Polska

AMP: Smok pokonał Koziołki - krakowska drużyna najlepsza

Joanna Kwatera 2016-04-10 22:53

 

W ten weekend w Poznaniu rozegrane zostały Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu, a najlepszych pływaków-studentów gościły okazałe Termy Maltańskie. Na starcie stawiła się cała czołówka młodych polskich pływaków, dzięki którym rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie. O tym, że mistrzostwa Polski studentów traktowane są bardzo prestiżowo świadczyć może choćby obecność na listach startowych wielu znamienitych pływaków i pływaczek jak m.in. medalistek mistrzostw Europy, uczestniczek igrzysk olimpijskich w Londynie – Alicji Tchórz czy Anny Dowgiert, a także medalistów Europy juniorów – Michała Poprawy, Mateusza Wysoczyńskiego czy członka ekipy olimpijskiej z Londynu Kacpra Majchrzaka.

Zgodnie z regulaminem AMP rywalizacja toczy się tylko na dystansach 50 i 100 metrowych każdym stylem z wyjątkiem stylu motylkowego, gdzie rozgrywane są jedynie wyścigi w konkurencji 50m oraz dodatkowo na dystansie 100m stylem zmiennym. Pierwszy dzień zmagań wyłonił zwycięzców w konkurencjach 100m stylem dowolnym, klasycznym i grzbietowym oraz 50m stylem motylkowym, a także sztafetowej 4x50 stylem dowolnym.

Zawody zaczęły się od mocnego akcentu na dystansie 100m stylem dowolnym, a wśród kobiet medale podzieliły pomiędzy siebie zawodniczki z pierwszej trójki porannych eliminacji – Joanna Cieślak, Anna Kawecka i Luigia Sirignano. Rano najlepsza była Cieślak, ale w finale już bezkonkurencyjna okazała się zawodniczka AGH Kraków Anna Kawecka, która prowadziła od startu do mety i zdobyła pierwszy złoty medal dla uczelni, uzyskując dobry czas - 55.75 (piąty wynik w karierze). Na trzecim stopniu podium stanęła również pływaczka krakowskiej uczelni, tym razem AWF Kraków - Luigia Sirignano, a studentki krakowskich akademii rozdzieliła reprezentantka uczelni z miasta gospodarzy WSPiA Poznań – Joanna Cieślak.  Eliminacje na tym dystansie wśród mężczyzn wygrał Damian Goździk (Politechnika Poznańska), ale w finale już nie udało mu się wyprzedzić reprezentanta Polski Kacpra Majchrzaka. Zawodnik WSPiA Poznań jako jedyny złamał barierę 49 sekund i ze sporą przewagą dopłynął do mety na pierwszej pozycji, notując rezultat 48.14. Za nim na finiszu zameldował się Goździk, a trzecią lokatę wywalczył Dawid Zieliński (US Szczecin).

Następnie do wody wskoczyli specjaliści stylu klasycznego, a wśród kobiet walka o zwycięstwo na dystansie 100m rozegrała się pomiędzy Pauliną Zachoszcz i Agnieszką Ostrowską (PWSZ Racibórz). Ostatecznie górą była zawodniczka UWM Olsztyn (1:08.62) przed Ostrowską i Pauliną Urygą (AWF Kraków). Wśród mężczyzn na słupkach startowych stanęli wszyscy czołowi żabkarze w Polsce, a wśród nich: Marcin Stolarski, Krzysztof Tokarski, Dawid Szulich czy Maciej Hołub. Pierwszy finiszowej ściany dotknął Stolarski (Akademia Leona Koźmińskiego), który jako jedyny cztery długości basenu przepłynął poniżej minuty (59.98), a za nim na metę wpadli Hołub i Szulich.

Dobry rezultat na sprinterskim dystansie w stylu motylkowym wypływał Michał Poprawa. Reprezentant AWF Katowice 50m tym stylem pokonał w 23.77, wyprzedzając na mecie Mateusza Wysoczyńskiego (AWF Kraków) i Maksymiliana Zgierskiego (AZS Politechnika Łódzka). Wśród kobiet najszybsza okazała się pływaczka AGH Kraków – Marcelina Radlińska (28.10).

W stylu grzbietowym złote medale wywalczyli studenci krakowskiej AWF - Katarzyna Górniak, która dystans 100m pokonała w czasie 1:00.46 (co jest jej trzecim wynikiem w karierze) i Mateusz Wysoczyński, notując rezultat 53.55.

W rywalizacji sztafet 4x50m stylem dowolnym klasą dla siebie były pływaczki AGH Kraków. Zespół w składzie: Anna Kawecka, Marcelina Radlińska, Katarzyna Kita i Anna Kozłowska osiągnął wynik 1:44.50 i aż o 6,5 sekundy wyprzedził drugie na mecie zawodniczki AWF Wrocław. Trzecią lokatę zajęły reprezentantki UAM Poznań. Bardziej zacięta rywalizacja rozegrała się w tej konkurencji wśród mężczyzn, gdzie najszybciej do mety dotarli zawodnicy AWF Warszawa w składzie: Miłosz Mikicin, Przemysław Puławski, Konrad Karnaszewski i Paweł Szulerecki ( 1:32.17). Zaraz za nimi uplasowali się zawodnicy Politechniki Poznańskiej i US Szczecin.

Drugiego dnia warunki dyktowali również kadrowicze, a do Poznania dotarły jedne z najlepszych polskich pływaczek: Anna Dowgiert i Alicja Tchórz. Już w pierwszej konkurencji dzisiejszego dnia zmagań na Termach Maltańskich doskonałą dyspozycję zaprezentowała Anna Dowgiert (WSFiZ Białystok), która wygrała sprinterską rywalizację w stylu dowolnym  i zanotowała drugi najlepszy wynik w swojej karierze na krótkim basenie – 24.84, jeden z dwóch ponad ośmiuset punktowych  rezultatów w tych zawodach (818 pkt).  Kilkanaście minut później na ten wynik odpowiedziała Alicja Tchórz (Ue Wrocław), która na dystansie 50m stylem grzbietowym osiągnęła jeszcze wyżej punktowany czas – 27.32 (829 pkt) i wyprzedziła na mecie wczorajszą triumfatorkę na dwa razy dłuższym dystansie – Katarzynę Górniak (28.04). Zwycięstwo w kolejnej konkurencji również padło łupem pływaczki z Wrocławia, a wynik 1:01.93 na dystansie 100m stylem zmiennym dał jej 767 pkt i zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów.

Podium wśród żabkarek za dystans 50m składało się z tych samych zawodniczek co wczoraj za 100m, z tym, że pływaczki z drugiego i trzeciego miejsca zamieniły się kolejnością. Triumfowała znów Paulina Zachoszcz, która jako jedyna złamała granicę 32 sekund (31,75), a za nią uplasowały się Paulina Uryga i Agnieszka Ostrowska.

W konkurencji sztafetowej po raz kolejny najszybsze okazały się pływaczki z Krakowa, ale tym razem były to reprezentantki Akademii Wychowania Fizycznego. Dystans 4x50m stylem zmiennym wygrała drużyna w składzie: Katarzyna Górniak, Paulina Uryga, Luigia Sirignano i Katarzyna Nawaryńska. Uzyskując czas 1:57.15 wyprzedziły one o ponad pięć sekund drugie na mecie pływaczki AWF Katowice oraz trzecie zawodniczki Akademii Leona Koźmińskiego.

Królem stylu dowolnego wśród studentów został Kacper Majchrzak. Dziś dołożył do swojego konta kolejne zwycięstwo, tym razem na najkrótszym dystansie kraulowym, notując czas 22.45, a za nim na mecie zameldowali się Filip Wypych (AZS Politechnika Łódzka) i Damian Goździk. Drugi złoty medal zawisł też na szyi Michała Poprawy, który dziś okazał się najszybszy w konkurencji 100m stylem zmiennym, notując drugi czas w swojej karierze – 55.13.

Wczoraj o jedną setną sekundy przegrał brązowy medal na dystansie 100m stylem dowolnym, dziś już był najlepszy w konkurencji 50m stylem grzbietowym – Maciej Falaciński (AWF Katowice) zdecydowanie pokonał wszystkich rywali w wyścigu finałowym, wyłączając na mecie urządzenia pomiaru czasu na cyfrach 24.69 i zanotował czwarty czas w karierze na tym dystansie.

Na sprinterskim dystansie w stylu klasycznym najszybszy był dziś Maciej Hołub (27.72) przed Dawidem Szulichem i Krzysztofem Tokarskim (AWF Katowice). Wczorajszy zwycięzca 100m – Marcin Stolarski - uplasował się dziś na pozycji tuż za podium.

Na koniec zawodów wystartowały jeszcze męskie sztafety w konkurencji 4x50m stylem zmiennym. Dziś najlepsi okazali się studenci AWF Katowice, a ich zespół w składzie: Rafał Bugdol, Krzysztof Tokarski, Michał Poprawa i Maciej Falaciński zaledwie o 0,84 sekundy pokonał drugich na mecie reprezentantów Akademii Leona Koźmińskiego. Rezultat 1:40.00 pozwolił im cieszyć się z ostatniego złotego medalu tych mistrzostw.

W klasyfikacji generalnej wśród kobiet triumfowała autorka najwyżej punktowanego wyniku tych zawodów - Alicja Tchórz z sumą 1596 pkt za dwa starty przed Katarzyną Górniak (1521 pkt) i Pauliną Zachoszcz (1496 pkt). Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Kacper Majchrzak, który zgromadził na swoim koncie 1547 pkt i o punkt wyprzedził drugiego Michała Poprawę (1546 pkt). Na trzeciej lokacie znalazł się Maciej Hołub (1529 pkt).

Klasyfikację medalową zdominowali studenci z Polski południowej – na czele tabeli uplasowali się pływacy AWF Kraków, którzy zdobyli w sumie 11 medali (4 złote, 4 srebrne i 3 brązowe) przed zawodnikami AWF Katowice (7 medali) i reprezentantami AGH Kraków (9 krążków). Choć uczciwie można by rzec, że to właściwie zawodnicy sekcji AZS AGH Kraków zdominowali akademickie mistrzostwa Polski, gdyż wszyscy medaliści reprezentujący swoją macierzystą uczelnię - AWF Kraków, na której się uczą, na codzień trenują pod okiem Kazimierza Woźnickiego i Piotra Gęgotka właśnie w sekcji AZS Akademii Górniczo-Hutniczej.