Polska

MP 14-latków: Najwyższa liga 14-latek!

Joanna Kwatera 2017-03-04 20:49

Już w zeszłym roku o Marii Murawskiej zrobiło się głośno, kiedy zdobywała medale podczas grudniowego wielomeczu pływackiego w Koszycach. Na Słowacji srebrny i brązowy krążek wywalczyła startując w składzie z Aleksandrą Knop (w sztafetach). Dziś to właśnie te dwie młodziutkie pływaczki zostały bohaterkami drugiego dnia mistrzostw Polski 14-latków w Lublinie, a ich występy elektryzowały kibiców zgromadzonych na pływalni Aqua Lublin aż do ostatniego startu.

Już w pierwszej konkurencji dzisiejszej rywalizacji w Lublinie Murawska rozprawiła się z jednym z najstarszych kobiecych rekordów kraju, który od grudnia 2001 należał do najlepszej polskiej sprinterki Aleksandry Urbańczyk. Reprezentantka Piątki Ostrołęka już rano otarła się o rekordowy rezultat w konkurencji 50m stylem motylkowym, osiągając wynik zaledwie pięć setnych od niego słabszy (28.05). Jednak co się odwlecze to nie uciesze – w sesji finałowej Murawska przepłynęła ten dystans w czasie 27.89, a więc o 0,11 sekundy szybciej niż zrobiła to prawie 16lat temu Łodzianka. Podopieczna Damiana Krukowskiego wręcz zdeklasowała rywalki, z których żadna nie złamała nawet granicy dwudziestu dziewięciu sekund. Druga na mecie Wiktoria Celmer z Warty Poznań dotarła do finiszowej ściany z wynikiem 29.18. Trzecia była Martyna Frąckiewicz (TP Zielona Góra). W nagrodę za swój wyczyn Murawska odebrała złoty medal krajowego czempionatu od samej Aleksandry Urbańczyk.

Niecałe dwie godziny później pływaczka z Ostrołęki po raz kolejny wskoczyła do basenu, aby rywalizować w konkurencji 200m stylem zmiennym i zrobiła to w doskonałym stylu. Osiem długości pływalni czterema stylami pokonała w 2:21.21 i niezagrożenie dotarła do mety na pierwszej pozycji. Za nią na podium uplasowały się: Weronika Groń (Piętnastka Bydgoszcz) i Daria Zielińska (Toruń Multisport Team). To już czwarty złoty krążek Murawskiej w tym czempionacie.

To jednak nie był koniec emocji na pływalni w Lublinie tego dnia. Po wczorajszych fenomenalnych występach dzisiaj Aleksandra Knop nie spuściła z tonu, startując znakomicie w konkurencji 400m stylem dowolnym. Łodzianka w tym wyścigu ścigała się już głównie z czasem, powiększając z każdym metrem przewagę nad rywalkami. Wynik jaki wyświetlił się na tablicy, kiedy dopadła ściany końcowej - 4:14.20 okazał się nowym, o ponad dwie i pół sekundy poprawionym rekordem Polski 14-latek w tej konkurencji i o prawie cztery sekundy wyśrubowanym rekordem życiowym tej utalentowanej zawodniczki. Na podium dekorował ją olimpijczyk Filip Wypych. Gdyby taki rezultat Knop uzyskała podczas grudniowego czempionatu kraju w Olsztynie, uplasowała by się tam na czwartej lokacie!

W wyścigu sztafetowym 4x100m stylem dowolnym, który kończył dzisiejszą rywalizację w Aqua Lublin, Knop robiła co mogła, aby pomóc drużynie po raz kolejny stanąć na najwyższym stopniu podium. Pierwsze 25 metrów pokonała w 12.88, a cały dystans ze startu lotnego w 57.22! Wraz z koleżankami Dominiką Urbaniak, Karoliną Haładyn i Julią Szymańską udało się jej jednak wywalczyć drugą lokatę, gdyż o niemal sekundę szybsze od nich  okazały się , płynące serię wcześniej, zawodniczki Warty Poznań: Maria Szczepańska, Wiktoria Celmer, Agata Czechyra, Iga Krzysztofiak (4:03.94). Aleksandra Knop kończy zatem drugi dzień mistrzostw Polski 14latków z czterema złotymi medalami, jednym srebrnym i trzema rekordami kraju.