Polska

Megatiming.pl prezentuje: Rekordy Polski na pływalni jardowej

Szymon Gagatek 2016-01-05 14:23

Tego jeszcze nie było! Równolegle z rozwojem naszego portalu postanowiliśmy wzbogacić polskie pływanie o jedno wyjątkowe zestawienie. Rekordy Polski na 25- i 50-metrowym basenie funkcjonują już od wielu lat, teraz opracowaliśmy również te na pływalniach 25-jardowych, na których co roku ściga się przecież kilkudziesięcioro polskich zawodników!

W zestawieniu znajduje się kilka wyników pochodzących jeszcze z XX wieku. Próbę czasu przetrwały między innymi osiągnięcia naszych znakomitych kraulistów: Artura Wojdata (500 jardów stylem dowolnym) i Mariusza Podkościelnego (1000 i 1650 jardów stylem dowolnym). Od 1997 roku najlepszym Polakiem na 400 jardów stylem zmiennym jest natomiast Bartosz Sikora. Ponad piętnaście lat mają już także osiągnięcia Bartosza Kizierowskiego na dystansach 50 i 100 jardów stylem dowolnym z czasów jego studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Jedynym rekordem z lat 90. XX wieku wśród pań jest legendarny rezultat Beaty Kaszuby. Pierwsza zawodniczka w historii pływania, która dystans 100 jardów stylem klasycznym pokonała w czasie poniżej jednej minuty (59.71 s w 1995 roku), do dziś nie znalazła wśród rodaczek szybszej od siebie. W ostatnich latach do tego osiągnięcia zbliżyła się Weronika Paluszek, notując na mistrzostwach Atlantic Coast Conference w 2014 roku wynik 59.95 s.

Najwięcej rekordów, po trzy, to dzieło Marcina Cieślaka, Katarzyny Wilk, Magdaleny Dyszkiewicz i studiującej w USA dopiero od półtora roku Klaudii Naziębło. Zawodniczka Virginia Tech jest autorką jednego z dwóch najlepszych wyników w historii polskiego pływania, które zostały ustanowione w tym sezonie. Na dystansie 400 jardów stylem zmiennym uzyskała w listopadzie czas 4:11.82. Drugi został osiągnięty niespełna miesiąc temu przez Ludwikę Szynal. Reprezentantka Uniwersytetu Akron zanotowała rezultat 1:53.86 na 200 jardów stylem grzbietowym. Szybsza od Szynal była co prawda w 2008 roku Aleksandra Putra, ale córka byłego trenera reprezentacji Polski w rugby Tomasza Putry, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Atenach i Londynie, studiowała w USA jeszcze w czasach, gdy pływała w barwach Francji.