Świat

NCAA: Pierwszy Polak z minimum A!

Szymon Gagatek 2015-11-20 13:38

W nocy z czwartku na piątek rozpoczął się kolejny, wyjątkowo intensywny, tydzień zmagań w pływackiej lidze NCAA. W całych Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych czterech dni powinno się zaprezentować łącznie ponad trzydzieścioro zawodników z naszego kraju. Już pierwszego dnia rywalizacji na zawodach Florida Tech Invitational start w mistrzostwach II Dywizji NCAA zapewnił sobie Daniel Biś!

Reprezentant Uniwersytetu Saint Leo zdecydowanie wygrał rywalizację na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym, na którym w marcu wywalczył tytuł wicemistrza II Dywizji najlepszej akademickiej ligi na świecie. Biś uzyskał wczoraj czas 9:07.80 i o niemal czternaście sekund wyprzedził swojego kolegę z uczelni, Jana Urbaniaka (9:21.64). Rezultat zawodnika z Kalisza jest pierwszym polskim wynikiem w tym sezonie lepszym od minimum A, które gwarantuje start na mistrzostwa NCAA! Ligowy czempionat na drugim szczeblu rozgrywek odbędzie się na obiekcie IUPUI Natatorium w Indianapolis w dniach od 9 do 12 marca 2016 roku.

Blisko zapewnienia sobie startu na mistrzostwach był w nocy również Paweł Trenda, który na pierwszej zmianie sztafety 4x100 jardów stylem zmiennym uzyskał czas 47.65 s - gorszy od minimum A o zaledwie dwanaście setnych sekundy. W tej samej konkurencji wśród pań zaprezentowała się natomiast Paulina Szydło, która 100 jardów stylem klasycznym pokonała w 1:04.94.

KOMPLET WYNIKÓW

====================

Nietypową formułę zmagań przyjęli organizatorzy zawodów Art Adamson Invitational, na których startuje Bartosz Krzyżaniak z Southern Methodist University. Kwalifikacje na obiekcie Texas A&M University rozgrywane są na 50-metrowym basenie, natomiast rywalizacja w sesjach finałowych toczy się już na 25-jardowej pływalni. Nasz reprezentant wystartował w nocy polskiego czasu w aż trzech konkurencjach, zajmując szesnaste miejsce na 50 jardów stylem dowolnym i siedemnastą pozycję na dziesięciokrotnie dłuższym dystansie. Do tego dołożył dobry występ na pierwszej zmianie w sztafecie 4x100 jardów stylem zmiennym (48.31 s - szybszych na odcinku w stylu grzbietowym było tylko dwóch zawodników), która znalazła się ostatecznie na ósmej lokacie.

KOMPLET WYNIKÓW

====================

Na pływalni Uniwersytetu Houston rozpoczęła rywalizację Barbara Wasilewska. Polka rano wystartowała w kwalifikacjach 500 jardów stylem dowolnym, uzyskując czas 5:01.20, który dał jej siedemnaste miejsce i kwalifikację do finału C. Po wycofaniu się dwóch zawodniczek, reprezentantka Uniwersytetu Północnego Teksasu weszła jednak do finału B, który zakończyła na ostatniej pozycji (5:02.27).

KOMPLET WYNIKÓW PHILL HANSEL INVITATIONAL

Znacznie szybsza w tej samej konkurencji na obiekcie Georgia Tech była Karolina Szczepaniak. Zawodniczka Uniwersytetu Alabamy pokonała cały dystans w wyścigu kwalifikacyjnym w 4:52.56, została jednak zdyskwalifikowana.

KOMPLET WYNIKÓW GEORGIA TECH INVITATIONAL

====================

Tradycyjnie w weekend zawodów zaproszeniowych pływacy Uniwersytetu Południowej Kalifornii startują w A3 Performance Invitational w Los Angeles, prezentując się jednak jedynie w popołudniowych konkurencjach sztafetowych. Pierwszego dnia zmagań Michał Domagała wraz z kolegami zajmował drugie miejsce na dystansach 4x50 jardów stylem dowolnym (20.18 s na trzecim odcinku) oraz 4x100 jardów stylem zmiennym (47.25 s na zmianie w stylu motylkowym), za każdym razem ulegając jedynie zawodnikom z Uniwersytetu Stanford. W obu tych konkurencjach w słabszych zespołach Trojans zaprezentował się również Paweł Furtek (22.22 s ze startu lotnego na 50 jardów stylem dowolnym i 46.42 s na dwukrotnie dłuższym dystansie na ostatnim odcinku w sztafecie zmiennej).

Dodatkowo w sobotę podopieczni Dave'a Salo połączą siły z innymi znanymi pływakami, którzy na co dzień trenują w Kalifornii (m. in. Vladimirem Morozovem, Yulią Efimovą, Tomem Shieldsem czy mistrzynią olimpijską w pływaniu długodystansowym Hayley Anderson), by rozegrać zawody pokazowe, których celem będzie zebranie środków dla drużyny pływackiej z gimnazjum Bethune, współpracującego z uczelnią z Los Angeles już od kilku lat. 

KOMPLET WYNIKÓW