Polska

Lublin 2015: Kolejny rekord Siemińskiego

Szymon Gagatek 2015-12-19 09:45

Piotr Siemiński bije w Lublinie rekord za rekordem! Zawodnik Żoliborza Warszawa w trzeciej sesji porannej zimowych mistrzostw Polski po raz trzeci w ciągu dwóch dni wyśrubował najlepszy czas w historii polskiego pływania wśród piętnastolatków na dystansie 50 m stylem klasycznym i z dwunastym czasem wszedł do półfinałów. Pierwsze miejsce w eliminacjach zajął Krzysztof Tokarski.

Już wczoraj Siemiński dobrał się do rekordu kraju Mikołaja Machnika, który należał do reprezentanta AZS AWF Katowice od siedmiu lat i wynosił 28.93 s. Rano pierwszy odcinek wyścigu na 100 m stylem klasycznym pływak ze stolicy pokonał w 28.87 s, w półfinałach zrobił to jeszcze szybciej (28.82 s). W obu przypadkach piętnastolatek poprawiał też najlepsze czasy w historii swojej kategorii wiekowej na dwukrotnie dłuższym dystansie. Dziś, mogąc już skumulować wszystkie siły na sprinterskiej rywalizacji, uzyskał czas lepszy o kolejne dwie dziesiąte sekundy! Od teraz rekordowe osiągnięcie jest zatem równe 28.62 s i niewykluczone, że przetrwa jedynie kilka godzin. Rezultat ten dał bowiem Siemińskiemu awans do półfinałów z dwunastej pozycji.

W eliminacjach żabkarzy łącznie siedmiu pływaków było w stanie złamać barierę dwudziestu ośmiu sekund. Najszybciej popłynął Krzysztof Tokarski z AZS AWF Katowice, który uzyskał czas 27.53 s. Wicemistrz Europy juniorów w tej konkurencji z ubiegłego roku wyprzedził Bartłomieja Roguskiego (27.73 s), Jana Kozakiewicza (27.82 s), Macieja Hołuba (27.88 s), Mikołaja Machnika (27.91 s) i Patryka Nowaka (27.92 s). W czołówce znalazłby się również Mateusz Pacholczyk (27.88 s), ale zawodnik trenujący na co dzień na Uniwersytecie Lindenwood w Stanach Zjednoczonych został zdyskwalifikowany.

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja