Polska

Szczecin 2016: Minima odłożone w czasie

Szymon Gagatek 2016-05-28 20:27

Co miało się stać w Londynie, wydarzyło się w Szczecinie! Radosław Kawęcki i Tomasz Polewka w finałowym wyścigu na dystansie 100 m stylem grzbietowym podczas drugiego dnia mistrzostw Polski wypełnili minimum olimpijskie i obaj będą mogli wystartować w tej konkurencji w Rio de Janeiro. Zawodnik AZS AWF Katowice na igrzyskach wystąpi po raz pierwszy.

W hitowym starciu naszych dwóch mistrzów Europy lepszy okazał się podopieczny Pawła Słomińskiego. Kawęcki uzyskał czwarty czas w karierze (54.13 s) i wyprzedził swojego reprezentacyjnego kolegę o szesnaście setnych sekundy. Polewka popłynął minimalnie wolniej od rekordu życiowego z ubiegłorocznego czempionatu globu w Kazaniu, ale rezultat 54.29 s sprawił, że po zakończeniu wyścigu zawodnik z Grudziądza mógł spokojnie odetchnąć z ulgą. W końcu dopiął swego i zapewnił sobie możliwość olimpijskiego debiutu.  

Na najniższym stopniu podium znalazł się Jakub Skierka. Zawodnik Trops Kartuzy zanotował wynik 55.24 s, poprawił życiówkę i wypełnił minimum na mistrzostwa Europy juniorów już w drugiej konkurencji. Na mecie okazał się lepszy między innymi od zdecydowanie bardziej doświadczonego Marcina Tarczyńskiego. Olimpijczyk z Londynu stracił do osiemnastolatka trzydzieści osiem setnych sekundy i został sklasyfikowany na czwartej pozycji. Rekordem Polski 15-latków w finale B popisał się natomiast Marcin Goraj. Zawodnik SMS Galicji Kraków uzyskał czas 57.70 s i ostatecznie znalazł się na trzynastym miejscu. 

Podium 100 m stylem grzbietowym mężczyzn:
1. Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa)   54.13
2. Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice)   54.29
3. Jakub Skierka (Trops Kartuzy)   55.24

Drugie złoto tegorocznych mistrzostw Polski do swojej bogatej kolekcji dołożyła Alicja Tchórz. Po wywalczeniu minimum olimpijskiego na 200 m stylem grzbietowym, tym razem zawodniczka Juvenii Wrocław pokonała wszystkie rywalki na o połowę krótszym dystansie. Wystarczył jej do tego czas 1:01.30. Kolejność na podium była dokładnie taka, jak we wczorajszej rywalizacji grzbiecistek. Druga była Ludwika Szynal (1:01.70), a trzecia Agata Naskręt (1:02.35). Obie po swoich występach mogły być przede wszystkim zadowolone z nowych rekordów życiowych.

Podium 100 m stylem grzbietowym kobiet:
1. Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)   1:01.30
2. Ludwika Szynal (Skarpa Lublin)   1:01.70
3. Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)   1:02.35