej, taki rezultat dawałby piąte miejsce na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Kazaniu. Dotychczasowy rekord Polski, ustanowiony przez Polewkę dwanaście miesięcy temu, również w Szczecinie, był gorszy o osiem setnych sekundy.  

Najszybsi zawodnicy na świecie w 2016 roku:
24.67   Camille Lacourt (Francja)
24.70   Grigorij Tarasewicz (Rosja)
24.71   Junya Koga (Japonia)
24.72   Tomasz Polewka (Polska)
24.73   Mitchell Larkin (Australia) 

Przewaga Polewki w wyścigu finałowym była olbrzymia. Na drugiej pozycji znalazł się Piotr Ludwiczak z Bałtyku Kołobrzeg. Dwudziestoletni pływak uzyskał czas 25.64 s i minimalnie wyprzedził Radosława Kawęckiego (25.71 s). Jednym z wydarzeń popołudniowej rywalizacji był także kolejny rekord Polski 16-latków, ustanowiony przez Jakuba Kraskę. Tym razem reprezentant Piątki Konstantynów Łódzki zanotował wynik 26.14 s, zajął ósme miejsce i w końcu zapewnił sobie start na mistrzostwach Europy juniorów w Hodmezovasarhely.

Podium 50 m stylem grzbietowym mężczyzn:
1. Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice)   24.72 [rekord Polski]
2. Piotr Ludwiczak (Bałtyk Kołobrzeg)   25.64
3. Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa)   25.71

Wśród kobiet szósty tytuł w tej konkurencji w ostatnich siedmiu latach trafił do Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk. Łodzianka pokonała jedną długość dystansu w 28.47 s i była zdecydowanie najszybszą zawodniczką w stawce. Nieobecną w finale Alicję Tchórz godnie zastąpiła jej klubowa koleżanka, Klaudia Naziębło, która zdobyła srebro z czasem 29.21 s. Trzeci brązowy krążek w stylu grzbietowym trafił z kolei do Agaty Naskręt. Reprezentantka Astorii Bydgoszcz skopiowała w ten sposób swoje osiągnięcia z zimowych mistrzostw kraju w Lublinie. Tuż za podium znalazła się najlepsza w eliminacjach Ludwika Szynal. Uczennica Uniwersytetu Akron nie była w stanie powtórzyć swojego rezultatu z sesji porannej, płynąc o prawie sześć dziesiątych sekundy wolniej (29.72 s).

Podium 50 m stylem grzbietowym kobiet:
1. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź)   28.47
2. Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław)   29.21
3. Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)   29.48