Świat

TYR PSS: Juniorzy w natarciu

Joanna Kwatera 2018-01-13 16:22

Doskonałe występy zawodników z kategorii juniorskich były ozdobą drugiego dnia rywalizacji w TYR Pro Swim Series w Austin. Na pływalni Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center błyszczeli również medaliści ostatnich mistrzostw świata, które odbyły się na Węgrzech, a dwa razy na najwyższym stopniu podium stawał w piątek Chase Kalisz.

Dwukrotny mistrz świata z Budapesztu potwierdził dziś swoją dominację w konkurencji 200m stylem zmiennym, gdzie stoczył samotną walkę z czasem, notując jedyny w tym wyścigu wynik poniżej dwóch minut – 1:57.50. Kalisz drugie zwycięstwo dzisiejszej nocy odniósł jeszcze w stylu motylkowym, gdzie cztery długości basenu pokonał z trzecim rezultatem w karierze 1:55.63 (szybciej pływał tylko podczas zeszłorocznych zawodów tego cyklu w Indianapolis), zostawiając rywali ponad dwie sekundy za plecami.

Znów niezwykle zacięte starcie stoczyli z sobą w Austin grzbieciści, tym razem na dystansie 100m, a w tym wyścigu do walki włączył się jeszcze wicemistrz świata Matt Grevers. Mimo, że na półmetku prowadził minimalnie Ryan Murphy to Grevers znacznie szybciej pokonał kolejne 50 metrów i rozstrzygnął ten pojedynek na swoją korzyść, wyprzedzając triumfatora z Rio o 0,26 sekundy. Trzeci na mecie zameldował się Justin Ress, a czwarty Jacob Pebley. Wśród kobiet jedyną, która tego dnia pokonała barierę jednej minuty na tym dystansie była mistrzyni świata juniorów z Indianapolis Regan Smith, a czas 59.38 jest zaledwie 0,27 sekundy słabszy niż jej własny juniorski rekord globu. Na pocieszenie Amerykanka zapisała swoje nazwisko na liście rekordzistów obiektu w Texasie. Znowu za Smith na metę wpadła młoda Kanadyjka Taylor Ruck (1:00.18). Warto zwrócić uwagę także na postęp 14-letniej Chinki, która wczoraj triumfowała w konkurencji 200m tym stylem , a dziś uplasowała się na czwartej lokacie na dystansie o połowę krótszym Peng Xuwei. Reprezentantka Państwa Środka od czasu juniorskich mistrzostw Pacyfiku w 2016 roku poprawiła się aż o 4 sekundy, notując 1:00.57.

Całkiem niezłą formę na 100m stylem dowolnym zaprezentował w piątek w Austin Nathan Adrian. Mistrz olimpijski z Londynu okazał się bezkonkurencyjny w nie najmocniejszej stawce, uzyskując czas 48.75. Wśród Amerykanów zwyciężali jeszcze Zane Grothe na 800m stylem dowolnym (7:56.69) i Keiti Meili w konkurencji  100m stylem klasycznym (1:06:49).

Drugą wygraną na pływalni Uniwersytetu Teksańskiego odnotowała Li Bingjie, a zwycięstwo na 800m stylem dowolnym dał jej czas 8:28.98. Po raz kolejny najlepszym wśród żabkarzy okazał się jej kolega z reprezentacji Yan Zibei, który pokonał mistrza Uniwersjady z Tajpej Andrew Wilsona oraz Nick’a Fink’a. Finalista mistrzostw świata ze stolicy Węgier uzyskał czwarty w życiu czas poniżej jednej minuty na dystansie 100m - 59.84. 200m stylem motylkowym wśród kobiet najszybciej pokonała Brytyjka Alys Thomas (2:09.50), a 200m stylem zmiennym Sydney Pickrem. Kanadyjka wynikiem 2:09.92 ustanowiła nowy rekord obiektu, wpisując w tabele osiągnięć życiowych trzeci najlepszy czas w karierze w tej konkurencji. Reprezentantka Kanady na najwyższym stopniu podium stawała jeszcze po wyścigu na dystansie 100m stylem dowolnym. Nowy rekord życiowy Taylor Ruck 53.51 dawałby w zeszłym roku w Indianapolis złoty medal juniorskiego czempionatu.

KOMPLET WYNIKÓW