Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 21.10

Szymon Gagatek 2017-10-21 00:05

Anglicy ogłosili skład na grudniowe mistrzostwa Europy w Kopenhadze, amerykańska pływaczka uhonorowana nagrodą dla sportsmenki roku, tajemnicza kontuzja mistrzyni świata, najczęściej dekorowany w olimpijskiej historii chiński pływak został magistrem  – oto wydarzenia, które znalazły się w dzisiejszym Pływackim Przeglądzie Wydarzeń!

Dziesięcioosobowa kadra brytyjskich pływaków poleci pod koniec roku do Danii, aby w dniach 13-17 grudnia rywalizować w mistrzostwach Europy na krótkim basenie. Prestiżowo zawody w Kopenhadze postanowił potraktować lider angielskiego zespołu Adam Peaty. Wśród trofeów najlepszego obecnie żabkarza świata próżno szukać tytułów mistrza Starego Kontynentu na krótkim basenie, tak więc Brytyjczyk zdecydował, że powalczy o brakujące wyróżnienia właśnie w tym sezonie. Mimo, że start ten wypada w okresie jego zimowego treningu, to czasy jakie uzyskał Peaty podczas mistrzostw świata w Budapeszcie na pływalni o rozmiarach olimpijskich, dają wręcz gwarancję, że po jego występach tabela rekordów na obiekcie 25-metrowym również zmieni się diametralnie. Aby to uczynić Anglik będzie musiał rozprawić się z osiągnięciami z czasów strojów poliuretanowych 25.25 na 50m i 55.61 na 100m, których autorem jest reprezentant RPA Cameron Van Der Burgh. Obok Peaty’ego w kadrze męskiej znaleźli się jeszcze mistrzowie świata Ben Proud (50m stylem motylkowym) i Duncan Scott (sztafeta 4x200m stylem dowolnym) oraz koledzy z olimpijskiego teamu Ross Murdoch i Max Litchfield. Ponadto Brytyjczycy postanowili dać szansę również zdolnej młodzieży, nominując do składu m.in. dwie złote medalistki mistrzostw świata juniorów w Indianapolis Freyę Anderson (100m stylem dowolnym) i Emily Large (200m stylem motylkowym).

Skład Wielkiej Brytanii na mistrzostwa Europy w Kopenhadze:
*Freya Anderson
*Charlotte Atkinson
*Kathleen Dowson
*Emily Large
*Jocelyn Ulyett
*Max Litchfield
*Ross Murdoch
*Adam Peaty
*Ben Proud
*Duncan Scott

=======================

Katie Ledecky została ogłoszona Sportową Kobietą roku 2017 przez Fundację Sportu Kobiet  WSF. Podczas 38-ej gali wręczenia nagród reprezentantkom płci żeńskiej, które wykazały najwyższe osiągnięcia w sporcie i wyróżniły się w swojej dyscyplinie, Amerykanka odebrała jedną z kluczowych nagród tego wieczoru - Sporstmenki roku w sportach indywidualnych. Mistrzyni olimpijska jest piątą pływaczką, która zdobyła to wyróżnienie po Amy Van Dyken, Jenny Thompson, Natalie Coughlin i Missy Franklin. Do sukcesu przyczyniła się z pewnością jej kluczowa rola w wywalczeniu przez Uniwersytet Stanforda tytułu mistrza NCAA, a także zdobycie pięciu złotych medali na mistrzostwach świata w Budapeszcie.

=======================

Już dziś rusza druga edycja dwudniowej potyczki USA College Challenge pomiędzy zawodnikami kadry narodowej Stanów Zjednoczonych a gwiazdami Pacific-12 zwanej „Konferencją mistrzów”, w której na pływalni Uniwersytetu Południowej Karoliny zaprezentują się tuzy amerykańskiego pływania, a wśród nich zawodniczki Uniwersytetu Stanforda. Na listach teamu Pacific-12 zabraknie jednak złotej medalistki olimpijskiej Simone Manuel, która choć wstępnie miała wziąć udział w tych zmaganiach do rywalizacji ostatecznie nie przystąpi z powodu, jak podaje rzecznik uniwersytetu, „drobnej” kontuzji. W oficjalnej notatce podanej do wiadomości publicznej Manuel trenuje, ale jest obecnie rehabilitowana z powodu nieujawnionego bliżej „drobnego urazu”, co wyklucza ją z udziału w  weekendowych zmaganiach. Do rywalizacji ma powrócić niebawem.

=======================

Od zeszłego tygodnia Sun Yang może oprócz tytułów mistrza olimpijskiego i świata dopisać do swojego dorobku jeszcze tytuł magistra. Co ciekawe jego praca dyplomowa opierała się o jego własne doświadczenia z igrzysk olimpijskich w Rio. Student wychowania fizycznego i szkoleniowego na Uniwersytecie Soochow w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach, w ubiegłą sobotę obronił swoją pracę magisterską zatytułowaną „Analiza umiejętności mistrza olimpijskiego na dystansie 200m stylem dowolnym na trzydziestych pierwszych igrzyskach olimpijskich”. „Był bardzo pracowitym uczniem i często dyskutował z profesorami” ocenił Sun’a na łamach Global Times jego promotor Wang Jiahong.