Świat

NCAA: Trzech Polaków zaproszonych do Austin

Szymon Gagatek 2019-03-14 11:05

Poznaliśmy już oficjale listy zawodników zaproszonych do udziału w mistrzostwach I Dywizji NCAA mężczyzn. Pod koniec marca w Austin zaprezentują się najlepsi pływacy studiujący w USA, a wśród nich nie zabraknie Biało-czerwonych. Do rywalizacji w konkurencjach indywidualnych przystąpią Bartosz Piszczorowicz, Paweł Sendyk i Kacper Stokowski.

Najbardziej doświadczony w tym gronie będzie Paweł Sendyk. Wychowanek Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie wystartuje w czempionacie NCAA już po raz trzeci. Sendyk ma za sobą znakomite występy na mistrzostwach Pacific-12, a na pewno nie powiedział jeszcze w tym sezonie ostatniego słowa. W Austin pojawi się w roli jednego z kandydatów do najwyższych lokat na 50 jardów stylem dowolnym, ale mocny może być też na 100 jardów stylem dowolnym i motylkowym. Dodatkowo powinien wnieść bardzo wiele do sztafet Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Dla Bartosza Piszczorowicza i Kacpra Stokowskiego będzie to oczywiście debiut na najważniejszych zawodach akademickich za oceanem. Piszczorowicz do USA wyleciał niespełna trzy miesiące temu, ale zdążył już odnieść pierwsze sukcesy i na liście zaproszeń na 200 jardów stylem dowolnym znalazł się na 17. pozycji. Do tego zawodnik Uniwersytetu Louisville zaprezentuje się indywidualnie na o połowę krótszym dystansie. Z kolei Stokowskiego czekają występy na 100 i 200 jardów stylem grzbietowym oraz 100 jardów stylem motylkowym. W pierwszej z tych konkurencji już jako pierwszoroczniak może odegrać ważną rolę. Po bardzo udanym starcie w mistrzostwach Southeastern Conference figuruje na liście zaproszeń na 10. lokacie.

Szansę na start w Austin będzie miało jeszcze dwóch Polaków, którzy mogą liczyć na miejsca w sztafetach zaproszonych na mistrzostwa. Jakub Książek będzie zapewne ważnym ogniwem drużyny Florida State University na 4x50, 4x100 i 4x200 jardów stylem dowolnym, natomiast Mateusz Chaba na zakończenie swojej przygody z pływaniem w NCAA powinien jeszcze zaprezentować się w barwach University of Hawaii na dystansach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym.

Mistrzostwa odbędą się w dniach 27-30 marca. Tytułu przed własną publicznością bronić będą reprezentanci Uniwersytetu Teksańskiego, ale w roli faworytów wystąpią tym razem pływacy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Drużyna Dave'a Durdena prezentuje się na papierze bardzo mocno, mając w swoich szeregach takie postaci jak Andrew Seliskar, Reece Whitley czy właśnie Sendyk. Do walki mogą się też włączyć Indiana, NC State i bardzo liczna ekipa Uniwersytetu Florydy. To gwarantuje ciekawe i emocjonujące zawody do ostatniej konkurencji. Obszerne relacje ze zmagań w Austin przeczytacie oczywiście na naszym portalu!

OFICJALNA LISTA ZAPROSZEŃ W POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJACH

Polacy zaproszeni do udziału w mistrzostwach NCAA w konkurencjach indywidualnych:
Bartosz Piszczorowicz (University of Louisville) - 100 i 200 jardów stylem dowolnym
Paweł Sendyk
 (University of California, Berkeley) - 50 i 100 jardów stylem dowolnym; 100 jardów stylem motylkowym
Kacper Stokowski (University of Florida) - 100 i 200 jardów stylem grzbietowym; 100 jardów stylem motylkowym